niedziela, 16 czerwca 2019

Zmiany pola i wędrówka biegunów

Ziemskie pole magnetyczne nie jest jednorodne na całym globie. Są miejsca, gdzie jego natężenie jest większe, i takie, w którym działa ono słabiej. Na biegunach wartość natężenia jest zwykle wyższa niż na równiku. Ponadto wciąż następują czasowe zmiany pola magnetycznego – zarówno w położeniu jego biegunów, jak i w jego natężeniu. Zmiany w czasie obserwuje się jako zmiany dobowe, zmiany mierzone w latach, tzw. wiekowe, oraz zmiany obserwowane w skali geologicznej, tzn. tysięcy i milionów lat.

Zmiany w skali dni i godzin

Zmiany w skali dni to najczęściej zmiany w natężeniu pola magnetycznego wywołane interakcją pomiędzy wiatrem słonecznym a naszym polem magnetycznym oraz zaburzeniami wywołanymi przez ruchy pływowe w jonosferze. Występują zaburzenia dobowe słoneczne, dobowe księżycowe oraz gwałtowne zaburzenia wywołane przez burze magnetyczne. Dzieje się tak, gdy strumień cząsteczek wyrzuconych ze słońca (tak zwany wiatr słoneczny) uderza w magnetosferę Ziemi – strefę oddziaływania pola geomagnetycznego, zmieniając ją – spłaszczając od strony zderzenia oraz rozciągając w kierunku, w którym lecą rozpędzone cząstki. Zaburzenia te widoczne są w rozkładzie i natężeniu pola geomagnetycznego. Dodatkowo, gdy wiatr słoneczny jest szczególnie intensywny, powstają zorze polarne.
Zapis burzy magnetycznej zarejestrowanej w 2003 r.Zapis burzy magnetycznej zarejestrowanej w 2003 r.

Zmiany w skali lat

Zmiany wiekowe to wynik wędrówki biegunów magnetycznych wokół bieguna geograficznego. Kiedy zestawi się na mapie położenie biegunów północnego i południowego z ostatnich kilkudziesięciu lat, okazuje się, że odbiega ono od modelowego odsunięcia od biegunów geograficznych o 11,5o. Śledząc ścieżkę wędrówki biegunów magnetycznych nie sposób odnieść wrażenia, że nie jest to cykliczne krążenie wokół teoretycznego punktu, a raczej dość chaotyczne zmiany w położeniu. Te tak zwane wiekowe zmiany położenia biegunów nie mają jednego prostego wyjaśnienia. Geofizycy, posługując się modelami teoretycznymi, tłumaczą takie fluktuacje w pozycji biegunów między innymi wpływem niedipolowego komponentu pola magnetycznego.
Obserwowane i modelowane zmiany położenia bieguna magnetycznego w poszczególnych latachObserwowane i modelowane zmiany położenia bieguna magnetycznego w poszczególnych latach 

Zmiany w skali tysięcy i milionów lat

 

Dalej:  https://www.jednaziemia.pl/planeta-ziemia/57-magnetyzm/3810-zmiany-pola-i-wedrowka-biegunow.html?fbclid=IwAR0DzbJPJpszo-7tgekMb9hkZoegk46Q_9m5ptScdJBi_xIE5UubM2qgv3Y

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz