poniedziałek, 19 października 2015

Dziwne zachowanie Słońca - powstała dziura koronalna wielkości połowy średnicy jego tarczy



 
Potężna dziura koronalna na Słońcu - Źródło: helioviewer.com
Ostatnio Słońce zaczyna się zachowywać nietypowo. Po długim okresie niezwykłej flauty nasza planeta została niedawno doświadczona potężnymi burzami magnetycznymi, które spowodowały, że zorze polarne były widzialne daleko na południe. Odpowiadały za to dwie dziury koronalne, które omiatały Ziemię strumieniem naładowanych cząstek. Jednak to co powstało na Słońcu wczoraj przerasta wszelkie oczekiwania astrofizyków.
Na tarczy słonecznej widocznej z Ziemi utworzyła się wczoraj dziura koronalna wielka na pół rozmiaru Słońca. Wiele osób uznaje, że to przerażające, dziwne zmiany. Eksperci zwracają uwagę, że dziura koronalna, która osiągnęła tak wielkie rozmiary zaczęła się formować już 10 października, jednak wczoraj osiągnęła naprawdę gigantyczne rozmiary i zajmowała więcej niż połowę tarczy słonecznej.
Oczywistą konsekwencją takiego stanu rzeczy są wysokie emisje wiatru słonecznego docierającego do Ziemi, co spowodowało w okresie od 10 do 15 października, zorze polarne widoczne na całym świecie. Nikt nie wie jak do końca wyglądają mechanizmy powodujące powstawanie dziur koronalnych. Wiadomo tylko, że jest to region atmosfery Słońca napełniony plazmą, która ma niższą temperaturę i gęstość.
File 45092
Zauważono, że dziury koronalne pojawiają się w okresach, gdy aktywność słoneczna spada. Otwory w słonecznym polu magnetycznym wypuszczające strumienie cząstek są tworzone ze względu na fakt, że linie pola magnetycznego Słońca stają się otwarte i w rezultacie nic nie trzyma plazmy, która ulatuje w przestrzeń powodując po drodze pewne zamieszanie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz