Źródło: dreamstime.com
Każdy wie, że światło słoneczne wspomaga produkcję witaminy D w naszym organizmie, ale nie każdy ma świadomość, że Słońce działa jak środek przeciwbólowy, wspomaga naszą czujność, ułatwia odchudzanie i ma wiele, wiele innych nieznanych właściwości.
Nie
ulega wątpliwości, ze istnieje ogromna, biologiczna więź człowieka ze
Słońcem. Świadczy o tym choćby różnorodność kolorów skóry, od bardzo
ciemnej w Afryce, do bardzo jasnej u rasy kaukaskiej, która jest efektem
ubocznym migracji naszych praprzodków do słabiej oświetlonych
szerokości geograficznych. Po zakończeniu wędrówki, nasi protoplaści
musieli się szybko dostosować, zmniejszając ochronne ilości melaniny w
swojej skórze, która blokowała wytwarzanie witaminy D.
Powszechnie wiadomo, że ta witamina ta
bierze udział w regulacji ponad 2 tysięcy genów i dzięki tej swojej
właściwości jest bardziej podobna do hormonu, bez którego cała nasza
budowa genetyczna byłaby niestabilna. Chociaż korzystny wpływ witaminy D
na nasze zdrowie jest dobrze udokumentowany, nadal trwają
dokładne badania na temat właściwości leczniczych światła słonecznego.
Dotychczas opisano kilka niezwykłych właściwości leczniczych światła
słonecznego:
Światło słoneczne to doskonały lek przeciwbólowy. W czasopiśmie "Journal of Psychosomatic Medicine" opublikowano artykuł zatytułowany "Wpływ światła słonecznego na przyjmowanie pooperacyjnych leków przeciwbólowych: badanie prospektywne pacjentów poddanych operacji kręgosłupa". Przeanalizowano w nim dane pochodzące od chorych umieszczonych po operacji po nasłonecznionej stronie szpitala.
Oceniono, że przyjmowali oni średnio o
46% więcej promieniowania słonecznego, w porównaniu do pacjentów
umieszczanych po drugiej stronie budynku. Okazało się, że pacjenci ci mniej
się stresowali, brali średnio o 22% mniej leków przeciwbólowych na
godzinę, co wpłynęło na wynik ekonomiczny tych zabiegów (koszty za
wydane leki przeciwbólowe spadły aż o 21%).
Światło słoneczne spala tłuszcz. W artykule opublikowanym w "The Journal of Dermatology" ujawniono niezwykłe zjawisko przemiany materii. Okazuje się, że oświetlanie ludzkiej skóry przez promienie UV, prowadzi do wzrostu utraty podskórnego tłuszczu. Dodatkowo, wiele badań wykazało, że niedobór jednego z najbardziej znanych produktów światła słonecznego - witaminy D, ma związek z otyłością. Jedno z takich badań opublikowano w czasopiśmie "Anticancer Research" pod tytułem: "Związek stężenia witaminy D w osoczu, z otyłością u Latynoameykanów i Afroamerykanów". Wyniki wykazały, że zawartość witaminy D w organizmie jest odwrotnie proporcjonalna do poziomu otyłości u tych ludzi, w tym otyłości brzusznej. Ekspozycja na promieniowanie UV w ciagu dwóch godzin przed i dwóch godzin po południu, zapewni wystarczający poziom witaminy D w organizmie i może być traktowana jako jedna z naturalnych i niezwykle skutecznych metod spalania tłuszczu.
Światło słoneczne może bezpośrednio wpływać na długość ludzkiego życia. W 2010 roku w czasopiśmie "Medical Hypotheses" w artykule pod tytułem "Wpływ cykli słonecznych na długość ludzkiego życia w 50 stanach USA: zmiany nasłonecznienia wpływają na ludzki genom" opublikowano wyniki rozważań nad wpływem cykli słonecznych na ludzki genom. Okazało się, że osoby poczęte i urodzone w tzw. maksimum słonecznym, żyły przeciętnie o około 1,7 lat krócej, niż osoby urodzone w tzw. minimum słonecznym.
Naukowcy uważają, że podwyższona ilosć energii słonecznej w maksimum, czy znacznie ograniczona, w minimum słonecznym, prawdopodobnie
zmienia ludzki genom i wprowadado niego zmiany predysponujące daną
osobę do podatności na konkretne choroby, co bezpośrednio wpływa na
długość życia. Stąd wniosek, że ekspozycja na światło słoneczne jeszcze w
łonie matki, może mieć bezpośredni wpływ na długosć naszego życia, a
nawet przyspieszyć zachodzące zmiany genetyczne, które mogą dać przewagę
w dostosowaniu się do zmieniających się warunków środowiska w
przyszłości.
Ekspozycja na światło słoneczne w ciągu dnia poprawia naszą czujność wieczorem. W 2012 r. opublikowano w czasopiśmie "Behavioral Neuroscience" artykuł pod tytułem "Skutki wcześniejszej ekspozycji na światło na wieczorną wydajność, subiektywne odczucie senności i wydzielanie hormonów." Okazało się, że wystarczyła 6-godzinna ekspozycja na naturalne światło dziennym, aby uczestnicy badania poczuli się wieczorem bardziej skoncentrowani i mniej senni, niż osoby umieszczone w tym samym czasie w pomieszczeniu ze sztucznym oświetleniem.
Światło słoneczne może być przekształcone w energię metaboliczną. W 2008 roku w "Journal of Alternative and Complementary Medicine" szczegółowo opisano hipotezę naukową, która zakładała, że zwierzęta są w stanie bezpośrednio wykorzystać światło słoneczne. Innymi słowy, nasza skóra może zawierać rodzaj "ogniw słonecznych", dzięki czemu podobnie jak rośliny - możemy "konsumować" energię słoneczną bezposrednio ze Słońca. Melaniny, pigmenty odpowiadające za pigmentację wielu organizmów, spełniają różne funkcje w różnych organizmach.
Od atramentu u ośmiornicy, do barw
ochronnych u bakterii i grzybów, melaniny oferują mnogość rodzajów
ochrony przed drapieżnikami i innymi zagrożeniami, takimi jak
promieniowanie UV, czy niebezpieczne substancje chemiczne - metale
ciężkie, czy utleniacze. To dzieki melaninie organizm jest zdolny
przekonwertować promieniowanie gamma i UV w energię metaboliczną.
Na zniszczonej przez wybuch reaktora jądrowego w Czarnobylu - Ukrainie znaleziono kolonię grzybów jednokomórkowych, które nauczyły się wykorzystywać promieniowanie gamma, jako źródło energii. Istnieją również prace naukowe, w których udowodniono, że również kręgowce mogą także konwertować światło, bezpośrednio produkując z niego energię metaboliczną, dzięki pomocy melaniny.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz