środa, 16 czerwca 2021

Tajemnica czeka na oczy niezmącone tęsknotą



June 16, 2021 by Steve Beckow


Z Tao:

"Sekret czeka na wgląd
Oczu niezmąconych tęsknotą;
Those who are bound by desire
Widzą tylko zewnętrzne opakowanie." (1)

Pozwólcie, że wykorzystam te ostatnie, słabnące dni "oczu niezamglonych tęsknotą", a nie "związanych pożądaniem", aby opisać jak to jest być pozbawionym pożądania. Niedługo to minie i wrócę do mojej "codziennej świadomości".

Kiedy jestem pozbawiony pragnień, jest miejsce na powstanie naturalnego mnie, Naturalnego Ja, mojego bawiącego się dziecka i ekspresyjnego dorosłego.

Kiedy jestem pełen pragnień, pojawia się "ja" - nazywamy je ego - którego głównym zadaniem w tym momencie jest zrealizowanie tego pragnienia dla mnie. "Chcę" staje się moją mantrą. To "ja" powstało w służbie "chcę". Kryszna mówi:

"'Chciałem tego i dzisiaj to dostałem. Chcę tego: Dostanę to jutro. Wszystkie te bogactwa są teraz moje: wkrótce będę miał więcej. Zabiłem tego wroga. Zabiję wszystkich pozostałych. Jestem władcą ludzi. Cieszę się rzeczami tego świata. Odnoszę sukcesy, jestem silny i szczęśliwy. Kto jest mi równy? Jestem tak bogaty i tak szlachetnie urodzony. Będę składał ofiary bogom. Będę dawał jałmużnę. Będę się weselił". Tak mówią do siebie, w zaślepieniu swej ignorancji." (2)

Mamy ego pożądające i niechętne: "chcę/nie chcę".

"Ci, którzy są związani przez pożądanie
Widzą tylko zewnętrzne opakowanie".

Ci, którzy są związani pragnieniem, pozostają bardzo mocno w przestrzeni niższej gęstości. Ich uwaga skierowana na to, co fizyczne, światowe, materialne, albo nie widzą, nie dostrzegają, odkładają na później, albo ignorują to, co duchowe.

To nie znaczy, że zwrócenie uwagi na to, co duchowe, ujawni "sekret".  Matka i nasi przewodnicy decydują, kiedy to nastąpi.

Brak pragnień przynosi pokój. Przynosi satysfakcję. Przynosi odpoczynek.

Jest jak wyspa schronienia w morzu chaosu. Wszystko to stworzone przez nas samych z naszych licznych pragnień.

Przypisy

(1) Lao Tzu, Droga życia. The Tao Te Ching. przeł. R.B. Blakney. New York, etc.: Avon, 1975, 53.

(2) Śri Kryszna w Swami Prabhavananda i Christopher Isherwood, przeł., Bhagavad-Gita. The Song of God. Nowy Jork i Scarborough: New American Library, 1972; c1944, 115.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz