poniedziałek, 21 lutego 2022

Korporacyjny obowiązek szczepień i paszporty szczepionkowe - stworzony przez BlackRock i Vanguard?


 

 Sąd Najwyższy USA w zeszłym miesiącu zamroził administracji Biden COVID-19 mandat szczepionki dla dużych prywatnych pracodawców, niektóre firmy - w tym Boeing, General Electric i Starbucks - porzucił plany wdrożenia mandatu.

Inne, opierając się na wytycznych wydanych w 2020 roku przez Equal Employment Opportunity Commission, pozostawiły mandaty w mocy.

Większość dużych pracodawców, którzy zdecydowali się na wprowadzenie obowiązku szczepień COVID dla swoich pracowników, mimo że Sąd Najwyższy orzekł, że nie muszą tego robić, mają coś wspólnego: BlackRock i The Vanguard Group mają w nich udziały własnościowe.

BlackRock i Vanguard, dwie firmy należące do "wielkiej trójki" zarządzających aktywami na świecie, są również w pierwszej trójce udziałowców producentów szczepionek COVID - firm Pfizer, Moderna i Johnson & Johnson - co oznacza, że ci dwaj inwestycyjni giganci mogą skorzystać na gwałtownie rosnących zyskach tych firm i wynikającym z tego wzroście cen ich akcji.

BlackRock i Vanguard nie tylko czerpią korzyści ze sprzedaży szczepionek COVID. Jak się okazuje, mają one również udziały w firmach technologicznych opracowujących paszporty szczepionkowe i portfele cyfrowe.

BlackRock: "czwarta gałąź rządu"?

Łącznie, BlackRock i Vanguard zarządzają ponad 15 bilionami dolarów w globalnych aktywach.

Dla porównania, stanowi to ponad trzy czwarte produktu krajowego brutto (PKB) Stanów Zjednoczonych i ponad trzykrotnie więcej niż PKB potęgi gospodarczej Unii Europejskiej - Niemiec.

BlackRock jest największym na świecie zarządzającym aktywami, z ponad 9,5 bilionami dolarów w aktywach na lipiec 2021 roku, podczas gdy Vanguard posiada ponad 7 bilionów dolarów w aktywach na styczeń 2021 roku.

Warto zauważyć, że Vanguard jest największym udziałowcem BlackRock (7,61%), podczas gdy BlackRock jest największym udziałowcem Vanguard (13,06%) - choć rzeczywista struktura własności tych firm została opisana jako "ciemna".

W artykule z sierpnia 2021 r. na temat tych dwóch firm, dr Joseph Mercola zwrócił uwagę, że daleko od pozorów konkurencji obiecanej przez kapitalizm, BlackRock i Vanguard posiadają znaczne udziały w firmach, które pozornie bezpośrednio ze sobą konkurują, takich jak Google, Apple i Microsoft, czy Coca-Cola i PepsiCo.

Wpływ ten rozciąga się na media. Sam BlackRock posiada znaczące udziały w rzekomych "konkurentach", takich jak Fox News, CBS, Comcast (NBC), CNN, Disney (ABC), Gannett (USA TODAY i 250 gazet codziennych w całych Stanach Zjednoczonych), Sinclair Media (którego stacje telewizyjne docierają do 72% amerykańskiej opinii publicznej) i Graham Media Group (Slate, Foreign Policy).

BlackRock ma również wpływy polityczne i dobre kontakty, ponieważ został wybrany przez administrację Obamy do wykupu toksycznych aktywów po załamaniu finansowym w latach 2007-2008.

W 2020 roku BlackRock otrzymał od Departamentu Skarbu USA kontrakt typu "no-bid" na zarządzanie funduszem o wartości 454 miliardów dolarów, w ramach ustawy o pomocy, pomocy i bezpieczeństwie ekonomicznym w związku z koronawirusem (Coronavirus Aid, Relief and Economic Security Act - CARES Act), przeznaczonym dla firm, które ucierpiały w wyniku blokady COVID na początku tego samego roku. To nie był pierwszy raz, kiedy BlackRock otrzymał od rządu federalnego kontrakt typu no-bid.

BlackRock wraz z innymi firmami zaangażował się również w szał zakupów nieruchomości, wykupując całe dzielnice domów jednorodzinnych i przekształcając je w domy do wynajęcia, podnosząc ceny domów poprzez zmniejszenie podaży na rynku.

Strategia BlackRock dotycząca nieruchomości jest echem słów Światowego Forum Ekonomicznego: "Nie będziesz nic posiadał, a będziesz szczęśliwy".

Ten poziom władzy i wpływów spowodował, że nikt inny jak Bloomberg w 2020 roku scharakteryzował BlackRock jako "czwartą gałąź rządu".

BlackRock, Vanguard wśród 10 największych posiadaczy akcji w większości firm nakazujących szczepionki

Nie jest jasne, w jakim stopniu BlackRock i Vanguard są w stanie dyktować politykę szczepień firm, w których mają udziały - ale jasne jest, że te dwie firmy inwestycyjne są wśród 10 największych udziałowców w większości tych firm.

Oto zestawienie największych amerykańskich pracodawców, którzy nadal nakazują szczepionki COVID swoim pracownikom, oraz powiązania tych firm z BlackRock i/lub Vanguard (wszystkie dane dotyczące własności są dokładne na dzień pisania tego tekstu):

    Abbvie, firma farmaceutyczna z siedzibą w USA, nakazała swoim pracownikom albo się zaszczepić, albo poddawać się cotygodniowym testom i kontynuować działania antykoronawirusowe. Vanguard i BlackRock są jej największymi posiadaczami akcji, odpowiednio 7,80% i 4,47%.
    Albertsons, sieć sklepów spożywczych, zażądała od swoich pracowników biurowych zaszczepienia się i zaoferowała swoim pracownikom 100 dolarów jako zachętę do zaszczepienia się. BlackRock jest jej trzecim co do wielkości akcjonariuszem (0,85%), a Vanguard jest szóstym co do wielkości (0,43%).
    American Express wprowadził wymóg szczepień dla pracowników swoich amerykańskich biur. Vanguard jest jego największym akcjonariuszem (5,78%), a BlackRock jest trzecim co do wielkości (3,68%).   Anthem Inc., ubezpieczyciel zdrowotny, wymaga, aby pracownicy byli w pełni zaszczepieni, aby fizycznie wejść do biur firmy, oferował zachęty finansowe dla swoich pracowników, aby się zaszczepili i wymaga, aby nowi kandydaci byli zaszczepieni. Vanguard i BlackRock to dwaj najwięksi posiadacze akcji firmy, z udziałami odpowiednio 7,38% i 4,68%.
    AstraZeneca wymaga szczepień od swoich amerykańskich pracowników i odwiedzających ją klientów. Trzy z 10 największych funduszy inwestycyjnych posiadających akcje AstraZeneca PLC są zarządzane przez Vanguard.
    AT&T, w dwóch oddzielnych politykach, wymaga od menedżerów firmy (do 11 października 2021 r.) i pracowników zrzeszonych w związkach zawodowych (do 1 lutego), aby się zaszczepili. Vanguard i BlackRock to dwaj najwięksi posiadacze akcji, odpowiednio 7,58% i 5,10%.
    Blackstone, firma zarządzająca inwestycjami, nakazała pracownikom zaszczepić się i wzmocnić, aby mogli wrócić do biura. Vanguard i BlackRock są jej dwoma największymi posiadaczami akcji, odpowiednio 5,57% i 3,14%.
    CapitalOne wymagał, aby pracownicy na stanowiskach biurowych byli zaszczepieni. Vanguard jest jego drugim co do wielkości udziałowcem (7,62%), a BlackRock czwartym co do wielkości (4,79%).
    Carhartt, firma odzieżowa, wydała nakaz szczepień dla swoich pracowników. Jest to jeden z nielicznych wyjątków na tej liście, ponieważ jest własnością prywatną.
    Centene, dostawca usług medycznych, wymagał od swoich pracowników szczepień i dał im na zachętę do 10 dni płatnego urlopu i 1000 dolarów zniżki na składki zdrowotne. Vanguard jest jego największym udziałowcem (10,25%), a BlackRock jest piątym co do wielkości (4,34%).
    Chevron wprowadził wymóg szczepień dla pracowników, którzy podróżują za granicę, pracowników zagranicznych, pracowników offshore w Zatoce Meksykańskiej i niektórych pracowników wsparcia na lądzie. Vanguard jest jego największym akcjonariuszem (7,98%), podczas gdy BlackRock jest trzecim co do wielkości (4,57%).
    Cigna, firma zajmująca się opieką zdrowotną i ubezpieczeniami, wymagała, aby pracownicy pracujący zdalnie, którzy odwiedzają fizyczne miejsce pracy, zostali zaszczepieni od 7 września 2021 r., a pracownicy, których role mogą być wykonywane tylko na miejscu, zostali zaszczepieni od 18 października 2021 r., z alternatywną opcją dwóch cotygodniowych testów COVID. Pracownikom zaoferowano również 200 dolarów zachęty do zaszczepienia się. Vanguard jest największym udziałowcem Cigny (7,62%), a BlackRock jest czwartym co do wielkości (4,52%).
    Cisco pozwala na pracę w biurze tylko zaszczepionym "krytycznym pracownikom" i twierdzi, że 90% jej pracowników jest zaszczepionych. Vanguard i BlackRock są jej dwoma największymi akcjonariuszami, posiadającymi odpowiednio 7,54% i 4,87% akcji.
    Citigroup wymaga od pracowników szczepień przed powrotem do biura i twierdzi, że osiągnęła 99% zgodności. Vanguard i BlackRock są jej dwoma największymi akcjonariuszami, odpowiednio 8,00% i 4,75%.
    Columbia Sportswear zażądała od pracowników w swojej głównej siedzibie zaszczepienia się od 1 lutego, umieszczając tych, którzy nie zastosowali się do tego wymogu na bezpłatnym urlopie i rozpoczynając proces rozwiązywania z nimi umów o pracę. Vanguard jest jej największym akcjonariuszem (5,39%), a BlackRock jest czwartym co do wielkości (4,15%).

Prezes Columbia Sportswear Tim Boyle powiedział wcześniej, że jego firma jest "podekscytowana" mandatem szczepionkowym administracji Bidena.

    CVS Health ma politykę "no jab, no job", wymagającą od personelu korporacyjnego i pracowników, którzy mają kontakt z pacjentami, aby byli w pełni zaszczepieni od 31 października 2021 roku. Vanguard i BlackRock to dwaj najwięksi posiadacze akcji, odpowiednio 7,79% i 4,41%.
    Deloitte, jedna z firm księgowych z Wielkiej Czwórki, wymaga, aby jej pracownicy byli zaszczepieni. Jest to kolejny wyjątek, ponieważ jest to firma partnerska i nie jest notowana na giełdzie.

    Delta Air Lines pośrednio nałożyła na swoich pracowników obowiązek szczepień, obciążając tych, którzy nie są zaszczepieni, dopłatą do ubezpieczenia zdrowotnego w wysokości 200 dolarów miesięcznie. Dyrektor generalny Ed Bastian powiedział wcześniej, że firma "nie jest przeciwna" mandatom i stwierdził, że 90% pracowników Delty było zaszczepionych od października 2021 roku. Vanguard i BlackRock są dwoma największymi posiadaczami akcji, odpowiednio 10,15% i 4,63%.
    DoorDash zezwala tylko w pełni zaszczepionym pracownikom na dobrowolny powrót do biura, nawet jeśli jego powrót do biura jest opóźniony na czas nieokreślony. Vanguard jest jej trzecim co do wielkości akcjonariuszem (3,26%), a BlackRock jest dziesiątym co do wielkości (1,57%).
    Eli Lilly, firma farmaceutyczna, wymaga, aby wszyscy pracownicy byli zaszczepieni. Vanguard jest jej największym akcjonariuszem (6,86%), podczas gdy BlackRock jest trzecim co do wielkości (4,04%).
    Emergent BioSolutions, firma farmaceutyczna, która wyprodukowała szczepionkę Johnson & Johnson i która zyskała złą sławę tracąc 600 milionów dolarów kontraktu federalnego po tym, jak miliony dawek szczepionki zostały zniszczone, wymaga od pracowników szczepień. Kontrakt federalny pozwolił firmie zachować "rozsądną ilość" dawek szczepionki COVID dla swoich "pracowników i najważniejszych podwykonawców oraz ich najbliższych rodzin". Vanguard i BlackRock są jej dwoma największymi udziałowcami, posiadającymi odpowiednio 10,07% i 9,81% akcji.

Equinox Group, która jest właścicielem SoulCycle i sieci siłowni, zażądała od pracowników przedstawienia jednorazowego dowodu szczepienia. Jest to wyjątek, ponieważ jest własnością prywatną.
    Facebook, obecnie znany jako Meta, wymaga, aby pracownicy przychodzący do pracy w którejkolwiek ze swoich amerykańskich lokalizacji byli zaszczepieni. Vanguard jest jego największym udziałowcem z 7,30%, a BlackRock jest trzecim co do wielkości, z 4,28%.
    Ford Motor Company nałożył obowiązek szczepień na swoich amerykańskich pracowników. Vanguard i BlackRock są jej dwoma największymi akcjonariuszami, z udziałami odpowiednio 7,18% i 4,53%.
    Frontier Airlines wymaga od pracowników szczepień lub regularnego wykonywania testów COVID od 1 października 2021 roku. Vanguard jest jej czwartym co do wielkości akcjonariuszem (1,29%).
    Gap wymagał, aby pracownicy w swoich centrach w Nowym Jorku, Bay Area i Albuquerque byli zaszczepieni od 7 września 2021 r. i przeprowadza cotygodniowe losowanie 1000 dolarów dla zaszczepionych pracowników jako zachętę. Vanguard jest jego drugim co do wielkości akcjonariuszem (7,20%), a BlackRock piątym co do wielkości (2,51%).
    Firma farmaceutyczna Gilead Sciences Inc. wymaga, aby wszyscy pracownicy i kontrahenci byli zaszczepieni. Vanguard i BlackRock są jej drugim co do wielkości i piątym co do wielkości udziałowcem, odpowiednio 7,96% i 6,30%.
    Goldman Sachs wymaga, aby każdy, kto wchodzi do jego biur, był w pełni zaszczepiony, począwszy od 7 września 2021 r., podczas gdy ci, którzy nie są zaszczepieni, są zobowiązani do pracy zdalnej. Szczepienia przypominające są obowiązkowe dla pracowników fizycznie pracujących w biurach, a także dla gości, począwszy od 1 lutego. W styczniu bank zobowiązał również pracowników do wykonywania dwa razy w tygodniu testów COVID. Vanguard i BlackRock są jego największymi i trzecimi największymi udziałowcami, z udziałami odpowiednio 7,34% i 4,76%.
    Google, znany również jako Alphabet, Inc., w polityce opisanej jako "współczująca", dał większości swoich nieszczepionych pracowników w USA termin 18 stycznia na zaszczepienie się lub umieszczenie na płatnym urlopie administracyjnym na 30 dni. Po 30 dniach ci, którzy nadal nie są zaszczepieni, zostaną umieszczeni na bezpłatnym urlopie na okres do sześciu miesięcy, po czym zostaną zwolnieni. W listopadzie 2021 r. niektórzy pracownicy Google'a rozpowszechnili manifest sprzeciwiający się rozszerzonemu mandatowi szczepionkowemu firmy. Vanguard i BlackRock są jej dwoma największymi udziałowcami, z udziałami odpowiednio 7,21% i 4,32%.
    Hasbro wprowadziło obowiązek szczepień dla swoich pracowników. Vanguard jest jego największym udziałowcem z 11,01%, a BlackRock jest czwartym co do wielkości z 4,69%.
    Linie lotnicze Hawaiian Airlines zażądały od swoich amerykańskich pracowników szczepień od 1 listopada 2021 roku. W dniu 2 lutego sędzia odrzucił wniosek siedmiu pracowników Hawaiian Airlines o zablokowanie obowiązku szczepień. BlackRock i Vanguard są ich dwoma największymi akcjonariuszami, posiadającymi odpowiednio 14,41% i 9,71% akcji.
    Hershey wprowadził obowiązek szczepień dla swoich pracowników, który wszedł w życie 4 października 2021 roku. Niedawno firma ogłosiła, że "niewielka liczba" pracowników, którzy nie zaszczepili się lub nie otrzymali zwolnienia, została "oddzielona od firmy". Pracownicy pierwszej linii otrzymali cztery godziny wynagrodzenia jako zachętę do zaszczepienia się. Vanguard i BlackRock to dwaj najwięksi udziałowcy firmy, posiadający odpowiednio 8,86% i 6,93% akcji.
    Hess, firma z branży naftowej, wprowadziła obowiązek szczepień dla swoich amerykańskich pracowników. Drugim co do wielkości akcjonariuszem jest Vanguard (9,39%), a czwartym BlackRock (4,45%).
    Humana, firma z branży opieki zdrowotnej, wprowadziła politykę "no-jab, no-job" dla swoich pracowników, wymagając od nich szczepień od 22 października 2021 roku. Firma zaoferowała pracownikom punkty nagrody w ramach istniejącego programu motywacyjnego dla pracowników, aby zachęcić ich do zaszczepienia się. Vanguard jest jej drugim co do wielkości akcjonariuszem z udziałem 7,39%, a BlackRock jest czwartym co do wielkości z udziałem 4,32%.
    IBM, twórca cyfrowego paszportu szczepionkowego stanu Nowy Jork, Excelsior Pass, zezwolił tylko w pełni zaszczepionym pracownikom USA na fizyczny powrót do biura, począwszy od 7 września 2021 r., i nakazał pracownikom pełne szczepienia do 8 grudnia 2021 r., w przeciwnym razie grozi im bezpłatne zawieszenie. W grudniu 2021 r. niektórzy pracownicy IBM wystosowali list otwarty, w którym zakwestionowali firmowy nakaz szczepień. Vanguard i BlackRock są największymi i trzecimi co do wielkości udziałowcami IBM, odpowiednio 7,94% i 4,87%.
    Pracownicy Intela mieli czas do 4 stycznia na zaszczepienie się lub złożenie wniosku o zwolnienie z obowiązku szczepienia, a ci, którzy nie chcieli się zaszczepić i nie otrzymali zwolnienia z obowiązku szczepienia, mieli zostać w kwietniu przeniesieni na bezpłatny urlop. Polityka ta została jednak ostatnio "wstrzymana". Vanguard i BlackRock to dwaj najwięksi posiadacze akcji Intela, odpowiednio 7,94% i 5,33%.
    Jefferies, firma świadcząca usługi finansowe, wpuszcza do swoich biur i na imprezy firmowe tylko osoby zaszczepione, podczas gdy nieszczepieni pracownicy mogą nadal pracować zdalnie. Firma twierdziła niedawno, że ponad 95% jej pracowników na całym świecie zostało zaszczepionych i zapowiedziała, że wkrótce wymagane będą szczepienia przypominające w ramach firmowej strategii "JefVaxPass". Vanguard i BlackRock są jej dwoma największymi udziałowcami, z udziałami odpowiednio 8,84% i 6,46%.

Johnson & Johnson wprowadził politykę "no-jab, no-job" i zażądał, aby wszyscy jego pracownicy i wykonawcy byli zaszczepieni, począwszy od 4 października 2021 roku. Vanguard i BlackRock są jej największymi i trzecimi co do wielkości udziałowcami, posiadając odpowiednio 8,46% i 4,67%.
    KraftHeinz wprowadził politykę "no-jab, no-job" dla swoich amerykańskich pracowników i wprowadził obowiązek szczepień od stycznia. Vanguard jest jego drugim co do wielkości akcjonariuszem (4,21%), podczas gdy BlackRock jest czwartym co do wielkości (2,43%).
    Lyft wymagał od pracowników korporacyjnych fizycznie pracujących w biurach lub wchodzących do biur, ale nie od kierowców, aby przedstawili dowód szczepienia, aby wejść do biur, od 2 sierpnia 2021 roku. Vanguard jest jego największym akcjonariuszem (7,18%), a BlackRock jest czwartym co do wielkości (3,47%).
    McDonald's wymagał szczepień od swoich pracowników korporacyjnych, ale nie od pracowników restauracji. Vanguard jest jego największym udziałowcem (8,33%), podczas gdy BlackRock jest trzecim co do wielkości (4,56%).
    MGM Resorts International wymaga, aby pracownicy najemni i wszyscy nowozatrudnieni byli w pełni zaszczepieni, nawet jeśli pracują zdalnie, podczas gdy nieszczepieni pracownicy godzinowi mogą przedstawić cotygodniowe negatywne wyniki testów COVID. Vanguard i BlackRock są jej największymi i trzecimi co do wielkości udziałowcami, odpowiednio 8,76% i 3,96%.
    Microsoft wymaga dowodu szczepienia dla wszystkich pracowników, sprzedawców i gości wchodzących do jego fizycznych lokalizacji w USA od września 2021 roku. Vanguard i BlackRock to jego dwaj najwięksi udziałowcy, odpowiednio 7,75% i 4,35%.
    Moderna wymaga, aby wszyscy pracownicy w USA byli zaszczepieni. Vanguard i BlackRock są jej drugim i trzecim co do wielkości udziałowcem, odpowiednio 6,34% i 4,61%.
    Morgan Stanley zażądał od pracowników, aby zaszczepili się przed powrotem do swoich nowojorskich biur i zobowiązał pracowników do ujawnienia swojego statusu szczepień do 1 lipca 2021 roku. Polityka ta została rozszerzona na pracowników tymczasowych, klientów i gości odwiedzających siedziby firmy w Nowym Jorku i Westchester County w stanie Nowy Jork od 12 lipca 2021 r. W sierpniu 2021 r. firma twierdziła, że 90% jej pracowników jest zaszczepionych. Vanguard i BlackRock są drugim i trzecim co do wielkości udziałowcem firmy, odpowiednio 6,27% i 3,81%.
    NBCUniversal zażądał, aby pracownicy w USA powracający do biura byli w pełni zaszczepieni i podali szczegóły dotyczące ich statusu szczepień, a pełny powrót do biura został odłożony na czas nieokreślony. NBCUniversal jest w całości własnością Comcastu, którego największymi i trzecimi co do wielkości udziałowcami są Vanguard (8,26%) i BlackRock (4,12%).

Comcast z kolei zażądał, aby wszyscy jego pracownicy się zaszczepili.

    Netflix wprowadził wymóg szczepień w swoich amerykańskich biurach i miejscach kręcenia filmów. Vanguard jest jego największym udziałowcem (7,14%), a BlackRock jest szóstym co do wielkości (4,03%).
    The New York Times Company wymaga dowodu szczepienia dla pracowników, którzy dobrowolnie chcą wrócić do biura i planuje pełny powrót do biura w pierwszym kwartale tego roku. Vanguard i BlackRock są jej dwoma największymi udziałowcami, z udziałami odpowiednio 9,25% i 7,32%.
    Nike wymaga, aby pracownicy biurowi byli zaszczepieni, a w styczniu trafiła na pierwsze strony gazet za zwolnienie zaszczepionego pracownika, który odmówił przedstawienia dowodu szczepienia niezależnej firmie weryfikacyjnej wynajętej przez firmę. Vanguard i BlackRock są jej dwoma największymi akcjonariuszami, posiadającymi odpowiednio 7,88% i 4,62%.
    Novartis, firma farmaceutyczna, wymaga, aby pracownicy amerykańscy byli zaszczepieni. Fundusze Vanguard są czterema z 10 największych funduszy posiadających akcje Novartis AG.
    Pfizer wymaga od wszystkich amerykańskich pracowników i kontrahentów, aby się zaszczepili lub uczestniczyli w cotygodniowych testach COVID. Vanguard jest jego największym udziałowcem (7,77%), podczas gdy BlackRock jest trzecim co do wielkości (4,63%).
    Pioneer Natural Resources wprowadził obowiązek szczepień dla swoich nowych pracowników i zaoferował 1000 dolarów zachęty dla pracowników, którzy się zaszczepią. Vanguard jest jego największym akcjonariuszem (9,53%), podczas gdy BlackRock jest piątym co do wielkości (4,57%).
    Firma PwC (PriceWaterhouseCoopers) wymagała, aby pracownicy odwiedzający jakiekolwiek fizyczne biuro lub siedzibę klienta byli w pełni zaszczepieni od 1 listopada 2021 r. i wprowadziła politykę "work-anywhere" dla swoich amerykańskich pracowników, pozwalającą im na pracę zdalną bezterminowo. PwC jest wyjątkiem, ponieważ nie jest notowana na giełdzie - jest czwartą co do wielkości prywatną firmą w USA.
    Roblox, firma z branży technologicznej, wymaga od amerykańskich pracowników szczepień. Vanguard jest jej siódmym co do wielkości akcjonariuszem (1,96%).
    Roche, firma farmaceutyczna i produkująca sprzęt medyczny, wymaga od amerykańskich pracowników szczepień. Firma jest w dużej mierze własnością rodzinną, ale fundusze inwestycyjne Vanguard są dwoma z pięciu największych funduszy inwestycyjnych posiadających akcje Roche Holding AG.
    Salesforce, dostawca oprogramowania w chmurze, wymaga szczepień od pracowników biurowych, ale pozwala większości swoich globalnych pracowników wybrać pracę zdalną. Vanguard jest jego największym akcjonariuszem (7,07%); BlackRock jest czwartym co do wielkości (4,28%)

TJX, firma macierzysta sieci detalicznych takich jak HomeGoods, Marshalls i T.J. Maxx, wymaga od amerykańskich "pracowników domowych i biur regionalnych" pełnego szczepienia od 1 listopada 2021 r. i nakazuje szczepienie przypominające do 1 lutego. Vanguard jest największym udziałowcem firmy (7,17%), a BlackRock (4,13%) jest trzecim co do wielkości.
    T-Mobile US ogłosił, że będzie zwalniał pracowników korporacji, którzy nie są w pełni zaszczepieni do 2 kwietnia. Vanguard i BlackRock to dwaj najwięksi posiadacze akcji, odpowiednio 3,28% i 2,38%.
    Twitter wymaga, aby pracownicy byli zaszczepieni i okazali dowód szczepienia przed powrotem do biur firmy w San Francisco i Nowym Jorku. W maju 2020 r. firma ogłosiła bezterminową możliwość pracy w domu dla swoich pracowników. Vanguard (8,35%) i BlackRock (4,49%) są odpowiednio drugim i trzecim co do wielkości udziałowcem firmy.
    Tyson Foods wprowadził obowiązek szczepień dla swoich pracowników, a w listopadzie 2021 r. ogłosił, że 96% pracowników zostało zaszczepionych. Vanguard i BlackRock są jej dwoma największymi akcjonariuszami, z udziałami odpowiednio 11,38% i 4,91%.
    Uber wymaga, aby pracownicy biurowi w USA byli zaszczepieni, aby mogli wrócić do biura, ale nie rozszerzył tego wymogu na swoich kierowców. Vanguard (4,07 proc.) jest drugim co do wielkości akcjonariuszem, a BlackRock (2,50 proc.) jest czwartym co do wielkości.
    United Airlines wdrożyły politykę "no-jab, no-job" i wymagały, aby pracownicy byli szczepieni pięć tygodni po tym, jak Amerykańska Agencja Żywności i Leków w pełni zatwierdziła szczepionkę COVID lub pięć tygodni po 20 września 2021 r., w zależności od tego, co nastąpi wcześniej. W grudniu 2021 r. sąd odrzucił wniosek niektórych pracowników United o zablokowanie obowiązku szczepień w firmie. Vanguard i BlackRock są największymi i trzecimi największymi posiadaczami akcji linii lotniczych, odpowiednio 10,16% i 4,28%.
    UPS zażądał, by pracownicy biurowi w niektórych swoich amerykańskich lokalizacjach poddali się szczepieniom. Vanguard i BlackRock są jej dwoma największymi posiadaczami akcji, odpowiednio 8.39% i 4.60%.
    Valero wymaga, aby nowi pracownicy rafinerii w Luizjanie i Teksasie byli zaszczepieni od 1 października 2021 roku. Vanguard jest jego największym akcjonariuszem (10,98%), a BlackRock (5,58%) jest trzecim co do wielkości.
    Verizon wymagał od pracowników niezrzeszonych - stanowiących większość jego siły roboczej - przedstawienia dowodu szczepienia od 8 grudnia 2021 roku. Vanguard i BlackRock są jego dwoma największymi udziałowcami, z udziałami odpowiednio 7,44% i 4,71%.
    ViacomCBS wymaga, aby wszyscy pracownicy z siedzibą w USA pracujący na miejscu podczas "Żółtej Fazy" byli w pełni zaszczepieni, podczas gdy firma "nadal ocenia", czy ten mandat zostanie rozszerzony na "Zieloną Fazę", kiedy większość pracowników fizycznie wróci do biura. Vanguard (10,29%) jest jej największym udziałowcem, podczas gdy BlackRock (5,03%) jest trzecim co do wielkości.
    Walgreens wymagał, aby pracownicy biur wsparcia firmy w USA byli w pełni zaszczepieni do 30 września 2021 r. lub zapisali się do programu testowego COVID. Vanguard jest największym udziałowcem Walgreens Boots Alliance (6,61 proc.), a BlackRock jest trzecim co do wielkości (4,22 proc.).
    Walmart wprowadził politykę "no-jab, no-job" dla personelu korporacyjnego, ale nie dla pracowników sklepów i magazynów. Zaoferował jednak 150 dolarów zachęty dla pracowników sklepów i magazynów, by się zaszczepili. Firma twierdzi, że "przytłaczająca większość" jej pracowników, którzy zostali zobowiązani do zaszczepienia się, uczyniła to. Firma wprowadziła obowiązek szczepień dla kupujących w Kanadzie, co wywołało krytykę. Vanguard jest jej największym akcjonariuszem (4,31%), podczas gdy BlackRock jest trzecim co do wielkości (2,30%).
    The Walt Disney Company wymaga szczepień od większości swoich amerykańskich pracowników, ale firma została zmuszona do wstrzymania tej polityki w stosunku do swoich pracowników na Florydzie, po tym jak stanowe prawo zabroniło pracodawcom wymagać od pracowników szczepień. Vanguard i BlackRock są dwoma największymi akcjonariuszami Disneya, z udziałami odpowiednio 7,15% i 4,24%.
    Warner Media, spółka zależna AT&T, wymaga od pracowników najemnych i niezrzeszonych w związkach zawodowych w USA, aby zaszczepili się przed powrotem do biura we wrześniu 2021 r., a dowód szczepienia jest wymagany, aby wejść do biurowca WarnerMedia.
    The Washington Post wymaga od wszystkich pracowników, w tym nowych, przedstawienia dowodu szczepienia, wprowadzając politykę "no jab, no job". Gazeta należy do Nash Holdings LLC, która jest w całości własnością Jeffa Bezosa, założyciela i prezesa wykonawczego firmy Amazon, której dwoma największymi udziałowcami są Vanguard (6,19%) i BlackRock (3,51%).

A co z dwiema firmami zarządzającymi aktywami, BlackRock i Vanguard?

Z tych dwóch, tylko BlackRock wprowadził mandat szczepionkowy, pozwalając zaszczepionym pracownikom na powrót do biura w lipcu 2021 roku.

Vanguard nie wprowadził mandatu, ale zaoferował swoim pracownikom zachętę w wysokości 1000 dolarów, aby zachęcić ich do szczepień.

Technologia paszportu szczepionkowego - kolejny sposób, w jaki BlackRock i Vanguard zyskują na szczepionkach
BlackRock i Vanguard są również udziałowcami firm technologicznych zaangażowanych w rozwój cyfrowych paszportów szczepionek lub "cyfrowych portfeli" oraz technologii, która może śledzić i przydzielać "osobiste uprawnienia do emisji dwutlenku węgla".

Do tych firm należą:

    Apple, która współpracuje z kilkoma stanami USA w celu udostępnienia dokumentów urzędowych, takich jak prawa jazdy i dokumentacja medyczna, w formie cyfrowej za pośrednictwem Apple Wallet. Vanguard jest jego największym udziałowcem (7,35%), a BlackRock jest trzecim co do wielkości (4,12%).
    Mastercard, który wspiera inicjatywę paszportu szczepionkowego Good Health Pass, która jest również wspierana przez sojusz ID2020, i promował technologię, która może być wbudowana w DO Card, kartę kredytową/debetową, która może śledzić swój "osobisty przydział węgla". Jego dwaj najwięksi udziałowcy to Vanguard (6,82%) i BlackRock (4,13%).

Z kolei Mastercard jest piątym co do wielkości inwestorem w Doconomy, szwedzkiej firmie "FinTech", która jest również mocno zaangażowana w rozwój DO Card.

Z kolei Doconomy współpracuje z inną szwedzką firmą "FinTech", Klarna, dostarczając 90 milionom klientów "wgląd w ślad węglowy" na podstawie ich transakcji w Doconomy. Podczas gdy Klarna jest firmą prywatną, jej głównymi inwestorami są BlackRock i Visa.

    Oracle wspiera SMART Health Card, która zyskuje na znaczeniu w Stanach Zjednoczonych jako de facto krajowy cyfrowy "paszport" szczepionkowy, a także jest dostawcą usług w chmurze dla amerykańskiego Centers for Disease Control and Prevention. Dwóch największych posiadaczy akcji firmy to Vanguard i BlackRock, z udziałami odpowiednio 5,16% i 2,99%.
    Thales Group jest członkiem-założycielem Security Identity Alliance, który jest udziałowcem w grupie zadaniowej ONZ ds. agendy tożsamości prawnej, która wyznaczyła ustanowienie cyfrowej identyfikacji dla wszystkich do 2030 roku. Grupa Thales opracowała również "inteligentną kartę zdrowia" oraz technologię cyfrowego portfela identyfikacyjnego.

Podczas gdy rząd Francji, który nałożył jedne z najsurowszych restrykcji dotyczących COVID-19 w Europie i wykorzystał "paszporty szczepionkowe", aby zamknąć nieszczepionym dostęp do wielu miejsc i działań publicznych, jest głównym udziałowcem Thales (25,7%), Vanguard jest szóstym co do wielkości, z udziałem 1,31%.

Brak moralnego rdzenia ... brak moralnego celu

W wywiadzie Joe Rogana z dr Robertem Malone - wywiadzie, który wywołał exodus muzyków i innych osób ze Spotify - Malone opisał firmy takie jak BlackRock i Vanguard jako "wielkie, masywne fundusze, które są całkowicie oddzielone od państw narodowych" i które "nie mają moralnego rdzenia ... nie mają moralnego celu", a ich jedynym celem jest "zwrot z inwestycji".

Jak się okazuje, BlackRock i Vanguard - oraz Moderna - mają również powiązania ze Spotify.

BlackRock jest siódmym co do wielkości udziałowcem Spotify (1,37%), podczas gdy Vanguard zarządza największym funduszem inwestycyjnym posiadającym Spotify Technology SA.

Baillie Gifford, firma zarządzająca aktywami z siedzibą w Szkocji, istniejąca od 1909 roku, jest największym instytucjonalnym udziałowcem (11,60%) w Spotify - i największym udziałowcem Moderny (11,29%), firmy, która ma największy udział w portfelu firmy, wynoszący 12 miliardów dolarów.

Inne główne pakiety akcji Baillie Gifford - w tym niektóre spółki wymienione powyżej wśród tych, które nakazują stosowanie szczepionek COVID - obejmują Teslę (drugi najwyższy udział w wartości portfela wynoszący 6,3%), Amazon (czwarty najwyższy udział wynoszący 3,8%), Spotify (siódmy najwyższy udział wynoszący 2,8%), Netflix (dziewiąty najwyższy udział wynoszący 2,6%), Meta (12., 1,4%), Microsoft (16., 1,3%), Anthem (21., 1,2%), Alphabet Inc. (22., 1,1%), BioNTech (29., 0,9%), Mastercard (39., 0,6%), DoorDash (45., 0,6%), Salesforce (53., 0,5%) i Lyft (93., 0,2%).

Baillie Gifford, poprzez swój Scottish Mortgage Investment Trust, również posiada znaczący udział w Palantir (0,2% wartości aktywów netto firmy, NAV).

Jak donosi The Defender, Palantir opracował system planowania alokacji szczepionek Tiberius, obsługiwany przez amerykański Departament Zdrowia i Usług Społecznych.

Peter Thiel, współzałożyciel firmy PayPal (która wypowiedziała kontrakty organizacjom pozarządowym sprzeciwiającym się mandatom szczepionkowym) i członek zarządu Facebooka, jest również współzałożycielem firmy Palantir i zasiada w jej zarządzie.

Dwaj główni posiadacze akcji Palantir to Vanguard (6,08%) i BlackRock (3,31%).

Z kolei wśród największych posiadaczy akcji BioNTech, partnera Pfizera w rozwoju szczepionki COVID, znajdują się Baillie Gifford (największy udziałowiec, 2,69%) i BlackRock (siódmy, 0,59%), podczas gdy Vanguard zarządza największym funduszem inwestycyjnym z udziałami w BioNTech (0,92%), a Baillie Gifford dziewiątym co do wielkości (0,23%).

Splątana sieć korporacyjnych powiązań rodzi wiele pytań

BlackRock i Vanguard są nastawione na dalszą ekspansję - już w 2017 roku Bloomberg przewidywał, że do 2028 roku te dwie firmy będą zarządzać inwestycjami o wartości 20 bilionów dolarów.

Rozmiar i zakres inwestycji tych firm rodzi pytania o to, jak duży wpływ BlackRock i Vanguard mogą wywierać na kształtowanie polityki korporacyjnej przez firmy, w które obie firmy są mocno zainwestowane.


Ten stale rosnący wpływ skłonił niektórych analityków do określenia tych dwóch firm mianem "kingmakerów", twierdząc, że ich rosnący udział w głosowaniu w coraz większej liczbie korporacji "da im de facto prawo weta w stosunku do wszystkich najważniejszych decyzji korporacyjnych do roku 2040".

W jakim stopniu firmy wprowadzające obowiązek stosowania szczepionek COVID mają na uwadze najlepszy interes swoich pracowników? Czy też firmy te wdrażają politykę pod pozorem "ochrony" pracowników, podczas gdy w rzeczywistości bardziej zależy im na przypodobaniu się głównym inwestorom?

Co jeszcze mogłyby zrobić te firmy, gdyby były w jakiś sposób "zachęcane" przez głównych udziałowców?

Co więcej, czy obowiązkowe (lub mocno promowane) polityki szczepień odzwierciedlają światopogląd funduszy takich jak BlackRock i Vanguard oraz ich menedżerów - w podobny sposób, w jaki wielkie korporacje przyjęły rzekomo "zielone" polityki, które tylko ledwie maskują potencjalnie totalitarne ograniczenia swobód obywatelskich, takie jak "osobiste przydziały emisji dwutlenku węgla" i cyfrowe "paszporty szczepionkowe"?

Odpowiedzi mogą częściowo leżeć w słowach Larry'ego Finka, prezesa i dyrektora generalnego BlackRock.

W swoim dorocznym liście do prezesów z 2022 roku, Fink napisał, że "pracownicy coraz częściej patrzą na swojego pracodawcę jako na najbardziej zaufane, kompetentne i etyczne źródło informacji - bardziej niż na rząd, media i organizacje pozarządowe."

Fink powiedział, że "pracownicy domagający się więcej od swoich pracodawców to podstawowa cecha efektywnego kapitalizmu" - ciekawy punkt widzenia, biorąc pod uwagę, że strategia BlackRock i Vanguard polegająca na kontrolowaniu jak największej liczby korporacji, w tym konkurencyjnych, wydawałaby się sprzeczna z zasadami kapitalizmu, konkurencji i wolnego rynku.

Fink ostrzegł również, że "firmy, które nie dostosują się do tej nowej rzeczywistości i nie odpowiedzą swoim pracownikom, robią to na własne ryzyko."

Innymi słowy, pracownicy i pracownice firm, które wprowadziły obowiązek szczepień, powinni pocieszać się taką polityką, ponieważ wydaje się, że ich pracodawca wie, co jest dla nich najlepsze - przynajmniej według Finka.

**By  Michael Nevradakis, Ph.D.

**Source

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz