piątek, 29 lipca 2022

Zimbabwe uruchamia złote monety jako prawny środek płatniczy, aby rozwiązać problem hiperinflacji

 

Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego, inflacja w Zimbabwe osiągnęła 837% (rok do roku) w lipcu 2020 r. i choć bardziej restrykcyjna polityka fiskalna pomogła zmniejszyć ją do 60,7% pod koniec ubiegłego roku, pozostaje ona w wysokich dwucyfrowych wartościach.

Zimbabwe wprowadziło nowe złote monety, które mają być sprzedawane publicznie w ramach próby rozwiązania problemu chronicznej hiperinflacji.

Złote monety - zwane Mosi-oa-Tunya - będą miały "status płynnych aktywów", co oznacza, że mogą być zamieniane na gotówkę, handlowane lokalnie i międzynarodowo oraz używane do transakcji, powiedział Reserve Bank of Zimbabwe.

Ludzie mogą wymieniać monety na gotówkę tylko po trzymaniu ich przez co najmniej 180 dni.

Zimbabweński ekonomista Prosper Chitambara powiedział: "Rząd próbuje moderować bardzo wysoki popyt na dolara amerykańskiego, ponieważ temu wysokiemu popytowi nie odpowiada podaż".

Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego, inflacja w Zimbabwe osiągnęła 837% (rok do roku) w lipcu 2020 r. i chociaż ściślejsza polityka fiskalna pomogła zmniejszyć ją do 60,7% pod koniec ubiegłego roku, pozostaje ona w wysokich dwucyfrowych wartościach.

To niszczy wartość oszczędności ludzi - według MFW wiele osób zobaczyło, że ich oszczędności zostały zniszczone przez 5 miliardów procent inflacji w 2008 roku.

Ta niepewność wpływa na zaufanie do lokalnej waluty, dolara Zimbabwe - wielu sprzedawców detalicznych nie akceptuje go, a wielu Zimbabweńczyków woli używać dolarów amerykańskich do oszczędności lub codziennych transakcji.

'Chroniczna hiperinflacja'

Pan Chitambara powiedział: "Dla Zimbabwe jesteśmy w chronicznej hiperinflacji, więc oczekiwanie jest takie, że będzie ogromny uptake tych złotych monet".

Monety, które mają czystość 22 karatów, będą wyceniane na podstawie międzynarodowej stawki rynkowej za uncję złota, plus 5% na pokrycie kosztów produkcji i dystrybucji.

Ale ta cena może sprawić, że będą one poza zasięgiem dla wielu ludzi w kraju tak biednym, że jedna trzecia populacji jest zagrożona brakiem bezpieczeństwa żywnościowego.

**By SkyNews

**Source

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz