czwartek, 20 października 2016

Klasyczna Radża Joga



"Na Wschodzie nauczyciel nie zatrzymuje się w swym wykładzie, by przytaczać dowody każdego ze swoich twierdzeń. Nie wypisuje dowodów swoich prawd duchowych na czarnej tablicy szkolnej i nie wywołuje dyskusji ze strony uczniów.
Przeciwnie, jego wykład jest dogmatyczny; prawdy swe wypowiada on tak, jak je słyszał i nie zastanawia się nad tym, czy wszyscy się z nim zgadzają. Nie troszczy się o to, czy wszyscy przyjęli jego twierdzenia, jako prawdę, przekonany jest bowiem, że ci którzy są gotowi do przyjęcia prawdy przezeń wykładanej, niby w jasnowidzeniu uznają jej oczywistość. Co się tyczy innych, nieprzygotowanych, to żadne dowody im nie pomogą.
Gdy dusza ludzka gotowa jest do prawdy duchowej, i gdy ta prawda lub jej część wypowiedziana zostaje w jego obecności, lub przedstawiona na piśmie, on intuicyjnie poznaje tę prawdę i przyswaja ją sobie"
Jogi Rama Czaraka


 




Joga Sutra. Werset 1.1.

"Oto Jogi Nauczanie
Inicjuje się w Asanie
Asaną - skrzyżne siedzenie
Nóg w lotosie zaplecenie!"

Przełożył z Sanskrytu: Himalaya Master L.M



 Joga Sutra. Werset 1.3.

"Gdy widz w sobie osadzony
Naturą swą umocniony
W Jaźni swej własnej wstąpienie
Intuicji przebudzenie!"

Przekład poetycki z Sanskrytu: Himalaya Master L.M.


 
"Postrzegaj świat z radością i życzliwością. Nie patrz wokół z gniewem ani złością, gdyż za ślepniesz tak w oślepieniu umysłowym jak i tracąc wzrok.
Można powiedzieć, że zaślepienie ideologiczne stanowi rodzaj choroby zmysłu wzroku.
Radosna życzliwość niechaj wypełni twoje oczy sięgając aż do wątroby i Ogrodu Klejnotów. Złośliwość i zazdrość wylewa się żółcią i uszkadza woreczek żółciowy. Gniew zaś i złość trawi oczy, niszczy mądrość.
Ciągle sobie pamiętaj: "Z radością postrzegam świat i innych ludzi"."

z cyklu "Perły Duchowej Mądrości Radża Jogi"


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz