Nowe badania opublikowane w czasopiśmie Current Biology sugeruje, że rekiny używają pola magnetycznego Ziemi, aby znaleźć drogę w morzu. Naukowcy kierowani przez biologa Bryana Kellera zgłosili to po wystawieniu rekinów bonnethead na różne warunki magnetyczne.
W jednym z testów, rekiny bonnetheads zostały oszukane, aby myślały, że znajdują się na południe od swojego domu. W odpowiedzi rekiny ustawiły się w kierunku północnym, co sugeruje, że użyły sztucznego pola magnetycznego, aby zorientować się w kierunku domu.
"Nierozstrzygnięta została kwestia, w jaki sposób rekinom udaje się skutecznie nawigować podczas migracji do docelowych miejsc" - powiedział Keller, który jest pracownikiem naukowym Florida State University Coastal and Marine Laboratory. "Te badania wspierają teorię, że używają one pola magnetycznego Ziemi, aby pomóc im znaleźć drogę; to GPS natury".
Badanie rekinów pod kątem zdolności do wykorzystywania pól magnetycznych do nawigacji
Wcześniejsze badania wykazały, że rekiny są wrażliwe na pola elektromagnetyczne, co doprowadziło naukowców do spekulacji, że rekiny wykorzystują pola magnetyczne do nawigacji w oceanie. Ale testowanie tego okazało się trudne, ponieważ te zaciekłe morskie zwierzęta są trudne do zbadania.
W tym celu Keller i jego koledzy schwytali 20 młodocianych bonnetheadów, aby ustalić, czy rekiny te polegają na ziemskim polu magnetycznym do nawigacji. Rekiny bonnetheads były idealne do badań, ponieważ są to małe gatunki z rodziny młotowatych, które przemierzają tysiące mil, a następnie powracają do tych samych ujść rzek każdego roku.
Wykorzystując tarcicę, drut miedziany i parę regulowanych zasilaczy elektrycznych, badacze stworzyli sześcian o szerokości dziesięciu stóp, który mógł generować pola magnetyczne o zmiennych biegunach i natężeniu. Pozwoliło to badaczom na symulację warunków geomagnetycznych w trzech różnych miejscach na Ziemi. Było to miejsce, w którym zostały złapane, miejsce oddalone o około 370 mil na północ od miejsca złapania oraz miejsce oddalone o 370 mil na południe od tego samego miejsca.
Zgodnie z przewidywaniami badaczy, gdy bonnetheads były wystawione na działanie pól magnetycznych, które odpowiadały tym w miejscu ich połowu, nie wykazywały preferencji dla jednego konkretnego kierunku.
Podobnie rekiny nie wydawały się płynąć w żadnym konkretnym kierunku w północnych warunkach magnetycznych, co, jak zauważyli badacze, nie było zaskakujące, pomimo ich przewidywań, że rekiny będą płynąć w kierunku południowym. Jak wyjaśnił Keller, bonnetheads mogą nie być zaznajomione z warunkami magnetycznymi, ponieważ nie są na nie narażone w rzeczywistości.
Ale w warunkach magnetycznych na południu, rekiny miały tendencję do orientowania się na północ, co było kierunkiem do ich miejsca schwytania.
"Aby zorientować się w kierunku domu, te rekiny muszą mieć jakiś zmysł mapy magnetycznej" - wyjaśnił Keller. "Jeśli postawiłbym cię na środku pustkowia, nie mógłbyś wskazać w kierunku swojego domu, chyba że wiedziałbyś, gdzie jesteś w stosunku do niego, a to jest zmysł mapy".
Zmysł magnetyczny wpływa na zmienność genetyczną wśród rekinów bonnethead
Naukowcy zasugerowali, że zdolność do wyczuwania pól magnetycznych, która jest nazywana magnetorecepcją, może również przyczyniać się do zmienności genetycznej w populacjach bonnetheadów w Zatoce Meksykańskiej i na wybrzeżu Atlantyku na Florydzie. W szczególności odkryli, że populacje, które są najbardziej genetycznie różne od siebie, mają tendencję do zamieszkiwania w obszarach o bardzo różnych sygnaturach magnetycznych.
Badanie może również dostarczyć wiedzy na temat tego, w jaki sposób niektóre gatunki rekinów osiągają imponujące wyniki w nawigacji. Na przykład, w 2005 roku udokumentowano, że żarłacz biały przepłynął ponad 12 400 mil z RPA do Australii i z powrotem w czasie krótszym niż dziewięć miesięcy. Była to najdalsza i najszybsza podróż, jaką udało się odbyć rekinowi.
"To naprawdę jest niesamowite" - powiedział Keller o osiągnięciu rekina. "W świecie, w którym ludzie używają GPS do nawigacji prawie wszędzie, ta zdolność jest naprawdę niezwykła".
W przyszłych badaniach biolog planuje zbadać wpływ sztucznych pól magnetycznych ze źródeł stworzonych przez człowieka, takich jak kable podmorskie, na rekiny. Jest on również zainteresowany zbadaniem, czy rekiny polegają na wskazówkach magnetycznych, aby kierować swoim codziennym zachowaniem.
**Source 1 2
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz