niedziela, 19 listopada 2017

Czy Kosmos to hologram?


 

graf. domena
Kanadyjscy uczeni twierdzą, że wspo­ma­gane symu­lacją kom­put­erową bada­nia nad początkami Wszechświata wskazują, iż tuż po Wielkim Wybuchu miał on naturę holograficzną

Zdaniem kieru­jącego grupą naukow­ców prof. Niayesha Afshordiego. Kos­mos w swoich niemowlę­cych lat­ach był zupełnie płaski – dwuwymi­arowy. Potem musi­ało wydarzyć się coś, co spraw­iło, że stał się trójwymiarowy.
Anal­izu­jąc zjawisko promieniowa­nia relik­towego (zwanego przez fizyków echem Big Bangu), Afshordi i jego koledzy podtrzy­many staw­iany wcześniej wniosek, że prawa fizyki obow­iązu­jące w naszym Uni­w­er­sum nie wyma­gają wcale ist­nienia trzech wymi­arów, a Kos­mos mógł nar­o­dzić się z płask­iej struk­tury. W podobny sposób pow­stają znane nam z ban­knotów czy nalepek holo­gramy – zapisy fotograficzne dające wraże­nie obrazów przestrzennych.
Klucz do zrozu­mienia idei wszechświata-​hologramu tkwi w kon­cepcji hory­zontu kos­mo­log­icznego – hipote­ty­cznej płask­iej powierzchni, która otacza i ogranicza Kos­mos, gdzie zapisane są wszelkie rządzące nim zasady i prawa fizyki. Dla nas – mieszkańców wnętrza Uni­w­er­sum – jego postać jest jed­nak trójwymi­arowa. Dlaczego tak się dzieje? I gdzie leży owa skórka Kosmosu?
Tego nie wiadomo. Fizycy łamią sobie głowy nad tym zagad­nie­niem od dwóch dekad; dotąd opub­likowano na ten temat ok. 10 tys. opra­cowań naukowych. Przy czym tzw. zasada holo­graficzna nie oznacza byna­jm­niej, że Wszechświat to iluzja, symu­lacja lub – jak sugerują niek­tórzy badacze – wyświ­et­lany przez Stwórcę film. Warto też wspom­nieć, że zwolen­nicy teorii mówiącej, iż Kos­mos jest holo­gramem, zapew­ni­ają, że wszelkie wyt­wor­zone w nim infor­ma­cje nigdy nie giną i można je odczy­tać, jeśli tylko wie się, jak to zro­bić (łatwo odnaleźć tu analogię do ezoterycznego poję­cia Kro­niki Akaszy).
PC
Więcej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz