Znaczna część świata żyje w środowisku miejskim, z Ameryki Północnej aż 82% swojej populacji w miastach. Ale podczas gdy miasta mogą być atrakcyjne jako miejsca do życia, zapewniając pracę i możliwości rekreacji dla ludzi, mogą one być również samotne i niezdrowe
W rzeczywistości, niedawna ankieta przeprowadzona wśród burmistrzów 126 amerykańskich miast wykazała, że kluczowym priorytetem we wszystkich tych miastach było zdrowie psychiczne. Jak zatem możemy lepiej zaprojektować miasta, aby poprawić zdrowie psychiczne?
To właśnie jest tematem nowej książki Jenny Roe i Layli McCay, Restorative Cities: Urban Design for Mental Health and Wellbeing. Roe i McCay połączyły wyniki dziesięcioleci badań, aby odkryć, w jaki sposób elementy środowiska fizycznego wpływają na mieszkających w nim ludzi. Stworzyli plan stworzenia "regenerującego miasta", w którym mieszkańcy miast mogą być szczęśliwsi, zdrowsi i bardziej powiązani społecznie.
Greater Good rozmawiał niedawno z autorami o ich książce i o tym, czego może ona nauczyć projektantów miejskich i innych, którzy chcą tworzyć zdrowsze miasta. Ich spostrzeżenia przypominają również nam, mieszkańcom miast, jakie aspekty naszego własnego miasta możemy znaleźć i docenić, aby poprawić nasze zdrowie psychiczne.
Jill Suttie: W swojej książce pisze Pan o kluczowych elementach regenerującego środowiska miejskiego. Jakie są to elementy?
Layla McCay: Nasze ramy miasta regeneracyjnego składają się z siedmiu różnych filarów lub komponentów, które opierają się na dowodach naukowych z bardzo wielu dziedzin - badań nad środowiskiem regeneracyjnym, psychiatrii, geografii, architektury, projektowania, planowania, inżynierii zdrowia publicznego. Oto, co uznaliśmy za kluczowe elementy:
Zielone miasto" polega na eksponowaniu ludzi na naturalne środowisko lub zieloną przestrzeń. Badania dowodzą, że takie działanie może zmniejszyć depresję i stres, poprawić funkcjonowanie mózgu i pomóc ludziom w radzeniu sobie z objawami zaburzeń lękowych, schizofrenii, ADHD i demencji. W naszej książce badamy atrybuty zielonego miasta, które mają wpływ na zdrowie psychiczne, takie jak ilość lub dostępność przyrody, rodzaj przyrody, bioróżnorodność i tym podobne.
Niebieskie miasto" dotyczy miejskiej wody, która według badań może zmniejszać depresję i stres. Podkreślamy znaczenie utrzymania wody w mieście, ponieważ jeśli woda jest stagnująca, brudna lub zanieczyszczona, nie będzie miała tych zalet.
Miasto sensoryczne" opiera się na dowodach na to, jak można wykorzystać nasze zmysły do wywierania pozytywnego wpływu na zdrowie psychiczne. Dość często ludzie w miastach koncentrują się na skargach sensorycznych - okropnym hałasie lub zapachu - podczas gdy w rzeczywistości istnieje możliwość skupienia się na korzyściach sensorycznych - takich jak pozytywne krajobrazy dźwiękowe i dźwiękowe schronienia lub zwiększenie złożoności wizualnej, które zmniejszają objawy związane z depresją.
Sąsiedzkie miasto" polega na wykorzystaniu projektów urbanistycznych do budowania silnych sieci społecznych, co oczywiście bardzo chroni przed problemami ze zdrowiem psychicznym i pomaga ludziom szybciej wrócić do zdrowia w przypadku wystąpienia objawów. Niektóre przykłady to projektowanie budynków mieszkalnych, które promują interakcje społeczne we wszystkich grupach wiekowych, dochodowych i etnicznych; projektowanie dla improwizowanych spotkań między sąsiadami na targu lub w parku dla psów; i upewnienie się, że dzielnica jest dostępna dla pieszych.
Aktywne miasto" polega na włączeniu aktywności fizycznej do codziennego życia w mieście. Oczywiście jest to korzystne dla zdrowia fizycznego, ale także dla zdrowia psychicznego. Aktywność fizyczna może zmniejszyć depresję i niepokój, poprawić regulację stresu i usprawnić funkcjonowanie mózgu. Cechy charakterystyczne aktywnego miasta mogą obejmować multimodalne ulice, po których ludzie mogą poruszać się pieszo lub rowerem, dobre połączenia między ulicami oraz dotowany, zintegrowany transport publiczny.
Kolejnym kluczem jest "miasto, w którym można się bawić". Wiemy, że dzieci czerpią korzyści z zabawy; sprzyja ona rozwojowi fizycznemu, społecznemu, poznawczemu i emocjonalnemu. Ale zabawa przynosi korzyści także dorosłym. Zapewnienie miasta, w którym można się bawić, może pomóc każdemu czerpać korzyści z kreatywności, nauki, poczucia własnej tożsamości i interakcji społecznych w formie zabawy. Miasto, w którym można się bawić, może obejmować place zabaw, ale także miejsca nieprzeznaczone specjalnie do zabawy, w których można się bawić, np. interaktywne wystawy sztuki czy parkour.
Miasto inkluzywne" jest zaprojektowane dla wszystkich grup wiekowych, płciowych, rasowych, etnicznych, orientacji seksualnych, statusu społeczno-ekonomicznego oraz pełnej różnorodności zdolności fizycznych, sensorycznych i poznawczych. Oczywiście w przeszłości, a nawet do dziś, projektowanie miast przyczyniało się do segregacji, wykluczenia i uprzedzeń, co ma realny wpływ na samopoczucie psychiczne ludzi. Istnieją możliwości, aby miasta były bardziej integrujące i atrakcyjne, a jednocześnie uwzględniały potrzeby i cechy wszystkich mieszkańców. Tak więc to są ramy miasta naprawczego.
JS: Czy podczas badań coś Cię zaskoczyło w tym, jak regenerujące miasta wpływają na samopoczucie ludzi?
Jenny Roe: Nie sądzę, żeby cokolwiek z tego mnie zaskoczyło. Ale jedną z rzeczy, która zaskakuje, jest to, że istnieje silny związek między dostępem do zielonej przestrzeni a altruizmem, zaufaniem, poczuciem przynależności i przywiązaniem. Fakt, że przestrzeń zielona może służyć poprawie myślenia zbiorowego i mieć wpływ na społeczeństwo, jest naprawdę nowatorskim i interesującym odkryciem. Może niektórych zaskoczy fakt, że dzielnice, w których znajdują się parki, mają silniejsze poczucie zaufania i zachowania altruistyczne.
JS: Ciekawi mnie "miasto sensoryczne". W jaki sposób bogaty krajobraz sensoryczny wspiera zdrowie psychiczne, a nie rozprasza czy stresuje?
LM: W projektowaniu miejskim za bardzo skupiamy się na wizji i, do pewnego stopnia, na dźwięku. Ale jeśli pomyślimy o tym, jak ewoluowali ludzie, wiemy, że tak naprawdę wykorzystują oni wszystkie swoje zmysły - plus szósty zmysł, którym jest ocena atmosfery danego miejsca.
Projektowanie sensoryczne stwarza wiele interesujących możliwości, takich jak tworzenie dźwiękowych schronień, w których słyszymy pocieszające dźwięki, czy miejsc, w których czujemy pocieszające zapachy - śmiech dzieci lub zapach pieczonego chleba. Badania mówią nam, że niektóre z tych doświadczeń zmysłowych mają dość uniwersalny wpływ na ludzi.
Możemy również pomyśleć o projektowaniu oświetlenia, które pomaga zapewnić ludziom bezpieczeństwo w nocy, otwartych witrynach sklepowych, które są przyjazne (zamiast monotonnych, pozbawionych cech charakterystycznych ścian super-sklepów i przestrzeni biurowych, które rozciągają się na całą przecznicę), wygodnym dostępie do świeżych owoców, tego typu rzeczach. Jest też okazja, by nie tylko maskować nieprzyjemne hałasy i zapachy, ale projektować elementy sensoryczne, które ludzie będą odbierać jako pozytywne.
JS: Dlaczego oddzieliłeś elementy "niebieskie" i "zielone", zamiast połączyć je razem w ramach elementów "natury"? Czy są jakieś unikalne korzyści z niebieskich przestrzeni?
JR: Dość często przestrzenie niebieskie występują razem z przestrzeniami zielonymi [jak strumyk w parku]. Ale niebieskie przestrzenie występują również same w sobie - z fontannami miejskimi lub innymi elementami wodnymi. Istnieje ograniczona ilość badań na temat niebieskich przestrzeni, ale to, co jest, wskazuje na to, że woda zapewnia dodatkowe korzyści poza tym, co może zapewnić przestrzeń zielona. Dzieje się tak dlatego, że woda jest dynamiczna - płynie, oddziałuje ze światłem, wiatrem i materiałami powierzchniowymi. Ma też dodatkową, fascynującą jakość - a fascynacja jest kluczowym atrybutem środowiska wypoczynkowego.
JS: Stworzenie zielonego środowiska w mieście wydaje się robić wiele z tego, co opisujesz w swojej książce - to znaczy, że jest regenerujące, zwiększa socjalizację, może stworzyć dźwiękowy krajobraz odosobnienia lub miejsce do ćwiczeń. Czy zgodzisz się, że przestrzeń zielona może być najważniejszym z tych wszystkich elementów?
JR: Nie mogę się z tym nie zgodzić, ponieważ musimy również myśleć o zrównoważonym rozwoju, o zmianach klimatycznych. Przestrzeń zielona działa jak gąbka i wchłania wodę. Musimy specjalnie zaprojektować takie obiekty i środowiska wodne, które przechwytują wodę, a także stworzyć zrównoważone miejskie systemy odwadniające. Nie uważam, że posiadanie przyrody w mieście jest luksusem. Jest to absolutnie niezbędny wymóg dla zdrowia publicznego, ale także dla zdrowia planety i odporności naszych miast.
JS: Jakie są przykłady miast z całego świata, które Twoim zdaniem dobrze sobie radzą z tworzeniem bardziej wielowarstwowego środowiska sprzyjającego regeneracji?
LM: Nigdy nie lubimy wskazywać na konkretne miasto i mówić: "To miasto jest naprawdę świetne", jeśli chodzi o środowisko sprzyjające odpoczynkowi. W większości miast są miejsca, gdzie wszystko idzie dobrze i takie, gdzie nie. Niektóre miasta mają naprawdę fantastyczne projekty miast sprzyjających odpoczynkowi, ale mogą być one dostępne tylko dla bogatszych ludzi lub pewnych typów ludzi. Jenny mówiła, że pod pewnymi względami zielone/niebieskie miasta mogą być jednym z najważniejszych priorytetów. Ale innym naprawdę ważnym priorytetem jest to, by miasto było inkluzywne - by każdy miał dostęp do tych regenerujących cech. Są jednak miasta, które robią ciekawe rzeczy.
W tej chwili interesuje mnie Paryż, który przyjął podejście do przeprojektowywania miasta skoncentrowane na pieszych i rowerzystach. Naprawdę zmienili sposób, w jaki ludzie poruszają się po mieście. Paryż zwiększył możliwości poruszania się pieszo i na rowerze w odpowiedzi na COVID w sposób, który prawdopodobnie utrzyma się po zakończeniu pandemii. Ciekawie jest przyjrzeć się takiemu miastu, ponieważ przed pandemią ludzie prawdopodobnie nie wyobrażali sobie, że można wprowadzić tak znaczące zmiany. Ale teraz, kiedy zostały one dokonane, ludzie dostrzegają ich zalety.
Innym klasycznym miastem jest Barcelona, która posiada interesujący projekt multimodalny w formie tego, co nazywają "superblokami" - ulic zaprojektowanych tak, by ograniczyć ruch uliczny i zachęcić do chodzenia pieszo i jazdy na rowerze, zielonych przestrzeni, które zachęcają do zatrzymania się i zaangażowania w otoczenie. To model, któremu przyglądają się inne miasta.
JS: Czy pandemia wpłynęła na twoją wizję odbudowującego się miasta?
JR: Nie zmieniła, ponieważ od wielu lat jestem zwolenniczką otwartej przestrzeni dla celów zdrowia i dobrego samopoczucia. Ale myślę, że zmieniło to sposób, w jaki społeczeństwo myśli o otwartej przestrzeni, a w szczególności potrzebę i zapotrzebowanie społeczeństwa na bliższy dostęp do parków publicznych, zwłaszcza dla tych, którzy nie mają ogrodów lub prywatnych terenów zielonych. Myślę, że doradcy polityczni, urbaniści i ludzie zajmujący się zdrowiem publicznym zaczynają dostrzegać, że dobrej jakości otwarta przestrzeń sprzyja zdrowiu psychicznemu.
JS: Bezdomność jest ogromnym problemem w miejscu, w którym mieszkam, i istnieje rozpaczliwe zapotrzebowanie na dodatkowe mieszkania. Czy ta potrzeba konkuruje z twoją wizją tutaj?
JR: Moim zdaniem jedną z głównych przyczyn bezdomności jest słabe zdrowie psychiczne. Ale mieszkania są oczywiście priorytetem i potrzebą. Istnieje naprawdę interesujący fiński program, który odnosi wiele sukcesów, jeśli chodzi o zapewnianie długoterminowych mieszkań osobom bezdomnym. Tak więc, są tam przykłady dobrze działających rzeczy.
Ale wspieranie zdrowia psychicznego może pomóc zapobiec niektóre z bezdomności, które widzimy na naszych ulicach w pierwszej kolejności. Projektowanie miast naprawczych i zapewnienie odpowiednich mieszkań nie wykluczają się wzajemnie. W rzeczywistości, zapewnienie mieszkań jest częścią ram miasta naprawczego.
JS: Jakie masz nadzieje związane z książką?
JR: Mam nadzieję, że książka będzie przydatna dla osób zaangażowanych w planowanie i projektowanie miast, że dostarczy im dowodów potrzebnych do przedstawienia argumentów przemawiających za projektowaniem miast naprawczych i że pomoże im dowiedzieć się, jak wdrożyć zasady, aby uzyskać najlepszą wartość dla swoich wysiłków i sprawić, że miasta będą tak dobre dla zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia ludzi, jak to tylko możliwe.
LM: Mam nadzieję, że uda nam się osiągnąć większą równość w dostępie do środowiska sprzyjającego regeneracji. To jest super ważne. I mam nadzieję, że zobaczymy prawdziwą zmianę w terenie, że zobaczymy naszych liderów obejmujących tę ideę, ponieważ będą oni katalizatorem zmian.
**By Jill Suttie, Psy.D.
**Source
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz