sobota, 27 stycznia 2024

Przewodnik po pracy wewnętrznej z pomocą lustra



Autor: Alue Loskotova

Praca z lustrem jest dziwna, niewygodna, czasami onieśmielająca lub trochę niezręczna.

Ale jest też głęboko uzdrawiająca. Ze wszystkich duchowych metod pracy wewnętrznej dostępnych dla nas w XXI wieku, praca z lustrem jest jedną z najprostszych i najpotężniejszych.

W przeciwieństwie do wielu innych ścieżek wewnętrznego rozwoju, nie musisz wychodzić na zewnątrz, wydawać pieniędzy ani inwestować dużo czasu. Praca z lustrem jest darmowym ćwiczeniem, dostępnym dla każdego. Wszystko, czego naprawdę potrzebujesz, to lustro.

Jeśli szukasz prostej, praktycznej i głęboko transformującej metody, która może stać się codziennym rytuałem na twojej drodze do miłości własnej, po prostu idź do łazienki.

Mirror Work, czyli praca z lustrem, to metoda pierwotnie opracowana przez nauczycielkę duchową Louise Hay jako sposób na nawiązanie kontaktu z wewnętrznym ja. Głównym celem pracy z lustrem jest rozwijanie miłości do samego siebie, dbanie o siebie i nawiązywanie bardziej znaczących relacji z innymi ludźmi. Po prostu patrząc w lustro przez pewien czas każdego dnia i delikatnie rozmawiając z samym sobą, możesz rozwijać bardziej współczującą i wybaczającą więź z samym sobą.

Ćwiczenie

Usiądź lub stań przed lustrem na pięć minut. Po prostu spójrz na siebie i utrzymuj delikatny kontakt wzrokowy. To wszystko, co musisz zrobić.

Jak się czujesz po tych pięciu minutach?

Jeśli jesteś jak większość ludzi, możesz czuć się niekomfortowo. Możesz czuć się niezręcznie, niespokojnie, a nawet emocjonalnie. Możesz nawet zauważyć, że nienawiść do samego siebie i samokrytyka pojawiają się w twojej głowie... Dlaczego tak się dzieje?

Louise Hay pisze w swojej książce Mirror Work: "Lustro odbija tylko myśli, które masz o sobie. Sprawia, że natychmiast zdajesz sobie sprawę z tego, gdzie się zmagasz, a gdzie jesteś otwarty i swobodny. Pokazuje ci wyraźnie, jakie myśli musisz zmienić, jeśli chcesz mieć radosne i satysfakcjonujące życie".

Innymi słowy, przed lustrem nie da się ukryć. Przed lustrem łapiemy intymny (a czasem bolesny) wgląd w relacje, jakie mamy z samymi sobą. Praca z lustrem może być początkowo niepokojąca, ponieważ wystawia naszego wewnętrznego krytyka na światło dzienne. Nagle wszystko, co czujemy na swój temat, a czego nawet nie jesteśmy świadomi, wychodzi na powierzchnię.

A jeśli jeszcze nie rozwinąłeś współczującej relacji z samym sobą, możesz być skłonny uwierzyć we wszystkie paskudztwa, które twój wewnętrzny krytyk szepcze ci do ucha.

Duchowe przebudzenie i praca z lustrem

Jako symbol prawdy i jasności, lustra są jednym z najstarszych i najbardziej bezpośrednich sposobów podejścia do samorealizacji.

Niektóre z najwcześniejszych zastosowań luster sięgają Anatolii (Turcja), 6000-8000 pne.

Starożytne lustra były wykonane z obsydianu, który symbolizuje duchowe oczyszczenie, integrację wewnętrznych cieni i ochronę. Używając lustra, aby świadomie uzyskać dostęp do wewnętrznych warstw naszej istoty, delikatnie usuwamy blokady i rozwiązujemy kwestie utrudniające naszą zdolność do rozwoju i ewolucji. Praca z lustrem może w rzeczywistości ułatwić pogłębienie naszego procesu duchowego przebudzenia.

Praca z lustrem i ponowne połączenie z wewnętrznym dzieckiem

Innym powodem, dla którego praca z lustrem może sprawiać, że czujemy się niekomfortowo, jest to, że ujawnia ona wrażliwe i zaniedbane części nas samych. Ale czy jest lepsza okazja, aby w końcu zwrócić uwagę na tę zapomnianą część?

Większość z nas ma wiele zaniedbanych wewnętrznych części, ale najczęstszą z nich, od której jesteśmy odłączeni, jest wewnętrzne dziecko. Wewnętrzne dziecko to ta część nas, która wciąż zachowuje dziecięce zdumienie, spontaniczność, kreatywność i radość. Z drugiej strony, przechowuje również wiele naszych pierwotnych ran i traum.

Praca z lustrem to intensywny i skuteczny sposób na ponowne połączenie się z tą subtelną częścią nas samych.

Kiedy patrzysz w lustro i próbujesz ponownie połączyć się ze swoim wewnętrznym dzieckiem, nierzadko czujesz ogarniający cię smutek. Możesz również doświadczyć nieoczekiwanych wybuchów podniecenia lub radości. Zazwyczaj jednak w pierwszej kolejności doświadcza się cięższych i bardziej nieprzyjemnych emocji.

Podczas gdy ten rodzaj pracy może być czasami niepokojący i nieprzyjemny, uczucia te wskazują na głębszy proces, który alchemizuje się na poziomie podświadomości. Samo patrzenie na siebie w lustrze i pocieszanie swojego wewnętrznego dziecka może być niezwykle uzdrawiającą praktyką. Im więcej emocji doświadczasz, tym silniejsze jest oczyszczenie i transformacja.

Lustro jako portal do duszy

Oczy są oknami do duszy, a praca z lustrem daje bezpośredni dostęp. Jednak nie zawsze możliwe jest natychmiastowe połączenie się ze swoim wnętrzem. Większość ludzi najpierw doświadcza surowego wewnętrznego krytyka, którego muszą najpierw przetworzyć, zanim będą mogli dotrzeć do głębszego poziomu swojej psychiki.

Aby poradzić sobie z tym surowym strażnikiem, musisz nauczyć się go rozbrajać z uważnością i współczuciem. Miłość własna jest niezbędna do przezwyciężenia niepewności i urazy.

 Skąd wiesz, że ponownie łączysz się ze swoją Duszą? Twoja twarz złagodnieje emocjonalnie, oczy staną się cieplejsze i bardziej współczujące, na twarzy pojawi się delikatny uśmiech, a ciało rozjaśni się energetycznie. Możesz również poczuć się tak, jakbyś mentalnie się przytulał.

Choć może to brzmieć magicznie i mistycznie, używanie pracy z lustrem jako portalu do umysłu i duszy jest w rzeczywistości całkiem naturalne. To powrót do samego siebie.

Jak pracować z wewnętrznym lustrem?

Nie ma "oficjalnej" metody pracy z lustrem, a jedynie zalecenia, które można dostosować do własnych potrzeb. Oto kilka podstawowych zasad pracy z lustrem, o których powinieneś pamiętać, jeśli chcesz stworzyć własną procedurę:

Używaj afirmacji, które są dla ciebie odpowiednie.

Poświęć na to co najmniej 2 minuty każdego dnia.

Pracuj z lustrem na osobności, aby nikt ci nie przeszkadzał.

Emocje na początku są normalne. Po prostu obserwuj je i pozwól im przez siebie przejść.

Prowadź dziennik dotyczący tej pracy i zapisuj wszelkie niezwykłe doświadczenia.
PROCEDURA

    Rób to regularnie.

Praca z lustrem wyzwala wewnętrzną transformację, gdy jest wykonywana konsekwentnie, przez długi czas. Dziesięć minut lub więcej dziennie jest idealne. Większość ludzi woli pracować z lustrem wcześnie rano lub późnym wieczorem przed snem.

    Twórz własne afirmacje.

Afirmacje są antidotum na destrukcyjną rozmowę o sobie. Pomagają przeprogramować nasz umysł. Kiedy używamy afirmacji, potwierdzamy coś, co lubimy w sobie lub coś dobrego, co chcemy wzmocnić. Najlepsza afirmacja dla ciebie to taka, która naprawdę przemawia do twojego tematu, taka, którą sam wybrałeś i wymyśliłeś.

Na przykład, jeśli czujesz się brzydki, możesz powiedzieć do siebie: "Mam piękne serce i duszę".

Cokolwiek, co wydaje ci się naturalne i w co możesz uwierzyć. Jeśli czujesz się niekomfortowo we własnej obecności, możesz powiedzieć do siebie: "To w porządku czuć się niekomfortowo. Akceptuję siebie takim, jakim jestem".

Oto kilka innych pomocnych przykładów, które możesz dostosować do siebie:

    Kocham cię.
    Będę o ciebie dbać.
    Zasługuję na miłość.
    Jestem dokładnie tym, kim muszę być w tej chwili.
    Akceptuję swoje uczucia.
    Jestem silny.
    Ufam swojej naturalnej mądrości i intuicji.
    Ufam sobie.
    Jestem wieczną istotą duchową.
    Mogę to zrobić.

Jeśli tworzysz własne afirmacje, upewnij się, że formułujesz je bez negatywów i destrukcyjnych stwierdzeń. Na przykład, zamiast opisywać swój strach, użyj stwierdzenia o swojej odwadze.

Wielu praktyków, którzy pracują z afirmacjami, a także nauczyciele duchowi, zgadzają się, że podświadomy umysł i Wszechświat nie rozumieją negatywów. Dlatego też przetłumaczą każdą negatywnie sformułowaną afirmację wstecz.

Zamiast "Nie jestem bezwartościowy", powiedz "Jestem bardzo wartościowy".

Zamiast mówić: "Nie będę dla siebie niemiły", powiedz: "Traktuję siebie uprzejmie".

W afirmacjach nie chodzi o to, by były fałszywe, udawane czy wymuszone. Jeśli naprawdę nie potrafisz powiedzieć sobie w lustrze "kocham cię", to nie rób tego. Nie chodzi o bycie fałszywym, chodzi o ofiarowanie sobie prawdziwej miłości i wzmocnienie siebie. Jeśli afirmacja taka jak "Kocham i akceptuję siebie" wydaje się zbyt trudna, skup się na łagodniejszej afirmacji, takiej jak "Uczę się kochać i akceptować siebie i wiem, że mogę to zrobić".

    Wypowiadaj swoją afirmację z uczuciem

Powtórz swoją afirmację co najmniej 10 razy, na głos lub w głowie. Niektórzy terapeuci zalecają nawet 100 razy, ale to zbyt wiele dla początkujących. Skup się więc na jakości, a nie na ilości.

Im częściej powtarzasz swoją afirmację szczerze, ze skupieniem i uczuciem, tym głębszy będzie jej wpływ. Następnie wystarczy powtórzyć ją tylko kilka razy i trzymać się tego. Zawsze możesz dodać więcej, gdy zechcesz.

Ważne jest również, aby podczas wypowiadania afirmacji patrzeć sobie prosto w oczy. Możesz także chcieć użyć swojego imienia, ponieważ wysyła to silniejszą wiadomość do twojego podświadomego umysłu.

    Zaakceptuj wszelkie pojawiające się emocje.

Jeśli czujesz potrzebę płaczu, płacz. Uwalniasz zastałą energię, stare wzorce i to jest dobre. Możesz również chcieć się przytulić.

Czasami emocje, które odczuwamy podczas pracy z lustrem, są przechowywane z dzieciństwa, zwłaszcza jeśli są bardzo intensywne. Jeśli tak jest, pociesz swoje wewnętrzne dziecko, uznając je wewnętrznie, gdy patrzysz w lustro. Możesz wypowiedzieć słowa takie jak: "W porządku, widzę cię, rozumiem cię", "Jestem tu dla ciebie".

Odczuwanie i wyrażanie emocji będzie prawdopodobnie trudniejsze dla mężczyzn niż dla kobiet. Mężczyźni są przyzwyczajeni do postrzegania stoicyzmu jako prawdziwej miary ich męskości, ale prawda jest taka, że bycie stoickim za wszelką cenę może być czasami mylone z tłumieniem emocji. Nie ma nic odważnego ani zdrowego w unikaniu emocji. Jeśli jesteś mężczyzną, będziesz potrzebował dodatkowego wsparcia i współczucia na tym etapie pracy. Miej pod ręką kilka silnych afirmacji i gotowość do postrzegania swojej emocjonalnej otwartości jako procesu uzdrawiania.

    Połóż rękę na sercu.

Czasami praca z lustrem może być szczególnie intensywna. Jeśli jesteś przytłoczony doświadczeniem, zawsze możesz odejść i wrócić do niego później.

Często jednak to, co jest właśnie wrzucane do twojego świadomego umysłu, jest odpowiednią ilością, z którą możesz sobie obecnie poradzić (to w końcu zadanie psychiki i ego). Aby pomóc ci przetworzyć wszelkie silne uczucia i uspokoić się, połóż delikatnie dłoń na sercu. Ta prosta czynność pomoże ci pozostać w kontakcie z wewnętrzną miłością.

    Ważne jest, aby prowadzić dziennik podczas pracy z lustrem.

Nie przejmuj się tym, jakim jesteś pisarzem. Ignoruj ortografię i gramatykę, są one nieistotne. Celem zapisywania swoich odkryć jest pomoc w mentalnej integracji tego, czego się nauczyłeś i co odkryłeś. Nie musisz pisać długich akapitów, jeśli ci to nie odpowiada. Wystarczy napisać zdanie lub dwa.

Zapisz, jak się czujesz i jakie myśli lub uczucia pojawiają się w tobie. Ważne jest, aby zapisywać rzeczy, które były silne i niezwykłe. Prowadząc dziennik, będziesz w stanie śledzić swój rozwój i postępy. Będziesz miał do czego wracać i o czym myśleć w przyszłości.

**Tłumaczenie na angielski: EraofLight.com

**Source

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz