czwartek, 27 października 2022

Starożytne mapy gwiazd: 40 000-letnie starożytne malowidła ujawniają wysoce zaawansowaną wiedzę z zakresu astronomii


 

W 2008 roku badanie naukowe ujawniło zadziwiający fakt dotyczący paleolitycznych ludzi - kilka malowideł jaskiniowych, z których niektóre miały nawet 40 000 lat, było produktami złożonej astronomii, którą nasi prymitywni przodkowie nabyli w odległej przeszłości.

Eksperci odkryli, że mapy gwiazd to tak naprawdę stare mapy gwiazd. Uważano, że były one symbolami prehistorycznych zwierząt.

Sztuka jaskiniowa z początków ludzkiej cywilizacji pokazuje, że mieli oni dobre zrozumienie nocnego nieba podczas ostatniej epoki lodowcowej. W intelekcie nie różnili się od nas dzisiaj. Jednak te malowidła jaskiniowe udowodniły, że ludzie mieli głębokie zrozumienie konstelacji i gwiazd ponad 40 000 lat temu.

W epoce paleolitu, lub zwanej też starą epoką kamienną - okres w prehistorii wyróżniający się pierwotnym rozwojem narzędzi kamiennych, obejmujący prawie 99% okresu prehistorii technologicznej człowieka.

Ancient star maps

Uniwersytet w Edynburgu opublikował przełomowe badanie naukowe, które wykazało, że starożytni ludzie mogli kontrolować upływ czasu dzięki umiejętności obserwowania, jak gwiazdy poruszają się na niebie. Wcześniej sądzono, że starożytne artefakty znalezione w całej Europie nie były tylko reprezentacjami dzikich zwierząt.

Symbole zwierząt są używane zamiast tego do reprezentowania konstelacji gwiazd na nocnym niebie. Mogą być używane do wskazywania dat i oznaczania wydarzeń takich jak zaćmienia, pokazy meteorów czy zderzenia asteroid.

Naukowcy sugerują, że starożytne ludy doskonale rozumiały efekt wywołany przez stopniową zmianę osi obrotu Ziemi. Zjawisko to znane jest jako precesja lub równonoc. Zostało ono po raz pierwszy odkryte przez starożytnych Greków.

Jeden z głównych badaczy, dr Martin Sweatman z Uniwersytetu w Edynburgu, wyjaśnił: "Wczesna sztuka jaskiniowa pokazuje, że ludzie posiadali zaawansowaną wiedzę na temat nocnego nieba w ostatniej epoce lodowcowej. Intuicyjnie, nie byli bardziej zaawansowani niż my dzisiaj. Te odkrycia wspierają teorię wielokrotnych uderzeń komet w trakcie rozwoju człowieka i prawdopodobnie zrewolucjonizują sposób postrzegania prehistorycznych populacji."

Wyrafinowana wiedza o konstelacjach

Eksperci z Uniwersytetów w Kent i Edynburgu studiowali renomowane sztuki znalezione w starożytnych jaskiniach w Turcji i Francji. Ich dogłębne badania doprowadziły ich do wniosku, że te sztuki naskalne były powszechne w czasach starożytnych. Dokonali tego poprzez chemiczne datowanie farb.

Następnie badacze użyli oprogramowania komputerowego, aby przewidzieć dokładną pozycję gwiazd w czasie, gdy obrazy zostały stworzone. Odkryto, że abstrakcyjne przedstawienia zwierząt mogą być wykorzystane do interpretacji tego, co pojawiło się w przeszłości jako konstelacje, czyli jak pojawiły się w odległej przyszłości.

Naukowcy dochodzą do wniosku, że te niesamowite malowidła jaskiniowe pokazują, że starożytni ludzie stosowali wyrafinowane techniki pomiaru czasu oparte na obliczeniach astronomicznych.

Dzieje się tak pomimo tego, że malowidła jaskiniowe dzieliły tysiące lat. "Najstarsza rzeźba na świecie, Lew-Człowiek z jaskini Hohlenstein-Stadel, z 38 tys. lat p.n.e., również została uznana za zgodną z tym starożytnym systemem pomiaru czasu" - ujawnili eksperci w oświadczeniu z Uniwersytetu w Edynburgu.

Uważa się, że ta tajemnicza figurka jest pamiątką po niszczącym uderzeniu asteroidy około 11 000 lat wstecz. Zapoczątkowało ono również wydarzenie Younger Dryas, w którym nastąpiło gwałtowne ochłodzenie globalnego klimatu.

"Data wyryta w 'Kamieniu Sępa z Göbekli Tepe jest interpretowana jako 10 950 p.n.e., w ciągu 250 lat" - wyjaśnili naukowcy w badaniu. "Data ta jest zapisana przy użyciu precesji równonocy, z symbolami zwierząt reprezentującymi konstelacje gwiezdne odpowiadające tegorocznym czterem przesileniom i równonocom".

To niesamowite odkrycie dowodzi, że ludzie rozumieli czas i przestrzeń tysiące lat przed starożytnymi Grekami, którzy jako pierwsi studiowali współczesną astronomię. To tylko kilka przykładów. Istnieje wiele innych przypadków, takich jak Sumeryjska Planisfera i Dysk Nieba Nebra. One również wskazują na bardziej zaawansowane zrozumienie współczesnej astronomii, jakie mieli nasi starożytni przodkowie.

**Source

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz