Rząd Wielkiej Brytanii kontynuuje realizację planów wprowadzenia ogólnokrajowego cyfrowego dowodu tożsamości, mimo że w połowie odpowiedzi na konsultacje społeczne dotyczące tożsamości cyfrowej wyrażono sprzeciw wobec tego pomysłu.
W dniu 6 kwietnia 2022 r. zostanie wprowadzona nowa technologia cyfrowej weryfikacji dokumentów tożsamości (IDVT), która umożliwia wymianę danych między organami publicznymi a przedsiębiorstwami w celu weryfikacji tożsamości. Zostanie ona udostępniona brytyjskim pracodawcom, wynajmującym i agentom najmu, którzy będą mogli z niej korzystać w celu cyfrowego sprawdzania przeszłości kryminalnej przed zatrudnieniem, sprawdzania prawa do pracy i prawa do najmu.
Wprowadzenie tego cyfrowego systemu IDVT jest częścią dalekosiężnych planów rządu dotyczących cyfrowego dowodu tożsamości, które zostały ogłoszone w marcu. Rząd określił te plany jako sposób na to, by obywatele Wielkiej Brytanii mogli "łatwo i szybko potwierdzić swoją tożsamość za pomocą metod cyfrowych, zamiast polegać na tradycyjnych dokumentach fizycznych".
W ramach tych planów cyfrowego dowodu tożsamości obywatele Wielkiej Brytanii będą mogli "stworzyć tożsamość cyfrową w zaufanej organizacji", z której będzie można korzystać "osobiście lub online" oraz "za pomocą aplikacji na telefon lub strony internetowej". Te zaufane organizacje otrzymają następnie "furtkę prawną" do "przeprowadzania weryfikacji w oparciu o oficjalne dane przechowywane przez organy publiczne, aby pomóc w potwierdzeniu tożsamości danej osoby". Rząd zezwoli również na przekazywanie "zaufania" wygenerowanego przez pojedyncze pomyślne sprawdzenie tożsamości cyfrowej innym organizacjom "w stosownych przypadkach".
Zaufane organizacje, które będą dostarczać te rozwiązania w zakresie tożsamości cyfrowej, będą musiały uzyskać akredytację i certyfikat na mocy przepisów, które rząd planuje wprowadzić. Po uzyskaniu akredytacji i certyfikacji będą one "otrzymywały znak zaufania potwierdzający spełnienie wymogów i będą określane jako organizacje posiadające znak zaufania".
W Departamencie ds. Cyfryzacji, Kultury, Mediów i Sportu (DCMS) zostanie powołany nowy tymczasowy organ zarządzający - Urząd ds. Tożsamości i Atrybutów Cyfrowych (ODIA), który będzie miał uprawnienia do nadawania znaków zaufania. ODIA będzie także publikować publicznie dostępną listę organizacji posiadających znaki zaufania.
Przed ogłoszeniem planów dotyczących tożsamości cyfrowej, rząd w ramach konsultacji społecznych starał się uzyskać opinie i komentarze na temat proponowanego przez siebie podejścia do tożsamości cyfrowej.
50% odpowiedzi w ramach tych konsultacji było "zasadniczo przeciwnych cyfrowej tożsamości", ale rząd nie uwzględnił tych odpowiedzi w swojej analizie statystycznej odpowiedzi na konsultacje, ponieważ "nie były one związane z pytaniami".
Rząd podkreślił jednak, że "poza kontekstem tworzenia analizy statystycznej, wzięliśmy te odpowiedzi pod uwagę w ramach tych konsultacji."
Rząd przyznał również, że niektórzy respondenci obawiali się, że "tożsamości cyfrowe staną się obowiązkowe dla wszystkich ludzi", ale odrzucił te obawy jako "fałszywe" i powiedział, że będzie szukał informacji zwrotnej na temat tego, jak "zachęcać do bardziej integracyjnych tożsamości cyfrowych".
"Jak określono w konsultacjach, nie ma planów, aby tożsamości cyfrowe stały się obowiązkowe, ale zdajemy sobie sprawę, że są one wschodzącą technologią i ludzie mogą nie być w pełni świadomi korzyści związanych z prywatnością i bezpieczeństwem" - powiedział rząd.
"Dlatego też podejmiemy kroki mające na celu zwiększenie zrozumienia wśród potencjalnych użytkowników i nawiążemy współpracę z grupami społeczeństwa obywatelskiego, aby otrzymać ich eksperckie opinie na temat sposobów zwiększenia integracji, teraz i w przyszłości".
Rząd dodał, że jest "zobowiązany do zapewnienia", że "ludzie nadal będą mogli korzystać z dostępnych dokumentów papierowych".
Rządowe ramy cyfrowego dowodu tożsamości zakończyły testy alfa. Następnym krokiem jest publikacja wersji beta, po której nastąpią testy beta, zanim ramy te zostaną sformalizowane w ustawodawstwie.
Jako jeden z powodów rozpoczęcia przeglądu technologii cyfrowego dowodu tożsamości rząd podał "pozytywne opinie na temat możliwości zdalnego przeprowadzania kontroli w zakresie prawa do pracy i prawa do wynajmu podczas pandemii COVID-19".
Podczas pandemii COVID-19 rząd Wielkiej Brytanii wprowadził paszporty jjab - technologię, która ma wiele cech wspólnych z cyfrowym systemem identyfikacji, ponieważ wymaga od obywateli posługiwania się cyfrową przepustką.
Paszporty te były wykorzystywane do pozyskiwania dużych ilości danych od obywateli Wielkiej Brytanii, z których część była udostępniana firmom prywatnym. Paszporty szczepionkowe to jeden z wielu przykładów, kiedy rząd brytyjski wykorzystuje lub proponuje wykorzystanie technologii do inwigilacji swoich obywateli. Inne przykłady to tajne inwigilowanie milionów osób otrzymujących tabletki COVID za pośrednictwem ich telefonów, propozycja aplikacji w stylu kredytów społecznych, która ma zachęcać do zdrowego odżywiania, oraz propozycja szerszego wykorzystania dronów do "ochrony" kobiet.
Pomimo historii inwigilacji, rząd twierdzi, że technologia cyfrowego dowodu tożsamości będzie miała "wysokie standardy bezpieczeństwa i prywatności".
Plany rządu dotyczące cyfrowego identyfikatora zostały ogłoszone w tym samym miesiącu, w którym rozpoczął się proces legislacyjny brytyjskiego rządowego projektu ustawy o bezpieczeństwie w sieci. Ustawa ta nakazuje wdrożenie technologii weryfikacji tożsamości i wieku na wielu dużych platformach internetowych.
Obecna próba wprowadzenia cyfrowej identyfikacji następuje prawie dekadę po tym, jak rząd brytyjski uruchomił w 2013 r. projekt "Verify", który został skrytykowany przez National Audit Office i wewnętrzne komisje parlamentarne za "zawiedzenie opinii publicznej" i nieosiągnięcie wszystkich celów w zakresie wydajności.
**Source
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz