sobota, 22 października 2022

Starsi ostrzegają G20: Wasz brak przywództwa pogarsza globalne kryzysy




22 października 2022 r. przez Kathleen Mary Willis

Oświadczenie Starszych ~ 19 października 2022 r.

Starszyzna wzywa dziś przywódców G20 do wykonania swojej pracy: wzniesienia się ponad dzielące ich różnice i znalezienia konsensusu w sprawie przywództwa potrzebnego do rozwiązania wzajemnie powiązanych kryzysów, przed którymi stoi ludzkość.

Wzywają G20 do oparcia się na pierwotnym celu grupy, jakim było zgromadzenie krajów w celu rozwiązania poważnych trudności gospodarczych wynikających z braku koordynacji polityki międzynarodowej.

Wzywają przywódców do potwierdzenia i wprowadzenia w życie zasad konstruktywnego dialogu, odpowiedzialności i współpracy podczas zbliżającego się szczytu przywódców w Indonezji.

Dowody na to, że G20 jak dotąd nie udało się wypełnić swojej misji, są widoczne na całym świecie. W wyniku pandemii COVID-19, agresji Rosji na Ukrainę i rosnącej inflacji w skrajnym ubóstwie znalazło się nawet 95 milionów dodatkowych osób.

Protesty dotyczące cen żywności i energii, które miały miejsce w ponad 90 krajach w ciągu ostatniego roku, są zarówno symptomem nieudanego zarządzania politycznego i gospodarczego, jak i katalizatorem dalszych zakłóceń globalnej stabilności.

Starszyzna wierzy, że największe gospodarki świata muszą pracować razem, a nie przeciwko sobie, aby wykorzystać swoją finansową i polityczną siłę do rozwiązania wspólnych problemów ludzkości.

Dla G20 oznacza to przede wszystkim porozumienie w sprawie skoordynowanych działań mających na celu zapobieżenie poważnej inflacji i globalnej recesji. Oznacza to również porozumienie w sprawie finansowania uczciwego i sprawiedliwego przejścia na czystą energię; finansowania globalnej infrastruktury zdrowotnej, aby stawić czoła zniszczeniom spowodowanym przez COVID-19 i przygotować się na przyszłe pandemie; oraz znaczących inwestycji w społeczności borykające się ze skrajnym ubóstwem i brakiem bezpieczeństwa żywnościowego na całym świecie.

Wyzwanie Starszyzny dla G20 pojawia się w momencie, gdy większość systemów wielostronnych ma problemy z wykazaniem swojej skuteczności. Wynika to z faktu, że rządy nie współpracują w dobrej wierze, nie wywiązują się ze swoich zobowiązań i nie przestrzegają obowiązków wynikających z podpisanych przez siebie traktatów międzynarodowych.

Podsyca to stałą erozję norm międzynarodowych i rządów prawa oraz podważa zaufanie publiczne do multilateralizmu we wszystkich regionach świata.

Takie zachowanie państw - od zbrodni wojennych i rażącego łamania praw człowieka po naruszanie zobowiązań klimatycznych - jest podstawową przyczyną wielu kryzysów, z którymi mamy dziś do czynienia.

Szczyt G20 jest dla potężnych państw okazją do ożywienia systemu wielostronnego, wykazania wspólnej odpowiedzialności i zajęcia się cierpieniem i trudnościami, z jakimi borykają się miliony ludzi na całym świecie.

Mary Robinson, przewodnicząca The Elders i była wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka, powiedziała:

"Przywódcy G20 muszą wykorzystać ten szczyt, aby zademonstrować moralną odwagę, odpowiedzialność i współpracę.

"Zbyt wielu przywódców traktuje dziś zasady takie jak te jako transakcyjne, podczas gdy powinny one stanowić rdzeń naszej zbiorowej odpowiedzi na zagrożenia, przed którymi stoi ludzkość.

"Te egzystencjalne zagrożenia - w tym kryzys klimatyczny, pandemie i broń jądrowa - nasilają się, ponieważ państwa konsekwentnie i świadomie nie wywiązują się ze swoich zobowiązań wynikających z prawa międzynarodowego".

"Zasady moralne i podejście skoncentrowane na ludziach muszą determinować nasze działania, a nie wąskie interesy."

 

***


    O The Elders

    The Elders to niezależni liderzy wykorzystujący swoje zbiorowe doświadczenie i wpływy na rzecz pokoju, sprawiedliwości i praw człowieka na całym świecie.

    Grupa została założona przez Nelsona Mandelę w 2007 roku.

    Członkami grupy są: Ban Ki-moon (wiceprzewodniczący), Gro Harlem Brundtland, Tsakhiagiin Elbegdorj, Zeid Raad Al Hussein, Hina Jilani, Ellen Johnson Sirleaf, Ricardo Lagos, Graça Machel (wiceprzewodnicząca), Juan Manuel Santos, Mary Robinson (przewodnicząca) i Ernesto Zedillo.

    Martti Ahtisaari, Ela Bhatt, Lakhdar Brahimi, Fernando Henrique Cardoso i Jimmy Carter są starszymi emerytami.

    Desmond Tutu (1931-2021) i Kofi Annan (1938-2018) byli członkami założycielami The Elders i pełnili funkcję przewodniczących odpowiednio od 2007 do 2013 i od 2013 do 2018.

Follow The Elders

The Elders on Facebook
The Elders on Twitter
The Elders on Instagram

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz