piątek, 8 listopada 2019

5G wreszcie już jest, ale o co chodzi?




Po prawie dziesięcioletniej obecności w pracach i poddaniu ich intensywnej politycznej kontroli, zainteresowaniu mediów i zainteresowaniu opinii publicznej, 5G jest wreszcie rozpowszechniane w całej Europie.

Touted jako jeden z największych skoków w komunikacji bezprzewodowej, rozwijająca się sieć komórkowa nie tylko szczyci się niezawodnymi połączeniami i olśniewającymi szybkościami, ale również obiecuje być zwiastunem innowacji nowej generacji.

Połączenie najnowocześniejszych technologii sieciowych i rygorystycznych badań, 5G ma utorować drogę do inteligentniejszego i lepiej połączonego świata, w którym miliardy maszyn komunikują się ze sobą. Uwolnienie pełnego potencjału Internetu przedmiotów (IoT) pomogłoby w tworzeniu inteligentnych miast, ułatwiłoby automatyzację przemysłową, przetwarzanie w chmurze, zdalną chirurgię medyczną, a nawet kierowanie pojazdami samobieżnymi.

Steve Mollenkopf, dyrektor generalny firmy telekomunikacyjnej Qualcomm, mówi: "5G będzie miało wpływ podobny do wprowadzenia energii elektrycznej lub samochodu, wpływając na całe gospodarki i przynosząc korzyści całemu społeczeństwu".

Pomimo pochwał, nadal brakuje jasności co do tego, czym jest 5G i w jaki sposób może to mieć wpływ na nasze życie.

 

Podstawy 5G

Co kilka lat, przemysł mobilny i globalne agencje normalizacyjne ustalają plany bardziej zaawansowanej formy usług komórkowych. Piąta generacja bezprzewodowych usług szerokopasmowych, czyli 5G, jest ich najnowszą ofertą. Opiera się ona na istniejącym połączeniu 4G LTE i zawiera trzy główne aktualizacje:

1. Szybsze prędkości - 5G będzie przesyłać dane 20 razy szybciej niż jego poprzednik, oferując jednocześnie minimalną maksymalną prędkość pobierania wynoszącą 10 gigabitów na sekundę (Gbps) w porównaniu z 4G's 1 Gbps. Międzynarodowa Unia Telekomunikacyjna (ITU), agencja ONZ, oczekuje, że do 2020 r. sieć zapewni prędkość pobierania danych wynoszącą co najmniej 100 megabitów na sekundę (Mbps) dla około miliona urządzeń na kilometr kwadratowy.

2. Niskie opóźnienie - Często niezauważalne jest krótkie opóźnienie w przesyłaniu informacji między urządzeniami. Przy 5G tzw. opóźnienie spadnie do niemal zera. Obecnie na 4G zajmuje to około 20 milisekund. Według ITU, 5G nie powinno zająć więcej niż jedną milisekundę.

3. Większa przepustowość - więcej urządzeń zostanie podłączonych w tym samym czasie niż kiedykolwiek wcześniej. Czy to na stadionie, czy w gęsto zaludnionych obszarach miejskich, zatory sieciowe odeszły w przeszłość, dzięki zwiększonej przepustowości.

W odróżnieniu od LTE, 5G wykorzysta wszystkie trzy częstotliwości - niskie, średnie i wysokie. Spektrum to fale radiowe, które transmitują dane komórkowe i każde pasmo 5G odgrywa kluczową rolę. Podczas gdy pasmo niskie kładzie podwaliny pod pokrycie, pasmo środkowe wzmacnia to pierwsze i zwiększa przepustowość sieci. Wysokopasmowe pasmo dalej wzmacnia te dwa poprzez użycie kompaktowych fal radiowych, inaczej znanych jako technologia mmWave.

Ta nowa częstotliwość krótkofalowa cierpi jednak na jedną zasadniczą wadę - może ona obejmować tylko kilka metrów w przeciwieństwie do obecnych częstotliwości, które mogą podróżować przez wiele mil. Aby złagodzić tę wadę, stworzono całkowicie nową architekturę bezprzewodową zwaną "małymi komórkami".

Odchodząc od praktyki posiadania tradycyjnych mobilnych wież rozrzuconych na duże odległości, małe komórki byłyby skupione blisko siebie, aby stworzyć autostrady danych, które mogłyby przesyłać ogromne ilości informacji przy znacznie większych prędkościach.



Kosztowna propozycja

Operatorzy sieci przygotowują się teraz do wyzwania, jakie wiąże się z wprowadzeniem każdej nowej technologii: kosztów. Stworzenie radykalnie odmiennej infrastruktury nie jest tanie. Greensill, firma, która dostarcza kapitał obrotowy dla przemysłu, przewiduje, że globalny roll-out 5G do końca 2020 r. wyniesie 2,7 bln USD.

Tony Wonfor, dyrektor zarządzający Greensill, uważa, że liczba ta będzie nadal rosła, biorąc pod uwagę perspektywy wzrostu. "Wydatki na roll-out 5G to tylko cienki koniec klina", mówi. "Ten projekt dotyczy finansowania rozwoju Internetu przedmiotów i połączenia przemysłowego".

Firmy mobilne odkładają również ogromne sumy pieniędzy, aby licytować na częstotliwości o wyższej częstotliwości. Na przykład we Włoszech rząd zebrał oszałamiającą sumę 7,5 miliarda dolarów, sprzedając jesienią 2018 r. na aukcji krajowe fale lotnicze 5G.

Zwrot z inwestycji w branży telekomunikacyjnej jest jednak oszałamiający. W nocie badawczej z 2018 roku, Morgan Stanley powiedział, że sieć 5G może wygenerować dodatkowe roczne przychody w wysokości 156 miliardów dolarów z zaledwie siedmiu sektorów rynku w ciągu następnej dekady - 40 procent obecnych przychodów z usług telefonii komórkowej.

Podobne przewidywania pochodziły od organizacji handlowej GSMA, która szacuje, że liczba urządzeń IoT potroi się do 25 mld do 2025 r., powodując czterokrotny wzrost przychodów w wysokości 1,1 bln USD.

 

Ryzyko związane z bezpieczeństwem na poziomie 5G

Oprócz kosztów infrastruktury do podlewania oczu, 5G wywołało również poważne obawy dotyczące prywatności i bezpieczeństwa narodowego. Jako że dostawcy usług i rządy sparaliżują kwestie integralności sieci i zgodności z przepisami, eksperci ostrzegli przed ryzykiem dostania się danych użytkownika w niepowołane ręce.

Nick Saviddes, dyrektor techniczny https://newseu.cgtn.com/news/2019-11-07/5G-is-here-at-last-but-what-is-it--JSB8GzGeEU/index.html?fbclid=IwAR3Wr3ImzvWTu62Q56dLwjSxH9x_EaVe3Vld3cBFQiFQCzPpFZhKRMjO_lA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz