poniedziałek, 1 maja 2023

Hawaje się trzęsą: ponad 200 trzęsień ziemi wstrząsa stanem Aloha

Stan Aloha na Hawajach ostatnio trochę się trzęsie; według USGS w ciągu ostatnich 7 dni miało miejsce 219 trzęsień ziemi, z których wszystkie miały miejsce na Wielkiej Wyspie Hawajów lub w jej pobliżu.  

Wyspa Hawaje jest największą z łańcucha wysp i jest również najbardziej aktywna wulkanicznie; wyspa jest domem dla aktywnych wulkanów Hualalai, Mauna Loa i Kilauea. 

 Na wyspie nie wybucha żaden wulkan, ale aktywność sejsmiczna może być wskaźnikiem, który może się zmienić. USGS ma ustawiony poziom alertu na „Doradczy”, a kod koloru na „żółty” w wulkanie Kilauea, co wskazuje na tamtejszą aktywność sejsmiczną.

 

 W Stanach Zjednoczonych jednostki USGS i obserwatorium wulkanów są odpowiedzialne za wydawanie kodów lotniczych i poziomów alertów aktywności wulkanicznej. Kody lotnicze są zielone, żółte, pomarańczowe lub czerwone. Kiedy oprzyrządowanie naziemne jest niewystarczające do ustalenia, że wulkan jest na typowym poziomie aktywności w tle, jest po prostu „nieprzypisany”.  

Podczas gdy zielony oznacza typową aktywność związaną ze stanem bez erupcji, żółty oznacza, że wulkan wykazuje oznaki podwyższonego niepokoju powyżej znanych poziomów tła. Kiedy wulkan wykazuje wzmożony lub eskalujący niepokój ze zwiększonym potencjałem erupcji, zmienia kolor na pomarańczowy. Wreszcie, gdy zbliża się erupcja ze znaczną emisją pyłu wulkanicznego do atmosfery lub trwa erupcja ze znaczną emisją pyłu wulkanicznego do atmosfery, kod staje się czerwony. Poziomy alertów aktywności wulkanicznej to normalny, doradczy, obserwacyjny lub ostrzegawczy. 

 Podobnie jak w przypadku kodów lotniczych, jeśli dane są niewystarczające, są po prostu oznaczane jako „nieprzypisane”. Kiedy wulkan ma typową aktywność w tle w stanie bez erupcji, uważa się to za normalne. Jeśli wulkan wykazuje oznaki podwyższonego niepokoju powyżej poziomu tła, wydawane jest zalecenie. Jeśli wulkan wykazuje wzmożone lub nasilające się niepokoje, wydawany jest zegarek, gdy wydawane jest ostrzeżenie, gdy zbliża się niebezpieczna erupcja. 

 „Wulkan Kīlauea nie wybucha i od 7 marca 2023 r. nie zaobserwowano żadnej aktywnej lawy”, donosi Hawaii Volcano Observatory of USGS w codziennej aktualizacji obserwatorium z 1 maja. „Tiltmetry w rejonie szczytu nie śledzą obecnie żadnych istotnych zmian, ale sejsmiczność szczytu pozostaje nieznacznie podwyższona. W ciągu ostatniego dnia nie zaobserwowano żadnych znaczących zmian wzdłuż żadnej ze stref szczelin wulkanu”. 

 Ze względu na wzrost aktywności trzęsień ziemi, USGS postanowiło publikować codzienne aktualizacje dotyczące wulkanu, począwszy od 21 kwietnia. Tiltmetry w rejonie szczytu nie wyśledziły żadnych istotnych zmian od czasu deflacyjnego nachylenia wczoraj rano. Małe fale trzęsień ziemi występowały nieregularnie pod Halemaʻumaʻu, kraterem Keanakākoʻi i południowym obrzeżem Kaluapele ( kaldera Kīlauea ) od 16 kwietnia. Tempo trzęsień ziemi na szczycie pozostaje podwyższone i możliwe są dalsze trzęsienia ziemi. Najnowsza emisja dwutlenku siarki (SO2) wynosząca około 75 ton dziennie została zmierzona 26 kwietnia. 

 Po raz pierwszy od 1984 roku odwiedzający Park Narodowy Wulkanów Hawajów mogli zobaczyć erupcje dwóch wulkanów. Na tym zdjęciu widać blask wulkanu Kilauea po lewej stronie, podczas gdy poświata szczeliny i lawa z Mauna Loa rozświetlają niebo po prawej stronie. Obraz: HVNPS Według USS i ich jednostki HVO, ostatnie erupcje na szczycie wulkanu Kīlauea miały miejsce na zamkniętym obszarze Parku Narodowego Hawaiʻi Volcanoes. 

 Głównym zagrożeniem budzącym niepokój są wysokie poziomy gazu wulkanicznego, ponieważ zagrożenie to może mieć dalekosiężne skutki z wiatrem. Duże ilości gazu wulkanicznego – głównie pary wodnej (H2O), dwutlenku węgla (CO2) i dwutlenku siarki (SO2) – są stale uwalniane podczas erupcji Kīlauea. Gdy SO2 jest uwalniany ze szczytu, reaguje w atmosferze, tworząc widoczną mgiełkę znaną jako vog lub smog wulkaniczny, którą zaobserwowano z wiatrem od wulkanu. 

Vog stwarza potencjalne zagrożenie dla zdrowia mieszkańców i gości w powietrzu, niszczy uprawy rolne i inne rośliny oraz wpływa na zwierzęta gospodarskie. Podczas gdy Kilauea może budzić się do życia, nie ma obaw o pozostałe dwa aktywne wulkany na wyspie. Ostatnia erupcja Hualalai miała miejsce w 1801 roku, niszcząc obszary po północnej stronie dzisiejszej Kony i tworząc obszar lądowy, na którym obecnie znajduje się lotnisko Kona. Ostatnia erupcja Mauna Loa miała miejsce w listopadzie/grudniu ubiegłego roku; zazwyczaj mija kilka lat między erupcjami tego największego na świecie wulkanu.  

W międzyczasie naukowcy nadal sprawdzają, czy ostatnie trzęsienie ziemi doprowadzi do czegoś bardziej znaczącego w Kilauea. „Możliwe, że wtargnięcie magmy pod powierzchnię lub erupcja lawy na powierzchni może nastąpić z niewielkim lub żadnym ostrzeżeniem. Dodatkowe komunikaty zostaną wydane w zależności od aktywności wulkanicznej” – ostrzegł Park Narodowy Wulkanów Hawajów w kwietniu.  

**By Weatherboy

**Source

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz