wtorek, 4 sierpnia 2020

Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju: Tymczasowy dochód podstawowy w celu ochrony najbiedniejszych krajów świata



4 sierpnia 2020 r. przez Kathleen Mary Willis


Wiele spośród ogromnej liczby osób nieobjętych programami ubezpieczeń społecznych to pracownicy nieformalni, osoby o niskich dochodach, kobiety i młodzież, uchodźcy i migranci oraz osoby niepełnosprawne - i to właśnie one najbardziej ucierpiały w wyniku tego kryzysu. Zdjęcie: UNDP Bangladesz/Fahad Kaizer

Tymczasowy dochód podstawowy w celu ochrony najbiedniejszych ludzi na świecie może spowolnić wzrost liczby przypadków COVID-19, mówi UNDP.

Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju, 23 lipca 2020 r.

https://www.undp.org/content/undp/en/home/news-centre/news/2020

Nowy Jork - Według opublikowanego dziś raportu Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) natychmiastowe wprowadzenie tymczasowego dochodu podstawowego dla najbiedniejszych ludzi na świecie mogłoby spowolnić obecny wzrost liczby przypadków COVID-19, umożliwiając prawie trzem miliardom ludzi pozostanie w domu.

Rozwoju (UNDP). Raport ten, Tymczasowy dochód podstawowy: Ochrona osób ubogich i znajdujących się w trudnej sytuacji w krajach rozwijających się szacuje, że zapewnienie ograniczonego w czasie, gwarantowanego podstawowego dochodu 2,7 mld osób żyjących poniżej lub tuż powyżej granicy ubóstwa w 132 krajach rozwijających się kosztowałoby miesięcznie 199 mld dolarów.

W sprawozdaniu stwierdza się, że środek ten jest wykonalny i pilnie potrzebny, przy czym pandemia rozprzestrzenia się obecnie w tempie ponad 1,5 miliona nowych przypadków tygodniowo, szczególnie w krajach rozwijających się, gdzie siedmiu na dziesięciu pracowników utrzymuje się z nieformalnych rynków i nie może zarabiać pieniędzy, jeśli jest w domu.

Wiele spośród ogromnej liczby osób nieobjętych programami ubezpieczeń społecznych to pracownicy nieformalni, osoby o niskich dochodach, kobiety i młodzież, uchodźcy i migranci oraz osoby niepełnosprawne - i to właśnie one najbardziej ucierpiały w wyniku tego kryzysu. UNDP przeprowadził w ciągu ostatnich kilku miesięcy oceny społeczno-gospodarczych skutków COVID-19 w ponad 60 krajach i dowody wskazują, że pracownicy nieobjęci ochroną socjalną nie mogą pozostać w domu bez dochodów.

Tymczasowy dochód podstawowy dawałby im środki na zakup żywności i pokrycie wydatków na zdrowie i edukację. Jest on również finansowo w zasięgu ręki: na przykład sześciomiesięczny tymczasowy dochód podstawowy wymagałby zaledwie 12 procent całkowitej reakcji finansowej na COVID-19 oczekiwanej w 2020 roku lub równowartość jednej trzeciej tego, co kraje rozwijające się są winne w płatnościach długu zagranicznego w 2020 roku.

"Bezprecedensowe czasy wymagają bezprecedensowych środków społecznych i gospodarczych. Wprowadzenie tymczasowego dochodu podstawowego dla najbiedniejszych ludzi na świecie okazało się jedną z możliwości. Jeszcze kilka miesięcy temu mogło się to wydawać niemożliwe", powiedział administrator UNDP Achim Steiner.

"Plany ratunkowe i naprawcze nie mogą koncentrować się tylko na dużych rynkach i wielkich biznesach. Tymczasowy dochód podstawowy może umożliwić rządom przekazanie ludziom znajdującym się w zamknięciu finansowej linii życia, zastrzyk gotówki z powrotem do lokalnych gospodarek, aby pomóc utrzymać małe firmy na powierzchni i spowolnić niszczące rozprzestrzenianie się COVID-19", powiedział.

Tymczasowy dochód podstawowy nie jest jednak srebrną kulą w walce z trudnościami ekonomicznymi, jakie przyniosła ta pandemia. Ochrona miejsc pracy, rozszerzenie wsparcia dla mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw, a także wykorzystanie rozwiązań cyfrowych do identyfikacji osób wykluczonych i dostępu do nich to środki, które kraje mogą podjąć.

Jednym ze sposobów, w jaki kraje mogłyby zapłacić za tymczasowy dochód podstawowy, byłoby ponowne przeznaczenie środków, które wykorzystałyby w tym roku na obsługę długu. Zgodnie z oficjalnymi danymi gospodarki rozwijające się i wschodzące wydadzą w tym roku 3,1 biliona dolarów na spłatę zadłużenia. Kompleksowy zastój w zakresie zadłużenia dla wszystkich krajów rozwijających się, zgodnie z wezwaniem Sekretarza Generalnego ONZ, pozwoliłby tym krajom na tymczasowe ponowne przeznaczenie tych środków na środki nadzwyczajne w celu zwalczania skutków kryzysu COVID-19.

Kilka krajów podjęło już kroki w celu wprowadzenia tymczasowych dochodów podstawowych. Rząd Togo rozdysponował ponad 19,5 mln dolarów miesięcznej pomocy finansowej na rzecz ponad 12% ludności poprzez program transferów pieniężnych, głównie na rzecz kobiet pracujących w sektorze nieformalnym. Hiszpania zatwierdziła ostatnio miesięczny budżet w wysokości 250 mln euro, aby uzupełnić dochody 850 000 rodzin w trudnej sytuacji i 2,3 mln osób do minimalnego progu.

COVID-19 pogłębił istniejące globalne i krajowe nierówności oraz stworzył nowe nierówności, które najbardziej dotykają osoby znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji. W związku z tym, że w 2020 r. nawet 100 mln osób zostanie zepchniętych w skrajne ubóstwo, 1,4 mld dzieci zostanie zamkniętych w szkołach, a bezrobocie i utrata środków do życia osiągną rekordowy poziom, UNDP przewiduje, że globalny rozwój ludzkości w tym roku po raz pierwszy od czasu wprowadzenia tej koncepcji ulegnie zmniejszeniu.

UNDP jest społeczno-gospodarczym liderem systemu ONZ w zakresie odbudowy COVID-19 i wdraża społeczne i gospodarcze strategie odbudowy w krajach na całym świecie.
UNDP jest wiodącą organizacją Narodów Zjednoczonych walczącą o położenie kresu niesprawiedliwości związanej z ubóstwem, nierównością i zmianami klimatu. Współpracując z naszą szeroką siecią ekspertów i partnerów w 170 krajach, pomagamy narodom w budowaniu zintegrowanych, trwałych rozwiązań dla ludzi i planety.

Dowiedz się więcej na stronie undp.org lub śledź na @UNDP.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz