środa, 30 sierpnia 2017

Udało się rozwiązać tajemnicę sprzed 3700 lat. To zmieni postrzeganie historii i matematyki!

Po ponad stu latach od odnalezienia w południowym Iraku glinianej tablicy zwanej „Plimpton 322” naukowcom udało się odszyfrować przekaz na niej zawarty. To niezwykłe odkrycie dowodzi, że to nie Grecy wynaleźli trygonometrię, a co więcej może ono zrewolucjonizować dzisiejszą matematykę.

Prawdziwe znaczenie treści naniesionych na tabliczkę zostało odkryte dzięki ostatnim badaniom, które przeprowadzili naukowcy z australijskiego uniwersytetu w Sydney. Wykazały one, że „Plimpton 322” to najstarsza i najdokładniejsza tabela trygonometryczna świata. Była prawdopodobnie wykorzystywana przez babilońskich architektów do budowy takich obiektów jak świątynie czy pałace.
To, co w tym niezwykłe to fakt, że Babilończycy mieli wykorzystać tu system sześćdziesiątkowy, a nie jak przyjęło się w dzisiejszych czasach, dziesiętny. Miało to pomagać w wykonywaniu dużo dokładniejszych obliczeń. Tablica zawiera 15 rzędów przedstawiających ciąg 15 trójkątów prostokątnych, których nachylenie stale maleje. Jej część uległa zniszczeniu, ale badacze sądzą, że w tym miejscu znajdowało się sześć kolejnych kolumn, a zapis oryginalnie opiewał na 38 rzędów.
Plimpton 322 Babilońska tablica trygonometryczna znana jako „Plimpton 322” (domena publiczna)

Sprawa jest o tyle ciekawa, że dotychczas za twórców trygonometrii uważano Greków, a za „ojca” rozwoju tej dziedziny matematyka i astronoma Hipparcha (Hipparchosa z Nikei). Jednakże opisywane wyżej znalezisko datowane jest na okres między 1822 i 1726 r. p.n.e., co ma je czynić najstarszym dowodem na rozumienie przez starożytnych zasad trygonometrii. Jak twierdzi dr Daniel Mansfield z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Sydney, rozszyfrowanie tablicy może mieć w dzisiejszych czasach ogromne znaczenie. Według badacza odkrycie może zostać wykorzystane w takich dziedzinach jak geodezja, grafika komputerowa czy też po prostu edukacja. „To rzadki przykład tego, jak świat starożytny może nas nauczyć czegoś nowego.” – dodaje dr Mansfield.
„Plimpton 322” swoją nazwę zawdzięcza George'owi Arthurowi Plimptonowi, który był wydawcą i filantropem z Nowego Jorku. Tablica została jednak odkryta na początku XX wieku przez Edgara Jamesa Banksa, amerykańskiego archeologa i dyplomatę, który miał być pierwowzorem dla postaci Indiany Jonesa.
Babilończycy znani byli ze znajomości takich dziedzin jak matematyka czy astronomia. Niektóre rozwiązania czerpali z doświadczeń Sumerów i Akadyjczyków.

https://histmag.org/Udalo-sie-rozwiazac-tajemnice-sprzed-3700-lat.-To-zmieni-postrzeganie-historii-i-matematyki-15619

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz