niedziela, 20 sierpnia 2023

Chirurdzy odkryli, że ludzkie serce może być pokryte mikroplastikami

Według badania StudyFinds Zanieczyszczenie plastikiem jest coraz większym problemem, a teraz może nawet infiltrować nasz najważniejszy narząd.  

Chirurdzy znaleźli mikroplastiki w ludzkim sercu, co budzi obawy co do ich obecności we wszystkich narządach. Ostatnie badania prowadzone podczas operacji kardiochirurgicznych wskazują na skażenie mikroplastikiem tkanek serca, co wskazuje na ich nieoczekiwane wprowadzenie do układu sercowo-naczyniowego.  

Te maleńkie plastikowe fragmenty o szerokości mniejszej niż pięć milimetrów znaleziono również w różnych miejscach, w tym w żywności, wodzie, powietrzu i innych częściach ludzkiego ciała.  

Naukowcy z American Chemical Society (ACS) przeprowadzili badanie pilotażowe z udziałem pacjentów po operacjach kardiochirurgicznych, w ramach którego pobrali próbki tkanki serca i próbki krwi przed i po operacji. Wykorzystując zaawansowane techniki obrazowania, w większości próbek tkanek zidentyfikowali cząsteczki mikroplastiku o szerokości od 20 do 500 mikrometrów. Cząsteczki składały się z różnych rodzajów tworzyw sztucznych, w tym politereftalanu etylenu i polichlorku winylu.  

Co zaskakujące, próbki krwi zawierały również cząsteczki plastiku, które zmniejszyły się po operacji i reprezentowały szerszą gamę rodzajów plastiku. Chociaż badanie obejmowało ograniczoną liczbę uczestników, wyniki podkreślają potencjalną akumulację mikrodrobin plastiku w sercu i jego tkankach wewnętrznych. 

Badania sugerują, że procedury medyczne mogą nieświadomie wprowadzać mikroplastiki do krwioobiegu, budząc obawy co do ich wpływu na zdrowie układu krążenia. Autorzy badania podkreślają potrzebę dalszych badań, aby w pełni zrozumieć wpływ mikrodrobin plastiku na serce i ich konsekwencje dla osób poddawanych zabiegom kardiochirurgicznym.  

Chociaż naukowcy potwierdzają wstępny charakter swoich odkryć, badanie to podkreśla pilną potrzebę zajęcia się rosnącym niepokojem związanym z wszechobecną obecnością mikrodrobin plastiku w różnych aspektach naszego życia.  

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Environmental Science & Technology. 

 **Źródło

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz