piątek, 17 marca 2017

Postanowienie sądu w sprawie Puszczy Białowieskiej potwierdził brak społecznej kontroli nad polskimi lasami



Greenpeace Polska


Informacja prasowa - 14 marca, 2017
Dziś Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że decyzja o zwiększeniu wycinki w Puszczy Białowieskiej nie podlega kontroli sądowej. Wynika to z braku uregulowania tej kwestii w prawie. Tym samym potwierdził, że nie istnieje społeczny nadzór nad dokumentami, na podstawie których zarządzane są polskie lasy, czyli jedna czwarta powierzchni kraju.
 „Dzisiejsze postanowienie sądu potwierdziło to, czego się obawialiśmy - społeczeństwo obywatelskie nie ma żadnej kontroli nad najważniejszymi dokumentami, na podstawie których zarządzane są polskie lasy. Nie można zaskarżyć ich w sądzie nawet jeśli w rażący sposób naruszają prawo i grożą zniszczeniem przyrody. Będziemy się odwoływać od tego wyroku” – wyjaśnia Agata Szafraniuk z ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, strona w procesie.
Organizacje pozarządowe - WWF, Greenpeace, Greenmind, ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, Dzika Polska, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot i OTOP  już od 2015 roku alarmowały, że wycinka będzie miała negatywny wpływ na przyrodę Puszczy i że jest niezgodna z prawem. Ich stanowisko wsparła Komisja Europejska, która rozpoczęła postępowanie przeciwko polskiemu rządowi w czerwcu 2016 roku. Przedstawiciele czołowych uniwersytetów w Polsce wysłali pisma do ministra nawołujące do wycofania się z wycinki. Głos zabrali też zwykli obywatele – ponad 160 000 osób podpisało petycję przeciwstawiając się zwiększonemu wyrębowi.
W zeszłym tygodniu Komisja Europejska wezwała Polskę do natychmiastowego wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej.
14 marca 2017



Dzwoniące Cedry Polski dodał(a) nowe zdjęcia (5).
Łotewski milioner zrealizował w okolicach miasta Cēsis fantastyczny projekt. Wykupił 30000 ha lasu w pagórkowatym terenie, i zbudował «Miasto słońca», gdzie obowiązują odrębne zasady i ludzie prowadzą zupełnie inny tryb życia.
Zgodnie z warunkami projektu, wszystkie domy, docelowo ma ich być 300, wzniesione zostaną z ekologicznie czystych materiałów. Przy każdym domu jest działka od 0,4 do 1,3 ha, z małym jeziorkiem i lasem.
Wszystkie domy w Amatciems są zaopatrzone w kanalizację, elektryczność, bardzo szybki Internet. Domy i woda w nich ogrzewane są głównie geotermalnymi pompami. Zimą można dodatkowo ogrzać się przy kominku.
Z okien każdego domu (z rzadkimi wyjątkami) nie widać innych domów. Osiągnięto to dzięki ukształtowaniu terenów, oraz rozsądnemu rozplanowaniu działek
.
W leśnym mieście zakazane są płoty. To ekologicznie czysta strefa ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami – po mieście swobodnie biegają sarny i inne zwierzęta, i nie należy stawiać im przeszkód. Dlatego też nie można tam trzymać psów podwórzowych, gdyż ich szczekanie może przestraszyć dzikie zwierzęta. Psy, według regulaminu osady, można trzymać w domach.
"Idea zbudowania takiej osady przyszła mi do głowy, kiedy zrozumiałem, że chcę żyć we własnym, dobrze urządzonym domu, nad wodą, w malowniczym miejscu w lesie. Dlatego stworzyłem Amatciems, gdzie dzisiaj żyje moja rodzina – ja i moje dzieci i wnuki, moje przyjaciele i podobnie myślący ludzie, z podobnymi wymaganiami co do miejsca zamieszkiwania i środowiska. Przyznaję się, że na początku stworzyłem projekt z czysto egoistycznych pobudzeń – chciało się stworzyć komfortowe «środowisko życia» odpowiednie dla mnie. Wewnętrzne regulacje oparte są na doświadczeniu i przykładzie podobnych projektów w innych krajach, oraz na moim własnym poglądzie na pytanie, jak dobrze żyć w zgodzie z sąsiadami i przyrodą, nie zakłócać życia dzikich zwierząt. Te zasady są stworzone dla podobnie myślących do mnie ludzi, którzy nie uważają ich za restrykcje, ale promowanie ciszy i spokoju.[...]
Moim celem jest zachować środowisko w niezmienionym stanie, o ile to możliwe. Koło trawnika zostawiam łąkę z dzikimi kwiatami, nie zamieniam jej w park. Połamane lub uschnięte drzewa zostawiam jako schronienie i pożytek dla dzikich zwierząt.[...]
Strona projektu jest również w jęz. angielskim, można obejrzeć filmy, zdjęcia. http://amatciems.lv/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz