czwartek, 8 września 2022

UE proponuje limit cen na rosyjski gaz

 

Komisja Europejska zaproponuje pułap cenowy na rosyjski gaz, obok środków, w tym obowiązkowe UE cięcia w zużyciu energii elektrycznej i pułapu na przychody nie-gazowych producentów energii, szef bloku powiedział w środę.

Ceny energii elektrycznej i paliw gwałtownie wzrosły, gdy Rosja zmniejszyła ilość gazu wysyłanego do Europy, a europejscy przywódcy oskarżyli Moskwę o wykorzystywanie jej dostaw energii. Rosja obwiniła cięcia dostaw o problemy techniczne i zachodnie sankcje nałożone w związku z jej inwazją na Ukrainę.

"Zaproponujemy pułap cenowy na rosyjski gaz ... Musimy obciąć dochody Rosji, które Putin wykorzystuje do finansowania tej okropnej wojny na Ukrainie" - powiedziała dziennikarzom przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Prezydent Władimir Putin powiedział w środę, że Rosja przestanie dostarczać gaz i ropę, jeśli zostaną nałożone limity cen.

Niektóre kraje UE - które musiałyby zatwierdzić propozycje UE - są nieufne wobec limitu cen rosyjskiego gazu, jeśli zagrozi on malejącym dostawom, które wciąż otrzymują z Moskwy.

Komisja powiedziała, że limit cenowy oznaczałby, że kraje mogłyby nadal kupować rosyjski gaz rurociągowy - który według niej nie może być łatwo przekierowany na inne rynki - tak długo, jak cena nie przekroczy uzgodnionego progu.

"Znaczne zakłócenia mają miejsce już bez limitu cenowego" - powiedziała Komisja w nocie wyjaśniającej plany von der Leyen, przyznając jednocześnie, że Rosja może wziąć odwet na ten środek poprzez dalsze ograniczenie dostaw.

W nocie Komisja zasugerowała ustalenie pułapu cenowego powyżej kosztów produkcji, ale poniżej obecnych cen rynkowych, aby zachęcić Rosję do kontynuowania sprzedaży do Europy.

Osobno Komisja stwierdziła, że UE zbada możliwość stworzenia unijnego benchmarku cenowego dla skroplonego gazu ziemnego (LNG). Obecnie nie istnieje żaden benchmark dla handlu LNG w Europie, natomiast w Azji powszechnie stosowany jest Japan Korea Marker.

LNG w Europie był zwykle wyceniany w oparciu o cenę gazu w holenderskim węźle gazowym TTF, ale ostatnio agencje cenowe zaczęły zwracać się ku alternatywnym benchmarkom, ponieważ zmienne ceny TTF nie odzwierciedlają zmian na rynku LNG.

Ceny LNG w różnych węzłach gazowych, od Wielkiej Brytanii po Hiszpanię, uległy znacznym wahaniom ze względu na ograniczenia przepustowości niektórych terminali.

Von der Leyen przedstawiła plany awaryjne UE mające na celu obniżenie gwałtownie rosnących cen gazu i energii elektrycznej, które podniosły rachunki gospodarstw domowych i uderzyły w energochłonne gałęzie europejskiego przemysłu.

UE chce ograniczyć dochody producentów energii elektrycznej nie zasilanych gazem i skierować ich "niespodziewane zyski" na działania wspierające gospodarstwa domowe i firmy, powiedziała von der Leyen.

Europejskie ceny energii elektrycznej są zwykle ustalane przez elektrownie gazowe, a ten limit dochodów miałby na celu zmniejszenie kosztów energii elektrycznej wytwarzanej przez farmy wiatrowe, elektrownie jądrowe i generatory węglowe, które mają niższe koszty bieżące, ponieważ nie są narażone na gwałtowne ceny gazu.

Koncerny naftowe i gazowe, które odnotowały duży wzrost zysków, będą również zobowiązane do wniesienia "składki solidarnościowej", powiedziała von der Leyen, nie podając dalszych szczegółów.

Inne środki, które zaproponuje Bruksela, to m.in. wymóg ograniczenia zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytu oraz pomoc w utrzymaniu płynności finansowej dla firm, które staną w obliczu dużych wymagań dotyczących zabezpieczeń.

Ministrowie energii krajów UE omówią propozycje na nadzwyczajnym spotkaniu w piątek.

**By Kate Abnett

**Source

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz