niedziela, 31 lipca 2022

Gospodarka światowa na ryzyku deglobalizacji - MFW

 

Operacja wojskowa Rosji na Ukrainie i późniejsze zachodnie sankcje na Moskwę mogą popchnąć światową gospodarkę w kierunku geopolitycznej fragmentacji, ostrzegł MFW w raporcie opublikowanym 26 lipca.

"Poważnym ryzykiem dla średnioterminowych perspektyw jest to, że wojna na Ukrainie przyczyni się do fragmentacji światowej gospodarki na geopolityczne bloki z odrębnymi standardami technologicznymi, transgranicznymi systemami płatności i walutami rezerwowymi" - czytamy w raporcie.

Według MFW taki podział uniemożliwiłby globalnej społeczności wspólne rozwiązywanie globalnych problemów.

"Fragmentacja może również zmniejszyć skuteczność wielostronnej współpracy w celu rozwiązania problemu zmian klimatycznych, co wiąże się z dalszym ryzykiem, że obecny kryzys żywnościowy może stać się normą" - ostrzegają autorzy raportu.

Raport zauważa, że tradycyjne ryzyka gospodarcze i finansowe zostały zaostrzone przez konflikt na Ukrainie i jego reperkusje. Do takich ryzyk zalicza się obecnie efekt zacieśnienia polityki monetarnej, spowolnienie wzrostu gospodarczego w Chinach oraz wzrost cen energii.

Jednakże, według raportu, istnieją obecnie "ograniczone dowody na reshoring" lub deglobalizację handlu, a ogólnie rzecz biorąc, globalny handel "był bardziej odporny niż oczekiwano od początku pandemii [Covid-19]", co można uznać za pozytywny znak.

Mimo to MFW przewiduje, że coraz ostrzejsze sankcje na Rosję w końcu spowodują spadek eksportu rosyjskiej ropy na rynek globalny i "spadek do zera" eksportu rosyjskiego gazu do Europy, co z kolei sprawiłoby, że "oczekiwania inflacyjne byłyby bardziej uporczywie podwyższone" na całym świecie i zaostrzyłyby warunki finansowe, ponieważ rządy próbują poradzić sobie z rosnącymi cenami.

"W tym scenariuszu szok miałby rozległy wpływ, ponieważ wyższe globalne ceny surowców oraz zacieśnienie warunków monetarnych i finansowych dotknęłyby niemal wszystkie kraje, choć w różnym stopniu. Europa zostałaby w tym scenariuszu szczególnie dotknięta, a w 2023 r... wzrost regionalny byłby bliski zeru" - stwierdza MFW.

Mimo to, zdaniem analityków, "ujarzmienie inflacji powinno być pierwszym priorytetem dla decydentów" pomimo kosztów zacieśnienia polityki monetarnej, ponieważ "zwłoka tylko pogłębi [koszty]".

**By RT

**Source

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz