czwartek, 3 sierpnia 2017

Odnaleziono obszar w naszym mózgu, który jest odpowiedzialny za świadomość
Źródło: http://pixabay.com
Świadomość człowieka została zdefiniowana jako wiara w samoistnienie, wrażliwość, zdolność do doświadczania i odczuwania przeżyć i emocji, lecz pomimo ważnej roli, jaką odgrywa w naszym życiu, nadal nasza wiedza na jej temat jest niewielka.
Obecnie naukowcy twierdzą, że świadomość składa się z dwóch elementów: pobudzenia i świadomości. Pierwszy jest regulowany przez pień mózgu, ale fizyczne pochodzenie świadomości było zawsze tajemnicą. Zespół naukowców z Uniwersytetu Harvarda uważa, że ​​mogą istnieć rejony mózgu, które działają wraz z pniem mózgu, aby utrzymać przytomność.
„Po raz pierwszy znaleźliśmy związek pomiędzy pniem mózgu, ktory odpowiada za pobudzenie a regionami mózgu odpowiedzialnymi za świadomość.” – powiedział doktor Michael D. Fox z Beth Israel Deaconess Medical Center. – „Wiele dowodów wskazuje na to, że sieć ta odgrywa ogromną rolę jeśli chodzi o ludzką świadomość.”
Aby lepiej zrozumieć, dlaczego niektórzy pacjenci byli w stanie utrzymać przytomność mimo urazów, podczas gdy inni wpadali w śpiączkę, naukowcy zbadali 36 pacjentów z uszkodzeniami pnia mózgu. Dwunastu pacjentów było w śpiączce, a dwudziestu czterech zostało sklasyfikowanych jako osoby świadome.
Odkryto, że dziesięć z dwunastu nieprzytomnych osób miało uszkodzenie czołowej grzbietowo-bocznej nakrywki mostu (rostral dorsolateral pontine tegmentum), niewielkiego obszaru pnia mózgu. Jedynie jeden z 24 świadomych pacjentów miał uszkodzenia tego samego obszaru. Najwyraźniej ta niewielka część pnia mózgu jest odpowiedzialna za utrzymanie świadomości.
Naukowcy zbadali mapę zdrowego mózgu, gdzie mogli wskazać dwa obszary, które były związane z czołową grzbietowo-boczną nakrywką mostu. Ustalili oni, że nakrywka mostu była ściśle połączona z lewą stroną brzuszno-przedniej części wyspy i przednią częścią zakrętu obręczy. Stwierdzono więc, że powiązania między tymi obszarami prawdopodobnie odgrywają rolę w regulacji świadomości.

Jeśli naukowcy mają rację i poprawnie zidentyfikowali obszary mózgu odpowiedzialne za ludzką świadomość, wiedza ta okaże się bezcenna dla pacjentów w śpiączkach oraz stanach wegetatywnych, ponieważ mogłoby to prowadzić do odkrycia nowych sposobów leczenia. To kolejny przykład, jak technologia pozwala nam dowiedzieć się więcej na temat biologii.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz