Każdy z nas doświadczył w życiu zjawiska deja vu – uczucia, że przeżyliśmy już dany moment, spotkaliśmy nowo poznaną osobę, czy wypowiedzieliśmy te konkretne słowa sprzed chwili. Jaka jest geneza tego zjawiska? Jaką wiedzę może nieść deja vu?
Termin “deja vu” z języka francuskiego oznacza “już widziane/już przeżyte”. Według naukowców to pewna gra naszego umysłu: wystarczy jeden znany element w otoczeniu, by nasz umysł przeniósł poczucie familiarności do danej sytuacji, w której znaleźliśmy się pierwszy raz. Może też czasami dochodzić do swoistego błędu w umyśle, który automatycznie połączy zewnętrzne bodźce z konkretnymi sytuacjami i wspomnieniami, dla nas już może nawet nierozpoznawalnymi, które jednak zabłysną w świadomości poczuciem, że już tego doświadczyliśmy. I tak oto dochodzi do zjawiska deja vu.
Istnieją jeszcze inne, ciekawsze teorie. Wielu ludzi nie wierzy w reinkarnację, jednak nie potrafią zaprzeczyć uczuciu deja vu. Każdy z nas doświadcza go w życiu, dlatego istnieją różne teorie tłumaczące te zjawisko, w zależności od środowiska, kultury i religii. Czy może ono być faktycznie wspomnieniem z poprzedniego życia?
Może cię również zainteresować artykuł: Jak rozpoznać kogoś, kogo znaliśmy w poprzednim życiu
Czy w naszym umyśle istnieją zapiski z poprzedniego życia?
Istnieją teorie, które mówią że wspomnienia z naszych poprzednich żyć zapisane są w podświadomej części umysłu, które choć w większości nieświadome, mają jednak kolosalny wpływ na nasze życie – na przykład poprzez różnego rodzaju fobie. Fobia to stan doświadczania silnego lęku przed konkretnymi sytuacjami lub zewnętrznymi obiektami typu konie czy windy, choć nie ma ku temu strachowi racjonalnych powodów. W duchowym świecie fobia oznacza nierozwiązany problem lub traumę z poprzedniego życia, która wypływając na powierzchnię w aktualnej inkarnacji, jest kolejną okazją do poradzenia sobie z nią. To droga do oczyszczenia naszej duszy, prowadząca do jej nieustannego rozwoju i osiągnięcia duchowego oświecenia.
Zdarzają się też sytuacje, w których ktoś lub coś wywołuje w nas wspomnienia z poprzednich żyć. Towarzyszą temu niezwykle silne uczucia. Deja vu dzieje się w ułamku sekundy i niektórzy paranaukowcy twierdzą, że może być skutkiem rozpoznawania sytuacji, których już kiedyś doświadczyliśmy, jeszcze zanim nasze zdolności kognitywistyczne odpowiednio je zinterpretują. Dla osób podążających duchową ścieżką zjawisko deja vu może być też duchową wizją, drogą, którą intuicja lub duchowe istoty komunikują się, by przekazać wskazówki, informacje lub ostrzeżenie.
Według licznych teorii duchowych każda dusza ma swój indywidualny plan, który przyjmuje jeszcze przed urodzeniem. Każde, nawet najbardziej bolesne doświadczenie było planem naszej duszy. Po co? Potrzebnym do rozwoju i oświecenia. Podążając za tym tokiem rozumowania zjawisko deja vu można zinterpretować jako sygnał od naszej duszy, że kroczymy właściwą ścieżką. Uczucie familiarności może być kanałem przedstawiającym zapisy wspomnień z poprzednich życiowych lekcji. Są okazją pozwalającą wyzwolić w sobie głęboko zapisaną wiedzę lub odkryć właściwe dla nas ścieżki na życiowych zakrętach.
Sny jako nośniki informacji
Zjawisko deja vu może być również połączone z naszymi snami. Miewamy sny prorocze, które wydarzają się później w naszej rzeczywistości. Miewamy sny, które są wspomnieniami z naszych poprzednich żyć. Istnieje też interpretacja snów, jako nośnika ważnych dla nas informacji. Kiedy nieustannie powracają do nas pewne obrazy, może to być sygnał od naszej duszy. Wskazówka lub przestroga, informacja, czego potrzebujemy lub jaką decyzję powziąć.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz