niedziela, 22 kwietnia 2018

Dzień Ziemi

 

 

Earth Song Michaela Jacksona jest piosenką, najczęściej kojarzoną z ekologią.
To przepiękna piosenka a raczej pieśń z przesłaniem.
To wołanie o pomoc dla Ziemi, naszej planety, która jest dewastowana przez działania człowieka.
Piosenka jest magiczna i wzruszająca, wręcz pobudza wyobraźnię i rusza sumienie.
Na koniec niezwykła refleksja, co z nami będzie, co dalej? Świat woła o zmianę!



24 ciekawostki o Dniu Ziemi

Kiedy rozpoczął się ruch ekologiczny? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, choć kilka kluczowych wydarzeń pomogło ukształtować naszą świadomość relacji między człowiekiem a przyrodą. Poniżej znajdują się fakty o dniu ziemi. Po nauczeniu się czegoś, zrób coś! Dowiedz się, jak podjąć działania.

  1. Pierwszy Dzień Ziemi obchodzony był 22 kwietnia 1970 roku.
  2. Dzień Ziemi powstał w Stanach Zjednoczonych, ale do 1990 roku stał się uznawany na całym świecie dniem.
  3. W pierwszym Dniu Ziemi 20 milionów ludzi zebrało się na ulicach Ameryki, aby zaprotestować przeciwko rewolucji przemysłowej. W rezultacie narodził się ruch ekologiczny.
  4. W Dniu Ziemi 2009 Disney wydał film dokumentalny zatytułowany Ziemia, który podążał za ścieżkami migracji czterech rodzin zwierząt.
  5. Każdego roku, 22 kwietnia, mężczyźni, kobiety i dzieci zbierają śmieci, sadzą drzewa, oczyszczają rafy koralowe, pokazują filmy, podpisują petycje i planują lepszą przyszłość naszej planety.
  6. Gaylord Nelson stworzył Dzień Ziemi, gdy pracował jako amerykański senator.
  7. Podczas obchodów Dnia Ziemi w 2011 r. w Afganistanie 28 milionów drzew zostało posadzonych przez ruch Dnia Ziemi.
  8. W Panamie posadzono i utrzymano 100 zagrożonych gatunków storczyków, aby zapobiec ich wyginięciu na cześć Dnia Ziemi.
  9. Dzień Ziemi został oficjalnie nazwany przez ONZ w 2009 roku Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi.
  10. Chociaż ruch środowiskowy jest zjawiskiem stosunkowo nowym, świadomość za nim kryje się jest tak stara jak ludzkość.
  11. Niektóre szkoły i społeczności obchodzą Dzień Ziemi przez cały tydzień, aby wydłużyć czas, w którym ludzie skupiają się na Ziemi.
  12. W Dniu Ziemi 2012 ponad 100 000 osób jeździło rowerami w Chinach, aby zmniejszyć emisję CO2 i zaoszczędzać paliwo.
  13. Jest to jedno z największych świat, obchodzone przez ponad miliard ludzi na całym świecie.
  14. Pierwsze obchody Dnia Ziemi w USA przyniosły 20 milionom Amerykanów udział w pokojowych demonstracjach, aby pokazać swoje poparcie dla reformy ekologicznej.
  15. W pierwszym dniu w Stanach Zjednoczonych wzięło udział 2000 szkół wyższych oraz 10 000 szkół podstawowych i średnich.
  16. W pierwszym Dniu Ziemi w Nowym Jorku burmistrz zamknął Piątą Aleję do wykorzystania w Dniu Ziemi i pozwolił świętować ją w Central Parku.
  17. W 2009 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych zmieniła nazwę Dnia Ziemi na Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.
  18. Niektóre społeczności i szkoły decydują się świętować Tydzień Ziemi, dając więcej czasu na uczynienie Ziemi przedmiotem nauczania i nauki.
  19. Dzień Ziemi jest ważny, aby przyczynić się do zwiększenia świadomości wpływu, jaki wywieramy na środowisko i co można z nim zrobić
  20. Do recyklingu puszek aluminiowych potrzeba mniej energii – 90% mniej niż do produkcji nowych.
  21. Przeciętna osoba wyrzuca codziennie około 4 kg śmieci.
  22. Zaledwie 27% gazet w USA podlega się procesowi recyklingu. Gdyby wszystkie one zostały poddane recyklingowi, zaoszczędziłoby to jedną czwartą miliarda drzew w całym roku.
  23. Każdego roku do oceanów wyrzucanych jest 5.000.000.000.000 kilogramów śmieci. Odpady z tworzyw sztucznych zabijają co najmniej 1 milion stworzeń w oceanie rocznie.
  24. Ponad 180 krajów świętowało Dzień ziemi, a Facebook stał się popularnym narzędziem rozpowszechniania tego zjawiska.

 Tak na co dzień Ziemia wygląda zupełnie normalnie. Ale jeśli przyjrzeć się jej poszczególnym elementom, to nic nie wydaje się normalne…
 

 
Planeta Ziemia, choć nam wydaje się mocno zróżnicowana, jest w rzeczywistości gładsza niż kula do gry w kręgle. Wysokie góry i głębokie rowy oceaniczne stanowią zaledwie 1/5000 jej obwodu.
 

 
Mimo że na Ziemi człowiek ma do dyspozycji mnóstwo miejsca, stale kombinuje, jak tylko wzbić się wyżej i wyżej. Od czasu wystrzelenia pierwszego Sputnika w 1957 roku, na orbitę wysłaliśmy ponad 38 tysięcy zbudowanych przez człowieka obiektów!
 
 
Kosmos nie jest nam jednak dłużny - NASA szacuje, że średnio każdego dnia na powierzchnię Ziemi wraca jeden “kosmiczny śmieć”. To pozostałości obiektów, które wysłaliśmy w przestworza, a następnie albo uległy awarii, albo po prostu zostały porzucone po zużyciu.
 
 
Na wysokości 19 kilometrów nad powierzchnią Ziemi znajduje się tzw. granica Armstronga - to wysokość, na której ciśnienie sprawia, że woda gotuje się już w 36 stopniach. Przebywanie na takiej wysokości nie jest możliwe bez odpowiedniego kombinezonu.

 
Wiele mówi się o globalnym ociepleniu, topniejących lodowcach, podnoszącym się poziomie oceanów. A jak to wygląda w liczbach? Na przykład tak: sama Antarktyda ma w sobie tyle lodu, ile cały Ocean Atlantycki ma wody.

 
W litrze słonej wody morskiej zawiera się mnóstwo różnych, nie zawsze oczekiwanych składników. Ale warto wiedzieć, że średnio na jeden litr wody przypada też 0,000000013 grama złota. Pomysł na biznes to może i nie jest… ale zawsze coś!

 
Szacuje się, że w oceanach żyje nawet milion różnych gatunków zwierząt. Dwie trzecie spośród nich wciąż czeka na opisanie przez naukowców.

 
Gdyby całą wodę znajdującą się na Ziemi “złożyć” w pojedynczą kulę, miałaby ona 860 kilometrów średnicy. To mniej więcej tyle, ile Tethys - jeden z księżyców Saturna.

 
Ziemia jest jedyną w Układzie Słonecznym planetą zbudowaną z płyt tektonicznych. Gdyby nie one, Ziemia szybko uległaby przegrzaniu i podążyła drogą np. Wenus, czyli stała się miejscem całkowicie niezdolnym do zamieszkania.

 
3,5 miliarda lat - taki wiek przypisuje się najstarszym pozostałościom bakterii odnalezionym w Australii. Tak imponujący wiek oznacza, że bakterie te żyły jeszcze zanim w ziemskiej atmosferze pojawił się tlen!

 
“Dobra zmiana” to pojęcie względne - zwłaszcza w przyrodzie. Wskutek zmian odbywających się na planecie, szacuje się, że w ciągu 300 lat wyginie 75% występujących obecnie gatunków zwierząt.

 
Największa głębokość, na jakiej znaleziono bakterie na Ziemi, to 2,8 kilometra. By przeżyć w tak ekstremalnym środowisku, bakterie te wykorzystują promieniowanie radioaktywne uranu do przemiany wody w użyteczną energię.

 
A jak się do tego wszystkiego ma człowiek? Jest nas dzisiaj około 7,35 miliarda, szacuje się, że w 2050 roku światowa populacja dobije do 9,2 mld. Będzie ciasno! Ale to i tak nic w stosunku do sumarycznej liczby ludzi, jaka kiedykolwiek żyła na Ziemi. Tę szacuje się na 106 miliardów.

Źródła: 1, 2, 3

Autor: Adieu, 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz