niedziela, 23 października 2016

Odkryto, która cywilizacja jest najstarsza na Ziemi


 Najnowsze badania uczonych dowiodły, że jest ona starsza o 2,5 tys. lat niż dotychczas sądzono i powstała 8 tys. lat temu – podaje Scientific Reports. Nie jest to ani cywilizacja egipska, ani sumeryjska.

Geofizycy i archeolodzy twierdzą, że miano najstarszej na świecie należy się od tej pory cywilizacji Indusu. Wynika to z badań przy zastosowaniu równolegle dwóch metod datowania – radiowęglowej i optycznej – luminescencyjnej. Zbadano nimi różne artefakty – dawną ceramikę i resztki zwierząt z dwóch warstw archeologicznych w okręgu Fatehabad w Indiach.
W obu przypadkach uzyskano ten sam wynik potwierdzający, że cywilizacja Indusu ma nie 5,5 tys. lat, jak uważano dotychczas, tylko jest o 2,5 tys. lat starsza. Powstała więc wcześniej niż cywilizacje starożytnego Egiptu i Mezopotamii. Dla zupełnej pewności specjaliści zamierzają jeszcze raz powtórzyć badania.




Mohendzo_Daro


Uczeni zbadali też zależność rozwoju kultury od zmian klimatycznych na Ziemi. Okazało się na przykład, że początkowo cywilizacja Indusu była oparta na uprawie pszenicy i jęczmienia. Potem jednak klimat stał się suchy, co zmusiło ludność do zmiany rodzaju upraw na proso i ryż. To z kolei doprowadziło do deurbanizacji – upadku miast i wzrostu liczby ludności wiejskiej.
Cywilizacja Indusu, zwana także Kulturą Harappańską, rozwijała się w dolinie rzeki Indus. Była znacznie rozleglejsza niż dawne cywilizacje Egiptu, Chin, czy Mezopotamii. Jej ślady odnajdujemy na całym terytorium obecnego Pakistanu, północno-zachodnich Indii i we wschodnim Afganistanie, choć dotychczas zbadano zaledwie ok. 2 proc. tych pozostałości.
W miastach były tam już wtedy toalety publiczne, na wsi działały systemy irygacyjne. Takie ośrodki jak Mohendżo-Daro czy Harappa miały system obwarowań, sale kultu religijnego, łazienki i toalety w domach, kanalizację wykorzystującą różnicę poziomów wód i bardzo regularną prostokątną zabudowę.
Oprócz ceramiki i narzędzi zachowały się do naszych czasów liczne ozdoby i biżuteria, przybory toaletowe, ruchome zabawki, figurki ludzi, rzeczywistych i fantastycznych zwierząt oraz nieznanych bóstw. Kości do gry, czy guziki używane w tamtych czasach były identyczne z dzisiejszymi.
Natomiast Induskiego pisma, które zachowało się na pieczęciach, glinianych tabliczkach, fragmentach ceramiki i kamienia, naukowcom nie udało się rozszyfrować do dziś.
Cywilizacja Indusu zaczęła upadać ok. 1700 lat p.n.e. Przyczyną tego mogły być zarówno zmiany klimatyczne, jak i najazd z północy Ariów, czyli ludów indoirańskich.

http://reporters.pl/641/odkryto-ktora-cywilizacja-jest-najstarsza-na-ziemi/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz