sobota, 10 października 2015

Całun Turyński

 Image

Co Całun Turyński robił w Indiach? Kontrowersyjne wyniki badań.
Grupa uczonych z Uniwersytetu w Padwie opublikowała nowe wyniki badań nad słynną relikwią. W 1988 r. międzynarodowa grupa ekspertów ogłosiła, że Całun Turyński liczy sobie 600-700 lat i jest to pewne na 95%. Uczeni wezwali wówczas Kościół do podjęcia rozważań nad możliwością pobrania z tkaniny kilku próbek. Im pozwolono na pobranie jednej, z zewnętrznego rogu Całunu.
Ta sytuacja, mając na uwadze historie relikwii nie mówiła jednak, że ma ona sześć czy siedem wieków, ale że tyle liczy sobie badany fragment. W 1532 r. Całun został bowiem mocno zniszczony w czasie pożaru, co poskutkowało nawet powstaniem w nim kilku dziur. W ciągu dwóch lat wprawni rzemieślnicy naprawili je. Nikt nie wiedział również, ile w jego historii było wcześniejszych napraw.
Badania, przeprowadzone w 2015 r. przez Gianni’ego Barcaccię i jego towarzyszy skupiały się na cząsteczkach zebranych z płótna w 1978 r. Ponieważ na tkaninie przez wieki osiadały pyłki i inne drobne substancje, uczeni mieli nadzieję, że dzięki temu ustalą m.in. potencjalną trasę podróży jakie odbył w swej historii Całun.
Nie doszli oni do konkretnego wniosku, ale ich badania, z których raport opublikował Nature - wskazują na dwie możliwości. Albo Całun pochodzi ze średniowiecza i miał w swej historii kontakt z ludźmi z różnych stron świata, albo pochodzi z Bliskiego Wschodu i był wożony po obszarze basenu Morza Śródziemnego na długo przed początkiem wieków średnich.
Barcaccia postawił jeszcze jedną kontrowersyjną hipotezę wynikającą z badania śladów DNA znalezionych na Całunie:
„Istnieje możliwość, że w roku stuleci ludzie o indyjskim rodowodzie mieli kontakt z Całunem Turyńskim. (…) Bardzo możliwe jest, że skażenie go ich DNA miało miejsce w toku dziejów. Inna intrygująca możliwość mówi, że tkanina, z której wykonana jest relikwia powstała w Indiach. Jeśli weźmiemy pod uwagę oryginalną nazwę Całunu - Sindon, wydaje się to prawdopodobne, bowiem może ona pochodzić od Sindia lub Sindien, co wskazuje na jej indyjski rodowód” - pisze uczony.


http://dailygrail.com/Hidden-History/2015/10/CSI-Turin-The-Shrouds-DNA 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz