niedziela, 28 stycznia 2018

Siedem praw psychiki

 Zdjęcie użytkownika Krystyna Maciąg.

Siedem praw psychiki
Możesz być przekonany, że rzeczy przytrafiają się same z siebie i jeśli znajdziesz się we właściwym miejscu w odpowiednim momencie to coś osiągniesz. Żyjąc w takim przeświadczeniu podporządkowujesz się prawu przypadku, które mówi, że brak planowania jest planowaniem… klęski!
To czym/kim jesteś, byłeś lub będziesz zależy tylko i wyłącznie od ciebie. W każdej chwili możesz zmienić swoje działania, albo przestać działać. Możesz nauczyć się wszystkiego, co jest potrzebne, aby stać się kimkolwiek zechcesz i osiągnąć cokolwiek zechcesz. Ograniczenia znajdują się najczęściej w tobie, a nie na zewnątrz. Twoim podstawowym zadaniem jest przejąć kontrolę nad własnym życiem.
Trzeba sobie zdawać sprawę z istnienia praw. W naszym świecie istnieją prawa ludzkie (ustanowione przez ludzi) oraz prawa naturalne, za których złamanie zawsze poniesiesz karę. Prawa naturalne można podzielić na prawa fizyczne (np. grawitacja) i psychiczne. Prawa naturalne działają zawsze i wszędzie (bez względu na to czy zdajesz sobie sprawę z ich istnienia, czy nie). Kiedy w twoim życiu „coś jest nie tak”, oznacza to zazwyczaj pogwałcenie któregoś z siedmiu praw psychiki:
1) Prawo panowania - mówi, że możesz mieć na tyle pozytywne uczucia wobec siebie samego, na ile czujesz, że sam kontrolujesz swoje życie. Nierzadko najlepszym sposobem zaradzenia sytuacji, w której czujesz, że straciłeś panowanie jest odejście. „Nikt nie może sprawić, byś poczuł się gorszy, bez twojego przyzwolenia”. Płynąca z poczucia kontroli pewność siebie sprawia, że człowiek posiadający jasny cel i plan zawsze ma przewagę nad człowiekiem niezdecydowanym i niepewnym swojego potencjału.
2) Prawo przyczyny i skutku - oznajmia, że każdy skutek w twoim życiu ma swoją przyczynę. „Co człowiek zasieje, to zbierze”. Myśli są przyczynami, a warunki w których egzystujesz skutkami. To czym jesteś lub będziesz jest wynikiem twojego sposobu myślenia. Jeśli zmienisz sposób myślenia, zmienisz krok po kroku całe życie.
3) Prawo wiary - cokolwiek, w co wierzysz głęboko z prawdziwym uczuciem, staje się rzeczywistością. Na świat możesz patrzeć optymistycznie lub pesymistycznie, ale przyszłość budują i tworzą ludzie optymistyczni. Największą przeszkodą psychiczną są samo ograniczające przekonania (np. „Nigdy nie będę w stanie tego zrobić”), powstrzymują cię nie pozwalając nawet spróbować. Większość z nich jest zupełnie fałszywa. „Jeśli wierzysz, że możesz coś zrobić lub jeśli wierzysz, że nie możesz, to w obu przypadkach masz rację” H. Ford.
4) Prawo oczekiwania - wszystko, czego oczekujesz z pełnym zaufaniem, staje się samospełniającą przepowiednią. Chodzi tu o oczekiwania rodziców względem dzieci (np.: że są zdolne), lub nauczycieli względem uczniów. Zrobiono kiedyś eksperyment, w którym trójce nauczycieli przydzielono po jednej klasie. Każdemu z nich powiedziano, że jego osiągnięcia jako pedagoga są bardzo imponujące i jego klasa składać się będzie z uczniów wybitnie zdolnych. I rzeczywiście, rezultaty osiągane przez te 3 klasy były wyraźnie lepsze, niż przeciętnej klasy. Haczyk tkwił w tym, że zarówno nauczyciele, jak i uczniowie zostali wybrani losowo. Nauczyciel, któremu wystawiono opinię wybitnego pedagoga chciał jej sprostać. Jednocześnie będąc przeświadczonym, że uczy bardzo zdolne dzieci oczekiwał od nich dobrych wyników. Jeżeli będziesz oczekiwał lepszych rezultatów, to one przyjdą.
Istnieją 4 rodzaje oczekiwań.
- Pierwsze - to oczekiwania rodziców.
- Drugim - są oczekiwania pracodawcy względem pracowników.
- Trzecim - są twoje oczekiwania w stosunku do dzieci, współmałżonka lub pracowników. Im ważniejszy jesteś w życiu drugiej osoby, tym silniej oddziałują twoje oczekiwania na jej funkcjonowanie. Najskuteczniejszym zachowaniem motywacyjnym jest stałe oczekiwanie od innych najlepszego. Powiedz dziecku, że jest najlepszym, najwspanialszym człowiekiem na świecie a potem mu to powtarzaj.
- Czwartym rodzajem - są oczekiwania wobec samego siebie. Są one najsilniejsze ze wszystkich.
5) Prawo przyciągania - nieustannie przyciągasz do siebie ludzi i sytuacje, które odpowiadają twoim głównym myślom. Podobne przyciąga podobne. Im więcej uczucia włożysz w myśl, tym skuteczniej przyciągasz. Człowiek wierzący w powodzenie nieustannie ma pomysły i możliwości zarabiania dużych pieniędzy. Prawo przyciągania działa zawsze i wszędzie. To właśnie jemu poświęcony jest film „The Secret”.
6) Prawo zgodności - „co w środku, to na zewnątrz”. Twój świat zewnętrzny jest odbiciem świata wewnętrznego. Można odgadnąć, co dzieje się w duszy człowieka, na podstawie tego, co dzieje się wokół niego. Twój zewnętrzny świat stosunków z ludźmi jest odzwierciedleniem osoby, która naprawdę jesteś. Zdrowie odzwierciedla stan ducha. Dochody i osiągnięcia finansowe odpowiadają stanowi myśli i gotowości. „To, czym jesteś, woła do mnie tak głośno, że nie słyszę nic z tego, co mówisz” Emerson. Zadaj sobie pytanie: „Jakiego rodzaju człowiekiem musiałbym być, by zyskać szacunek ludzi, na których mi zależy i żyć takim życiem, o jakim marzę?”.
7) Prawo ekspresji - inaczej prawo umysłu. Mówi, że myśli się materializują. Twoje myśli, w żywy sposób wyobrażone i powtarzane, naładowane emocjami, stają się rzeczywistością. Dlatego świadome myślenie jest podstawową cechą ludzi sukcesu.
Bibliografia:
B. Tracy „Maksimum osiągnięć”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz