poniedziałek, 2 kwietnia 2018

Trójkąt dramatyczny i trzy twarze ofiary

Zdjęcie użytkownika Witold Tylkowski.

30 marca 2018

Trójkąt dramatyczny i trzy twarze ofiary

Filed under: Psychologia — iza @ 
Lynne Forrest
lynneforrest.com
26 czerwca 2008 (nowsza wersja)
W różnych sytuacjach w naszym życiu większość z nas nieświadomie przybiera rolę ofiary, np: kiedy odmawiamy wzięcia odpowiedzialności za nasze czyny. Niezależnie od naszej sytuacji, w takim przypadku mamy poczucie bezsilności, naiwności, złości, niemożności dokonania zmian.
Rola ofiary składa się z trzech pozycji zdefiniowanych przez Stephena Karpmana, znawcę Analizy Transakcyjnej, składających się na tzw. Trójkąt Dramatycznego. Kiedy około 30 lat temu poznałam ową teorię od tamtej pory jest ona jednym z najistotniejszych narzędzi zarówno w moim życiu osobistym jak i zawodowym.
Ponieważ moje rozumienie Trójkąta Dramatycznego znacznie się pogłębiło, podobnie stało się z moim uznaniem dla tego jakże prostego, a z drugiej strony bardzo potężnego i trafnego narzędzia. Nazwałam go „machiną wstydu” ze względu na fakt, iż poprzez Trójkąt Dramatyczny nieświadomie odtwarzamy błędne koło zachowań i w ten sposób wywołujemy uczucie wstydu. Każda dysfunkcyjna interakcja zachodzi w obrębie Trójkąta Dramatycznego! Nie jesteśmy w stanie zmienić tych zachowań dopóki nie będziemy ich świadomi. Jeśli nie uświadomimy sobie, co faktycznie robimy, nie będziemy w stanie wyruszyć dalej w naszą podróż do odzyskania dziedzictwa duchowego.
https://pracownia4.wordpress.com/
Opublikowano , autor:



29 marca 2018

Polityka tożsamości

Filed under: Polityka,Psychologia — iza @ 17:51 


Jeśli się na tyle pobłądziło, żeby uprawiać politykę tożsamości, czy to z pozycji lewicy, czy prawicy, to potrzebna jest ofiara, w przeciwnym razie nie można w to grać. Jednak kiedy już ktoś zdecyduje się na tę grę, odniesie wiele korzyści.
Można przypisywać sobie osiągnięcia swojej grupy, do której odczuwa się rasowe/etniczne podobieństwo [czy inne, oparte z grubsza rzecz biorąc na biologii, jak choćby płeć], bez konieczności samodzielnego osiągania czegokolwiek. To wygodne.
(more…)
https://pracownia4.wordpress.com/
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz