czwartek, 22 października 2020

Papież wzywa do tworzenia związków cywilnych dla par tej samej płci

 

22 października 2020 r. przez Sitarę

Papież wzywa do tworzenia związków cywilnych dla par tej samej płci, co jest dużym odejściem od doktryny watykańskiej.

"Homoseksualiści mają prawo być częścią rodziny", powiedział papież w "Francesco", dokumencie o jego życiu.

Henry Austin, NBC News, 21 października 2020.
(https://www.nbcnews.com/feature/nbc-out/pope-calls-civil-unions-same-sex-couples-major-departure-vatican-n1244137)

 
 

Papież Franciszek w filmie dokumentalnym, który ukazał się w środę w Rzymie, w znacznym stopniu odchodząc od stanowiska zajmowanego przez urząd doktrynalny Watykanu, wezwał do uchwalenia prawa o unii cywilnej dla par tej samej płci.

"Homoseksualiści mają prawo być częścią rodziny" - powiedział papież w filmie dokumentalnym o swoim życiu "Francesco". "Są dziećmi Bożymi i mają prawo do rodziny. Nikt nie powinien być z tego powodu wyrzucany, ani uprzykrzany."

"To, co musimy stworzyć, to prawo związku cywilnego," dodał. "W ten sposób, są one prawnie chronione. Ja się za tym opowiadałem."



 

Dyrektor "Francesco" chwali łączne poglądy papieża Francisa na homoseksualizm.

Pełniąc funkcję arcybiskupa Buenos Aires, Franciszek poparł związki cywilne dla par gejowskich jako alternatywę dla małżeństw osób tej samej płci. Nigdy jednak nie opowiedział się publicznie za związkami cywilnymi jako papież.

"Nic dziwnego, że pochodzi od papieża Franciszka z powodu śladu indywidualnych wypowiedzi, jakie wygłaszał tu i ówdzie na temat swojego papiestwa" - powiedział telefonicznie w NBC News prof. Bruce Morrill, katedra studiów rzymsko-katolickich na Uniwersytecie Vanderbilt w Nashville.

"Rzymsko-katolicyzm skupia się na prawie naturalnym i wydaje mi się, że dotyka on innego aspektu tego zagadnienia, a mianowicie tego, że ludzie są skłonni i potrzebują tego rodzaju osobistych relacji. Słoń w pokoju jest oczywiście aktywnością seksualną, przeciwko której Kościół bardzo wyraźnie naucza" - dodał.

Morrill, jezuicki kapłan, dodał, że jedną z cech Franciszka jest to, "że lubi mówić i działać na zasadzie miłosierdzia".

"To stwierdzenie nie zmienia żadnej oficjalnej polityki, ale w bardzo patriarchalny sposób mówi, że powinniśmy być życzliwi i współczujący" - powiedział.

Nauczanie katolickie mówi, że geje muszą być traktowani z godnością i szacunkiem, ale akty homoseksualne są "z natury nieuporządkowane". W dokumencie z 2003 r. z watykańskiego biura doktrynalnego stwierdzono, że szacunek Kościoła dla gejów "nie może w żaden sposób prowadzić do aprobaty zachowań homoseksualnych ani do prawnego uznania związków homoseksualnych".

Czyniąc to, Watykan uzasadnił, nie tylko zaakceptowałby "zachowania dewiacyjne", ale stworzyłby odpowiednik małżeństwa, które w Kościele jest nierozerwalnym związkiem mężczyzny i kobiety.

Wyreżyserowany przez nominowanego do Oscara Jewgienija Afineewskiego, urodzonego w Rosji Żyda, "Francesco" przedstawia Franciszka jako wielkiego łącznika, umieszczając go w samym sercu narracji, która rzuca szeroką sieć na niektóre z najbardziej palących problemów świata.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz