poniedziałek, 21 maja 2018

W Afryce istnieje 2-miliardowy naturalny reaktor jądrowy


Dwa miliardy lat temu część afrykańskiego złoża uranu uległa rozszczepieniu jądrowemu. Naukowcy szacują, że ten reaktor jądrowy działał od co najmniej 500 000 lat. Niewiarygodnie, w porównaniu z tym ogromnym reaktorem jądrowym, nasze współczesne reaktory jądrowe nie są porównywalne zarówno pod względem wzornictwa, jak i funkcjonalności.


Naturalny reaktor jądrowy składa się z 16 obiektów. Jak odnotowano w Scientific American: ” Naprawdę zdumiewające, że kilkanaście naturalnych reaktorów powstało naturalnie i udało im się utrzymać produkcję energii przez kilkaset tysiącleci”.
Odkrycie jest tak fascynujące, że naukowcy stwierdzili, że „odkrycie naturalnego reaktora jądrowego w Oklo w Gabonie (Afryka Zachodnia) w 1972 r. Było prawdopodobnie jednym z najbardziej doniosłych wydarzeń w dziedzinie fizyki.
Ilekroć słyszymy pojęcie „reaktor jądrowy”, myślimy o sztucznie wytworzonej strukturze. Tak jednak nie jest. Ten reaktor jądrowy znajduje się w regionie naturalnego składu uranu w skorupie naszej planety, położony jest w Okla, Gabon.



Jak się okazuje, Uran jest naturalnie radioaktywny, a warunki, które miały miejsce w Oklo, były idealne, umożliwiając reakcje jądrowe.
W rzeczywistości, Oklo jest TYLKO znanym miejscem dla tego na planecie, iż składa się z 16 miejsc, w których naukowcy twierdzą, że „samopodtrzymujące się” tarcia nuklearne miały miejsce około 1,7 miliarda lat temu. Rudy uranu w Oklo są jedynymi znanymi miejscami, w których istniały naturalne reaktory jądrowe.
Dlaczego w żadnym innym miejscu na Ziemi nie ma naturalnego reaktora jądrowego?
 Według doniesień naturalny reaktor jądrowy powstały, gdy złoża bogate w uran zostały zalane wodą gruntową, która działała jako chłodnica neutronów, i miała miejsce reakcja łańcuchowa jądrowa. Ciepło wytworzone w wyniku rozszczepienia jądrowego spowodowało, że woda gruntowa wygotowała się, co spowolniło lub przerwało reakcję. Po ochłodzeniu złoża mineralnego, woda powróciła i reakcja wznowiła się, kończąc pełny cykl co 3 godziny. Cykle reakcji rozszczepienia trwały setki tysięcy lat i kończyły się, gdy ciągle zmniejszające się materiały rozszczepialne nie mogły już wytrzymać reakcji łańcuchowej.
Odkryto to w 1972 roku, kiedy francuscy naukowcy wydobyli rudę uranu z kopalni w Gabonie, aby przetestować zawartość uranu. Ruda uranu składa się z trzech izotopów uranu, a każdy z nich zawiera inną liczbę neutronów. Istnieje uran 238, uran 234 i uran 235.
 

Uran 235 jest tym, który najbardziej interesuje naukowców, ponieważ może podtrzymywać reakcje łańcuchowe.
Zaskakujące jest to, że reakcja jądrowa zachodziła w taki sposób, że powstawał pluton, produkt uboczny, a sama reakcja jądrowa była naturalnie chłodzona. Jest to coś, co uważa się za „świętego grala” nauki atomowej. Zdolność do łagodzenia reakcji oznacza, że ​​po zainicjowaniu reakcji możliwe było wykorzystanie mocy wyjściowej w sposób kontrolowany, z możliwością zapobiegania katastrofalnym eksplozjom lub uwalnianiu energii w jednym momencie.
Odkryto także, że do chłodzenia reakcji wykorzystywana była woda w taki sam sposób, w jaki robią to nowoczesne chłodnice jądrowe ochładzając reaktor za pomocą wałów grafitowo-kadmowych, co uniemożliwia reaktorowi przejście w stan krytyczny i eksplozję. Wszystko to oczywiście „w naturze”. W końcu natura jest niesamowita pod każdym względem.

https://www.koniec-swiata.org/w-afryce-istnieje-2-miliardowy-naturalny-reaktor-jadrowy/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz