wtorek, 28 lutego 2023

Sen Einsteina się spełnił! Bułgarski naukowiec z Monachium odkrywa równanie świata..

  (Weltformel)
przez Georgi Stankov Posted on February 1, 2023    

przez Emilię Bacharową

Po raz pierwszy opublikowany w niemieckim czasopiśmie "Wirtschaftsblatt" w dniu 1. stycznia 2000 r.

www.stankovuniversallaw.com

Wydaje się, że lekarzowi i badaczowi z Monachium udało się udowodnić istnienie jednego prawa natury, single law of nature z którego można wyprowadzić wszystkie inne znane prawa fizyczne. Wyniki tego odkrycia zostały przedstawione 2 listopada 1999 r. przed ponad 400 naukowcami w zatłoczonej sali plenarnej Bułgarskiej Akademii Nauk w Sofii przez odkrywcę, Georgija Stankowa, i empatycznie przyjęte przez gości. Wydarzenie to poprzedził kolejny wykład na Międzynarodowym Sympozjum Kosmonautyki pod koniec października w Sofii.

Założenie Einsteina, że przyrodą rządzi jedno Uniwersalne Prawo, które nazwał "równaniem pola" (Feldgleichung) i przez całe życie bezskutecznie próbował odkryć, zostało w ten sposób wyraźnie potwierdzone. Nowa teoria Prawa Uniwersalnego, która została już opublikowana w 2 tomach o łącznej liczbie 1100 stron w języku niemieckim i bułgarskim, po raz pierwszy w historii nauki jednoczy fizykę i kosmologię.
Vol I: Das Universalgesetz in Physik und Mathematik
   Vol II: The Universal Law in Physics and Cosmology (Full version, Bulgarian)

Zgodnie z życzeniem autora, publiczna prezentacja tego przełomowego odkrycia odbyła się w jego ojczyźnie, Bułgarii, chociaż pierwsze ogłoszenie miało miejsce już w poprzednim roku na dorocznej konferencji Niemieckiego Towarzystwa Fizycznego w Ratyzbonie.

Odkrycie Uniwersalnego Prawa dokonało się sześć lat temu, kiedy bułgarski dr Georgi Stankov, właściciel prywatnego instytutu badawczego w Monachium, dokonał przypadkowego odkrycia w dziedzinie medycyny. Stwierdził on, że grupa leków, które wcześniej były stosowane w bardzo ograniczonym zakresie, wykazuje niezwykłe efekty lecznicze w leczeniu wielu chorób, takich jak rak, alergia, neurodermitis, cukrzyca itp. Dotychczas bio-nauka nie potrafiła ich opisać ani wyjaśnić. W rzeczywistości nadal nie wiadomo, jak rozwijają się te choroby.

W ramach próby znalezienia wyjaśnienia, która wymagała dwóch lat intensywnych badań i analizy najnowszych wyników eksperymentów, Stankovowi udało się odkryć nowatorską biologiczną zasadę regulacji, za pomocą której mógł wyjaśnić, jak działają leki i jak powstają te choroby, zgodnie z najnowszymi odkryciami w tych dziedzinach. Zasada ta opiera się na przemianie energii w komórce, co potocznie nazywa się "metabolizmem komórkowym". Stankov po raz pierwszy wyjaśnił regulację komórki i całego organizmu w kategoriach dynamicznych i opracował spójną kwantową biofizyczną teorię etiologii chorób w oparciu o najnowsze dane.



Wszystkie prawa fizyki można wyprowadzić z Prawa Uniwersalnego

Zachęcony tym przełomem w medycynie i naukach biologicznych, Stankov, który uzyskał doktorat w Heidelbergu i posiada również solidną wiedzę z zakresu fizyki i matematyki z wcześniejszych studiów w swoim kraju, postanowił poszukać ostatecznego rozwiązania w fizyce. W 1995 roku udało mu się udowodnić, że wszystkie prawa fizyczne, takie jak prawo grawitacji Newtona, trzy aksjomaty mechaniki klasycznej, dwa prawa termodynamiki, prawa gazowe, prawo Boltzmanna, prawa promieniowania (prawo Stefana-Boltzmanna i prawo przesunięcia Wiena), cztery równania elektromagnetyzmu Maxwella i inne prawa elektryczności, równanie Plancka dotyczące energii fotonów, równanie falowe Schrödingera mechaniki kwantowej i wreszcie równanie Einsteina dotyczące równoważności masy i energii są matematycznymi pochodnymi uniwersalnego równania, które uczony po raz pierwszy wykorzystał do obliczenia metabolizmu komórek. Stankov nazwał to równanie Prawem Uniwersalnym.

Prawo Uniwersalne jest uniwersalnym równaniem matematycznym, za pomocą którego można w pełni ocenić wszystkie oddziaływania energetyczne we wszechświecie. Dowody naukowe zostały szczegółowo przedstawione w dwóch tomach.

Co więcej, Stankov konsekwentnie stosował uniwersalne równanie i odkrył szereg fundamentalnych stałych naturalnych, które wcześniej umknęły uwadze fizyków. Wielkość tego osiągnięcia można docenić, gdy weźmie się pod uwagę, że od czasu odkrycia ostatnich stałych naturalnych w fizyce minęło ponad siedemdziesiąt lat. Z pomocą Prawa Uniwersalnego Stankov był w stanie zintegrować wszystkie znane stałe przyrody i udowodnić w ten sposób, że tworzą one jedność. Poniższa tabela 1 ilustruje tę unikalną syntezę na kartce papieru. Jest to największa możliwa unifikacja fizyki na tak małej przestrzeni.
Na przełomie 1995 i 1996 roku dokonał kolejnych przełomowych odkryć w dziedzinie kosmologii, które doprowadziły do odrzucenia Modelu Standardowego i hipotezy Wielkiego Wybuchu.

Fizyka jest matematyką stosowaną

Zainspirowany tym sukcesem Stankov niestrudzenie poszukiwał wszechstronnej epistemologicznej podstawy Prawa Uniwersalnego także poza fizyką i latem 1996 roku znalazł ją w teorii matematyki. Doprowadziło to do opracowania zintegrowanej aksjomatyki fizyki i matematyki, którą można też sparafrazować potocznym określeniem "Teoria wszystkiego, TOE".

Jakie są główne rezultaty odkrycia Prawa Uniwersalnego? Zapytałem Georgija Stankowa:

"Nowa teoria zaczyna się od metodologicznej analizy podstawowych definicji w fizyce, które mają charakter wyłącznie matematyczny. Matematyka i geometria zbudowane są na kilku podstawowych pojęciach, takich jak liczba, continuum, punkt, linia i powierzchnia, które nie mogą być wyjaśnione przez same te nauki. Podobnie niezadowalającą sytuację znalazłem w fizyce, co zaskoczyło mnie tym bardziej, że było tak oczywiste. Nigdy jednak nie słyszałem, aby w fizyce ktoś się nad tym poważnie zastanawiał. W podręcznikach fizyki można przeczytać na przykład, że pojęcie energii nie jest wyjaśnione, nie wyciąga się z niego żadnych konsekwencji. Z drugiej strony wszystkie zjawiska fizyczne okazują się być oddziaływaniami energetycznymi. Tropiąc wszystkie prawa fizyczne do uniwersalnego równania energetycznego, udowodniłem, że wszystkie one opisują istotę energii. Jak widać, zajmowałem się epistemologicznym podłożem podstawowych pojęć fizycznych."

Kontinuum matematyki ujmuje energię fizyczną

"Tak więc stanąłem przed tym samym problemem w fizyce", kontynuuje Stankov, "co matematycy w swojej dyscyplinie, od czasu, gdy Gödel był w stanie udowodnić w 1931 roku w swoim słynnym twierdzeniu, że matematyka nie jest w stanie zweryfikować swojej ważności za pomocą środków matematycznych. Wywołało to słynny Kryzys Fundamentalny matematyki, który nie może być rozwiązany do dziś - jest więc celowo ignorowany przez wszystkich matematyków. Zdałem sobie sprawę, że dowód istnienia matematyki, czego domagał się już Dedekind, muszę oddać w realnym świecie fizycznym, czyli w istocie energii.

Pytanie, przed którym stanąłem, brzmiało: "Dlaczego Natura może być opisana matematycznie?". Odpowiedź na to pytanie doprowadziła do teoretycznych podstaw Prawa Uniwersalnego: Matematyka wywodzi się z naszej świadomości i nie ma zewnętrznego, realnego przedmiotu badań. Jest abstrakcyjną dyscypliną hermeneutyczną, która jedynie bada prawa rozumowania dedukcyjnego i dlatego jest jedynym adekwatnym odzwierciedleniem energii, jakie ludzkość dotychczas opracowała."

Wszystkie nauki powstały z jednego pierwotnego pojęcia

Na podstawie tego rygorystycznego wniosku Stankowowi udało się, według zgodnej opinii wszystkich bułgarskich naukowców, którzy zapoznali się z teorią, udowodnić, że zarówno fizyka, jak i matematyka wywodzą się z jednego pojęcia, które określa on jako Pierwotny Termin Ludzkiej Świadomości. To pierwotne pojęcie może być wyrażone przez niezliczone desygnaty, które okazują się tautologiami (pleonazmami) w sensie logicznym. Wymyka się ono wszelkim dalszym definicjom, które z konieczności pociągają za sobą dodatkowe terminy wtórne.

Stankow udowodnił, że wszystkie podstawowe pojęcia fizyki i matematyki można wyprowadzić aksjomatycznie z Terminu Podstawowego, którym jest energia = czasoprzestrzeń i można je wyrazić w formułach matematycznych przy użyciu nowej symboliki czasoprzestrzeni; tę ostatnią rozwinął dowodząc, że wszystkie jednostki i wymiary układu SI można sprowadzić do przestrzeni i czasu. Tabela 2. poniżej ilustruje ten podstawowy fakt fizyczny, który pozostawał ukryty przed naukowcami przez 4 wieki od czasu, gdy Galileusz założył fizykę. Jest to największe możliwe uproszczenie naszego fizycznego poglądu na świat.


"Pomysł nie jest nowy" - przyznaje szczerze Stankov: "Spotykamy się z tą podstawową ideą w filozofii, która biegnie jak czerwona nić od starożytności do początków czasów nowożytnych. Heraklit mówi o "logosie", "słowie", którym opisuje "pierwotny ogień" natury - podstawowa idea, która posłużyła również jako szablon dla idei Boga w chrześcijaństwie. Znana jako cezaropapizm, stała się zasadą porządkującą państwo późnych imperiów rzymskich i bizantyjskich, z których z kolei wyłoniła się nowoczesna cywilizacja europejska. Arystoteles, w swoim dalszym rozwoju platonizmu, zaczyna od logicznych zasad, jak z kilku podstawowych pojęć budować kategorie i systemy kategorialne ludzkiej wiedzy.
Z ideą istnienia Pierwotnego Terminu ludzkiej świadomości, z którego można opisać świat zewnętrzny według ścisłych reguł geometrii spotykamy się ponownie u Kartezjusza i Spinozy. Czy myślenie, świadomość, a więc "cogito ergo sum" jest dla Kartezjusza i kartezjan punktem wyjścia wszelkich rozważań filozoficznych, zakłada Spinoza istnienie wszechogarniającej "substancji", co po łacinie oznacza "to, co poniżej, to, co leży u podstaw". Mówiąc o "natura naturans" (natura stworzona) i "natura naturata" (natura stworzona), Spinoza ustanawia na początku swojej "Etyki według metody geometrycznej" równość między energią jako naturą stworzoną a substancją jako naturą stworzoną, czyli równoważność między Bogiem a Wszechświatem.

Tę fundamentalną tautologię Terminu Pierwotnego, która w tamtych czasach była odbierana jako bluźnierstwo i została zdawkowo sparafrazowana przez Hilberta 200 lat później w jego formalizmie matematycznym uwagą, że można zastąpić podstawowe pojęcia geometrii jak linia, punkt i powierzchnia stołem, krzesłem i kuflem do piwa bez zmiany ważności tej nauki nazywam "Zasadą Ostatniej Równoważności". Jest to pierwszy i jedyny a priori aksjomat nowej fizyczno-matematycznej Aksjomatyki Prawa Uniwersalnego".

Energia jest równoważna czasoprzestrzeni

Pierwsze fundamentalne stwierdzenie nowej teorii zaczyna się od następującej prostej i niepodważalnej tezy:

Energia i czasoprzestrzeń (= ekspansja, przestrzeń) są identyczne.

Stankov dowodzi, że energia i czasoprzestrzeń są pojęciami równoważnymi w ramach nieodłącznych ograniczeń ludzkich zmysłów (zobacz też ten film).

"Ale jeśli energia i czasoprzestrzeń, rozumiana jako rozszerzenie, są jednym i tym samym, to nie ma czegoś takiego jak "próżnia", co do dziś jest centralnym dogmatem poznawczym fizyki" - oponuje Stankov: "Energia lub czasoprzestrzeń jest wtedy kontinuum, jest pozbawiona szczelin. Konsekwencje z tego uświadomienia radykalnie zmieniają nasz fizyczny światopogląd."

Zmiana paradygmatu fizyki: Fotony mają masę i ładunek

Wyniki, które przedstawia Stankov są rzeczywiście przełomowe. Odrzucając koncepcję próżni, która jest bez ograniczeń przyjmowana jako pusta przestrzeń zarówno w mechanice newtonowskiej, jak i teorii względności Einsteina, udowadnia, że fotony, które są dziś uważane za "bezmasowe" i "bezładne", mają zarówno masę, jak i ładunek. Wyznacza dwie nowe stałe fundamentalne - masę i ładunek podstawowego fotonu. Wstawia je do równania uniwersalnego i wyprowadza masę, ładunek, energię, momenty magnetyczne i szereg innych stałych fundamentalnych cząstek elementarnych, które do tej pory można było otrzymać doświadczalnie, ale nie dało się ich wyjaśnić z poznawczego punktu widzenia (patrz tabela 1 powyżej).

W tym kontekście bułgarski naukowiec cytuje znanego astrofizyka Hawkinga, który zasłynął z poszukiwania formuły świata, a w swojej bestsellerowej popularnej książce "Krótka historia czasu" quasi-przewidział odkrycie Stankowa:

"Prawa natury zawierają, o ile dziś wiemy, pewne podstawowe liczby, takie jak wielkość ładunku elektrycznego elektronu oraz stosunek mas protonu i elektronu. Wartości tych liczb nie możemy wyprowadzić - przynajmniej w chwili obecnej - z teorii; musimy je brać z danych obserwacyjnych. Być może pewnego dnia odkryjemy kompletną zunifikowaną teorię, która przewiduje je wszystkie...".

Stankov nie tylko przewidział je wszystkie, ale jednocześnie je wyjaśnił. Udowodnił więc na przykład, że masa fundamentalnego fotonu wynika z klasycznego eksperymentu rozpraszania Comptona, który do tej pory był błędnie interpretowany. Przede wszystkim jednak pokazał, jak można wykorzystać równanie uniwersalne do wyprowadzenia wielu nowych stałych naturalnych w fizyce. W ten sposób opisał zasadniczy sposób dochodzenia do czysto numerycznego modelu wszechświata.

Współczesna teoria ekonomii oparta jest na Prawie Uniwersalnym

Model ten jest identyczny z pojęciem kontinuum liczb, które jest podstawą teorii zbiorów i matematyki. W tym miejscu Stankov zamyka łuk swojej analizy, dowodząc, że wszystkie bez wyjątku nauki empiryczne są na początku nieprecyzyjnymi dyscyplinami opisowymi, zanim w procesie swojego rozwoju ostatecznie przekształcą się w ścisłe nauki matematyczne. Jako doskonały przykład podaje ekonomię, którą wyjaśnia w swoim popularno-naukowym bułgarskim bestsellerze o odkryciu Prawa Uniwersalnego (patrz też tutaj). Autor pokazuje, jak utopijne i społeczno-filozoficzne projekty z XVIII i XIX wieku ewoluowały w wyrafinowane modele matematyczne mikroekonomii, makroekonomii, stochastyki i teorii gier, a tym samym są intuicyjnym postrzeganiem Uniwersalnego Prawa na poziomie ekonomicznym i społecznym.

W szczególności dotyczy to teorii kontroli państwowej Keynesa i monetaryzmu. Ponieważ te teorie determinują politykę makroekonomiczną obecnych partii lewicowych i prawicowych na całym świecie, nowa ekonomiczna teoria Prawa Uniwersalnego okazuje się mieć ogromną wartość faktyczną. Stankov jest głęboko przekonany, że pewnego dnia polityka również podda się ścisłym regułom matematyki, która jest jedynym adekwatnym odzwierciedleniem Prawa Uniwersalnego, aby wyeliminować arbitralność wypowiedzi i działań politycznych jako największe zło obecnych czasów (tutaj).

"Co prawda, potrzebny jest nowy typ polityka zdolnego również do nowej obowiązującej etyki, która koniecznie wynika z Prawa Uniwersalnego" - wtrąca Stankov: "Wymóg ten dotyczy nie tylko Bułgarii, która z trudem wychodzi z obecnego kryzysu gospodarczego, ale także rozwiniętych krajów uprzemysłowionych, takich jak Niemcy, które wykazują coraz wyraźniejsze oznaki politycznej niezdolności do przeprowadzenia niezbędnych reform społecznych zgodnie z postępującą globalizacją rynków światowych, czyli z wymogami współczesności.

W przededniu trzeciego tysiąclecia odkrycie Prawa Uniwersalnego stanowi nie tylko intelektualne wyzwanie dla naukowców i polityków, ale jest przede wszystkim zaproszeniem do globalnej zmiany paradygmatu i całkowitej przebudowy ludzkiego społeczeństwa." global paradigm shift and total reconstruction of human society.”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz