Miłość własna nie jest czymś danym, to praktyka. Zestaw zachowań, które z czasem się sumują. Zgoda na siebie jest jedną z takich praktyk miłości do siebie, a kiedy zaczniemy ją stosować, możemy zacząć tworzyć potężne zmiany.
Ogólnie rzecz biorąc, zgoda to idea, zgodnie z którą powinniśmy móc powiedzieć "tak" lub "nie" temu, co dzieje się z naszym ciałem. Zwykle mówimy o zgodzie w kontekście innych osób: na przykład prosząc o przytulenie lub wypełniając formularz świadomej zgody w gabinecie lekarskim. Praktyki związane ze zgodą pozwalają nam czuć się bezpiecznie i z szacunkiem, budując zaufanie w kontekście tej relacji.
Nieczęsto myślimy o tym jako o wewnętrznej dynamice, ale tak właśnie jest. Kiedy nauczymy się słuchać naszego ciała i naszych wewnętrznych sygnałów "tak" i "nie", wyrobimy w sobie nawyk szanowania własnych potrzeb, ograniczeń, granic i pragnień.
Jest to dobre dla wszystkich, ale szczególnie przydatne dla osób, które doświadczyły traumatycznych przeżyć. Trauma prawie zawsze wiąże się z doświadczeniem, że na jakimś poziomie odebrano nam możliwość wyboru lub władzę. Kiedy potrafimy to odwzajemnić na małe sposoby - na przykład jedząc, kiedy jesteśmy głodni, przestając, kiedy jesteśmy syci - kultywujemy wewnętrzne doświadczenie wyboru i władzy, co sprawia, że czujemy się bezpieczniejsi i silniejsi w naszym codziennym życiu.
Zgoda na siebie i jedzenie
Jednym z najpotężniejszych, a zarazem najprostszych miejsc, w których można praktykować samozgodę, jest jedzenie. Głód jest sygnałem pożądania - to "tak" dla jedzenia. Pełnia jest sygnałem "nie", wewnętrznym poczuciem, że "wystarczy". Wielu z nas ignoruje te sygnały lub trudno jest nam je w ogóle usłyszeć, ponieważ mamy nawyk, na przykład, czyszczenia talerzy, bo tak nas nauczono, albo jedzenia ze względu na smak lub wygodę, a nie z głodu.
Wspaniałą strategią może być ćwiczenie samoświadomości w jedzeniu przy jednoczesnym stosowaniu zasad mindful eating i intuitive eating. Mindful eating oznacza zwolnienie tempa i zwrócenie uwagi na doświadczenie jedzenia - smaki, zapachy, a także wewnętrzne sygnały wysyłane przez ciało na temat jedzenia. Intuicyjne jedzenie to praktyka słuchania tego, co i jak twoje ciało chce jeść, i uczenie się ufania tym sygnałom.
Nie zawsze łatwo jest to praktykować, zwłaszcza jeśli masz trudną historię z jedzeniem, ale jest to część praktyki miłości do siebie i samoświadomości, która z czasem może mieć ogromny wpływ na twoje poczucie własnej wartości i codzienne doświadczanie przyjemności.
Jedzenie nie jest jedynym miejscem, w którym możesz wypróbować samokontrolę. Można ją wypróbować także w odniesieniu do odpoczynku i snu, kontaktów towarzyskich, a nawet zauważania, które osoby w naszym życiu wywołują w nas uczucie "tak", a które "nie". Nie chodzi tu o ustalanie sztywnych zasad, ale raczej o zwracanie uwagi na swoje ciało na tyle, by poczuć jego reakcję na to, co robisz, i uszanować tę wewnętrzną reakcję.
Będą chwile, kiedy ta praktyka będzie wydawała się prosta i łatwa, a także takie, kiedy będzie bardziej skomplikowana. Nie chodzi o to, czy za każdym razem się uda, czy nie. Chodzi o to, że praktykujesz uczenie swojego ciała, że to, jak się czujesz, czego chcesz, oraz twoje ograniczenia i granice mają znaczenie. Ustanowienie tego wewnętrznie sprawia, że milion razy łatwiej jest to zrobić w stosunku do innych ludzi, a więc poprawi to również nasze relacje z innymi.
**By Julie Peters
**Source
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz