Stany Zjednoczone i Kanada kontynuują kampanię mającą na celu wywarcie presji na Meksyk, aby bez ograniczeń akceptował genetycznie modyfikowaną kukurydzę.
Walka Meksyku o suwerenność żywnościową poczyniła kolejny krok naprzód w weekend, gdy prezydent Andrés Manuel López Obrador ogłosił 50% cło na import białej kukurydzy.
López Obrador, znany również jako AMLO, powiedział, że posunięcie to było częścią wysiłków zmierzających do zwiększenia krajowej produkcji kukurydzy i zapobieżenia importowi genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy. Według Associated Press, taryfa będzie obowiązywać do końca 2023 roku.
according to the Associated Press.
Posunięcie to jest najnowszym w bitwie handlowej między Meksykiem a Stanami Zjednoczonymi, a większość meksykańskiego importu białej kukurydzy pochodzi z USA i RPA. Pod rządami AMLO meksykański rząd podjął kroki w celu wyeliminowania kukurydzy GMO przeznaczonej do spożycia przez ludzi oraz zakazu stosowania pestycydu glifosatu związanego z rakiem.
Stany Zjednoczone uważają, że niedawne wysiłki Meksyku zmierzające do zakazu importu kukurydzy GMO uprawianej w USA zaszkodzą rolnikom i będą sprzeczne z umową o "wolnym handlu" między USA a Meksykiem i Kanadą. Na początku czerwca rząd USA ogłosił, że stara się o oficjalne rozstrzygnięcie sporu z Meksykiem w związku z jego ostatnimi wysiłkami na rzecz zakazu importu kukurydzy GMO. Przedstawicielka USA ds. handlu Katherine Tai zwróciła się o konsultacje w sprawie rozstrzygania sporów z Meksykiem w ramach USMCA.
Panel będzie miał sześć miesięcy na zbadanie skargi i opublikowanie swoich ustaleń. Jeśli okaże się, że Meksyk naruszył umowę, mogą zostać nałożone sankcje gospodarcze.
Bloomberg poinformował niedawno, że Kanada przyłącza się do wysiłków rządu USA mających na celu wywarcie presji na Meksyk, aby zaakceptował kukurydzę GMO bez żadnych ograniczeń.
"Kanada podziela obawy USA, że działania Meksyku nie są poparte naukowo i mogą niepotrzebnie zakłócić handel na rynku północnoamerykańskim" - powiedziała w oświadczeniu minister handlu Mary Ng i minister rolnictwa Marie-Claude Bibeau.
Kanadyjscy ministrowie handlu i rolnictwa będą uczestniczyć jako strona trzecia w konsultacjach dotyczących rozstrzygania sporów zainicjowanych przez rząd USA. Bloomberg zauważa, że chociaż Kanada nie jest głównym eksporterem kukurydzy, jest jednym z największych na świecie producentów i eksporterów rzepaku, którego zdecydowana większość jest genetycznie modyfikowana. Według "osób zaznajomionych ze sprawą", kanadyjscy urzędnicy wyrazili zaniepokojenie zakazami dotyczącymi żywności produkowanej przy użyciu inżynierii genetycznej i biotechnologii.
Jeśli chodzi o "dlaczego" stojące za działaniami meksykańskiego rządu, nie trzeba szukać dalej niż wzrost otyłości i cukrzycy u dzieci w Meksyku w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Consortium News donosi:
Meksyk wyparł Stany Zjednoczone jako światowego lidera otyłości wśród dzieci, ponieważ dieta bogata w rodzimą kukurydzę i inne tradycyjne produkty spożywcze została zastąpiona przez ultra-przetworzoną żywność i napoje bogate w cukier, sól i tłuszcze.
Naukowcy odkryli, że od czasu wejścia w życie Północnoamerykańskiego Układu Wolnego Handlu (NAFTA) w 1994 roku, Stany Zjednoczone "eksportują otyłość".
Rząd Lópeza Obradora niedawno przeciwstawił się potężnemu przemysłowi spożywczemu i napojów, nakazując umieszczanie surowych etykiet ostrzegawczych na żywności o wysokiej zawartości tych niezdrowych składników. Ograniczenia dotyczące genetycznie modyfikowanej kukurydzy i glifosatu wynikają z tego samego zaangażowania na rzecz zdrowia publicznego.
Udokumentowaliśmy, że w ciągu 17 z 28 lat od wejścia w życie NAFTA, Stany Zjednoczone eksportowały kukurydzę, pszenicę, ryż i inne podstawowe uprawy po cenach niższych niż koszt ich produkcji.
Jest to nieuczciwa praktyka handlowa znana jako dumping rolny i wynika z chronicznej nadprodukcji takich produktów w silnie uprzemysłowionym rolnictwie tego kraju.
Urzędnicy rządów USA i Kanady nadal twierdzą, że decyzje Meksyku o zakazie lub ograniczeniu importu kukurydzy GMO nie są "oparte na nauce". W marcu tego roku meksykańska Narodowa Rada Nauki i Technologii (CONAC) hosted an online webinaYT) zorganizowała webinarium online, w którym przedstawiła naukowe podstawy swojej decyzji.
CONACYT, wyższy departament naukowy meksykańskiego rządu, zorganizował kilka prezentacji meksykańskich naukowców szczegółowo opisujących obawy zdrowotne związane z żywnością GM i glifosatem, który jest zwykle rozpylany na kukurydzy GM produkowanej przez firmę Bayer, dawniej Monsanto. Monsanto.
Dla meksykańskich rolników, którzy uprawiają kukurydzę od około 8000 lat, kukurydza GM stanowi poważne zagrożenie. Kukurydza GM może rozprzestrzeniać się za pośrednictwem ptaków, pszczół i wiatru, powodując zapylenie krzyżowe między tradycyjnymi uprawami a wersjami GM.
Podczas swojej prezentacji Alejandro Espinoza Calderón, dyrektor meksykańskiej agencji ds. bezpieczeństwa biologicznego, Międzysekretarskiej Komisji ds. Bezpieczeństwa Biologicznego i Genetycznie Zmodyfikowanych Organizmów (Cibiogem), zauważył, że,
"Meksyk posiada bogate zasoby wyjątkowo zdrowych odmian kukurydzy. Niepokojące jest to, że w 90 procentach tortilli wykryto ślady zarówno glifosatu, jak i substancji transgenicznych. Bezpieczeństwo biologiczne Meksyku ma ogromne znaczenie".
Ana Laura Wegier Briuolo, biolog z Uniwersytetu Narodowego w Meksyku, jasno stwierdziła, że "bez zdrowej kukurydzy nie możemy mieć zdrowych ludzi".
Kampania nacisków ze strony USA i Kanady stanowi kolejną próbę kolonizacji dostaw żywności, wymierzoną w naród o bogatej historii uprawy kukurydzy. Tak jak Organizacja Narodów Zjednoczonych ignoruje głosy rdzennej ludności i współpracuje United Nations ignores the voices of indigenous people z globalistycznymi organizacjami, takimi jak Fundacja Rockefellera, w celu kontrolowania dostaw żywności, tak Stany Zjednoczone i Kanada ignorują suwerenność narodu meksykańskiego, dążąc do zainfekowania Meksyku kukurydzą GMO.
Przywódcy tych narodów nie przejmują się potencjalnymi stratami - nie tylko finansowymi, ale i kulturowymi - jakie przyniosłoby wprowadzenie kukurydzy GMO w Meksyku.
**By Derrick Broze
**Source
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz