czwartek, 15 lipca 2021

Przegląd korzyści z witaminy D i zalecenia

 vitamin d eraoflightdotcom


Zarówno dowody naukowe dla i świadomość znaczenia witaminy D dla optymalnego zdrowia są montażu. Początkowo naukowcy uważali, że witamina D jest ważna tylko dla zapobiegania krzywicy i innych chorób kości. Teraz jednak zdają sobie sprawę, że witamina D wpływa nie tylko na szkielet.

Skóra naturalnie wytwarza witaminę D3 (cholekalcyferol), ponieważ promieniowanie ultrafioletowe B (UVB) oddziałuje na 7-dehydrocholesterol, po czym zachodzi reakcja termiczna. (Witamina D może być również pozyskiwana z niektórych pokarmów oraz poprzez przyjmowanie suplementów). Witamina D wędruje przez krwiobieg do wątroby, gdzie otrzymuje rodnik hydroksylowy (-OH) i przekształca się w 25-dihydroksywitaminę D (kalcydiol). Poziom kalcydiolu mierzony we krwi to "poziom witaminy D" u danej osoby.

Kalcydiol krąży we krwi i może być przekształcony w 1,25-dihydroksywitaminę D (kalcytriol), aktywny metabolit witaminy D. Kalcytriol pomaga regulować ilość wapnia wchłanianego przez jelita oraz stężenie wapnia we krwi. Kalcytriol działa jak klucz, który może odblokować receptory witaminy D (VDR), które posiada prawie każda komórka ciała. VDR są przyczepione do chromosomów i po aktywacji mogą wpływać na ekspresję setek genów - jednych bardziej, a innych mniej. Inne organy, które potrzebują kalcytriolu, mogą go również produkować z kalcydiolu.

Z naukowego punktu widzenia, istnieje kilka sposobów na ocenę działania witaminy D. Ponieważ ekspozycja na promieniowanie słoneczne UVB jest głównym źródłem witaminy D dla większości ludzi, przydatne są badania wyników zdrowotnych i liczby chorób związanych z dawkami promieniowania słonecznego UVB. Badania ekologiczne oferują jeden ze sposobów badania wpływu słonecznego promieniowania UVB na wyniki zdrowotne. W geograficznych badaniach ekologicznych, naukowcy statystycznie porównują średnie dawki promieniowania słonecznego UVB z wynikami zdrowotnymi dla populacji w geograficznie zdefiniowanych obszarach, takich jak państwa.

W takich analizach uwzględnia się również inne czynniki modyfikujące ryzyko zachorowania. Takie badania pomogły zidentyfikować nowotwory, dla których ekspozycja na UVB i witaminę D zmniejsza ryzyko [Moukayed, 2013]. Można również wykorzystać czasowe badania ekologiczne. John Cannell zaproponował, że ryzyko zachorowania na grypę jest najwyższe w zimie ze względu na niższe dawki promieniowania słonecznego UVB w tym sezonie [Cannell, 2006].

Badania ekologiczne są często pierwszym rodzajem badań, które identyfikują korzystny wpływ witaminy D. Ogólnie rzecz biorąc, badania obserwacyjne i badania mechanizmu oraz badania kliniczne później potwierdzają te ustalenia [Grant, 2016]. Badania obserwacyjne przyglądają się wynikom zdrowotnym w odniesieniu do poziomu witaminy D lub czasami historii ekspozycji na UVB. Badania Case-control wykorzystują poziomy witaminy D mierzone w momencie zdiagnozowania u pacjentów choroby, np. raka piersi [Grant, 2015].

W badaniach prospektywnych badacze pobierają krew, gdy uczestnicy zapisują się do badania, a następnie szukają zmian w stanie zdrowia na przestrzeni kilku lat. Dzięki badaniom laboratoryjnym naukowcy mogą określić, w jaki sposób witamina D zmniejsza ryzyko wystąpienia niekorzystnych skutków zdrowotnych. Chociaż wszystkie te podejścia są ważne, nasze systemy opieki zdrowotnej są zaprojektowane wokół stosowania leków farmaceutycznych, które wymagają randomizowanych badań kontrolowanych (RCT) w celu wykazania skuteczności i braku szkodliwości.

Niestety, wiele badań RCT dotyczących witaminy D zostało źle zaprojektowanych, ponieważ opierały się one na wytycznych właściwych dla badań nad lekami. Takie badania zawierają założenie, że RCT jest jedynym źródłem danego środka i że istnieje liniowa zależność dawka-odpowiedź. Powinny być one oparte na poziomie witaminy D [Heaney, 2014], jak pokazuje niedawna praca z RCT z witaminą D z udziałem kobiet w ciąży i porodem przedwczesnym [Wagner, 2016]. Tak więc, na razie, inne rodzaje badań generalnie oferują najlepsze dowody na korzyści z ekspozycji na UVB i witaminę D.
Nowotwory:

Komórki nowotworowe przeżywają dzięki wykorzystaniu różnicowania komórkowego; proliferacji; oraz apoptozy, angiogenezy i przerzutów. Ekspozycja na UVB i witaminę D zmniejsza ryzyko wystąpienia około 15-20 nowotworów śródbłonka [Moukayed, 2013]. Dowody są najsilniejsze dla raka jelita grubego i piersi [Grant, 2015]. Ryzyko zmniejsza się gwałtownie, gdy poziom witaminy D wzrasta do 20 ng/mL (50 nmol/L), a następnie wolniej do poziomu powyżej 40 ng/mL.

U białych Amerykanów średni roczny poziom witaminy D wynosi około 25 ng/mL, natomiast u czarnych Amerykanów jest bliski 16 ng/mL. Poziom witaminy D jest najwyższy w lecie, najniższy w zimie [Kroll, 2015]). W trzech badaniach RCT przyjmowanie 1000-2000 IU/d witaminy D3 plus wapń zmniejszało ryzyko zachorowania na wszystkie nowotwory [Lappe, 2007; Bolland, 2011; Lappe, 2016]. Osoby z poziomem witaminy D powyżej 30 ng/mL mają tendencję do znacznie dłuższego życia po rozpoznaniu raka [Tretli, 2012].

Z dotychczasowych dowodów wynika, że rozsądne wydaje się stosowanie suplementów witaminy D i rozsądnej ekspozycji na promieniowanie słoneczne UVB w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka i jego leczenia [Grant, 2016].
Choroby układu sercowo-naczyniowego:

 Częstość występowania chorób układu sercowo-naczyniowego (np. zastoinowej niewydolności serca, choroby wieńcowej i udarów mózgu) jest wyższa zimą, kiedy poziom witaminy D jest najniższy, niż latem. Badania obserwacyjne powiązały niższy poziom witaminy D z wyższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych [Wang, 2012]. Mechanizmy mogą być związane z redukcją infekcji, stanów zapalnych i zwapnienia naczyń. Rola witaminy D w zmniejszaniu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych spełnia większość kryteriów Hill'a dotyczących przyczynowości w układzie biologicznym [Weyland, 2014].

Kryteria Hilla obejmują siłę związku, spójne wyniki w różnych populacjach, wiarygodność i eksperyment [Hill, 1965]. W badaniach klinicznych (RCTs) nie stwierdzono jednak, aby suplementacja witaminą D zmniejszała ryzyko chorób sercowo-naczyniowych [Veloudi, 2016]. Zatem, jeśli badania RCT są prawidłowe, poziom witaminy D może być związany ze zmniejszonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych w związku z mniejszą ekspozycją na promieniowanie słoneczne UVB lub podwyższonym ryzykiem w okresie zimowym, kiedy jest chłodniej.
Choroby zakaźne:

Witamina D zmniejsza ryzyko wystąpienia kilku chorób zakaźnych, zarówno bakteryjnych (np. zapalenie płuc, sepsa), jak i wirusowych (np. ostre infekcje dróg oddechowych, grypa). Wiąże się to z co najmniej dwoma mechanizmami: (i) indukcja katelicydyny i defensyn oraz (ii) przesunięcie równowagi cytokinowej z dala od cytokin prozapalnych [Grant, 2009]. W badaniach RCT suplementacja witaminą D zmniejszała ryzyko wystąpienia ostrych infekcji dróg oddechowych [Camargo, 2012] oraz grypy [Urashima, 2010].

W zmniejszaniu ryzyka zachorowania na grypę witamina D jest prawdopodobnie co najmniej tak samo skuteczna jak szczepionki. Witamina D może również zmniejszać próchnicę zębów [Hujoel, 2012].
Choroby autoimmunologiczne:

Ekspozycja na promieniowanie UVB i witamina D zmniejszają zarówno ryzyko, jak i objawy kilku chorób autoimmunologicznych. W przypadku stwardnienia rozsianego, ekspozycja na UVB wydaje się mieć wpływ zarówno na produkcję witaminy D, jak i na inne, nieznane mechanizmy [DeLuca, 2016].
All-Cause Mortality Rate:

Głównym pytaniem dotyczącym działania witaminy D jest to, czy wyższe poziomy są związane z niższą śmiertelnością. Jedna metaanaliza przeanalizowała 32 badania prospektywne zarówno zdrowych jak i chorych osób stwierdzając obniżoną śmiertelność do 36 ng/mL [Garland, 2014]. Ostatnie badanie ze Szwecji wykazało, że osoby o największej ekspozycji na słońce miały długość życia o 0,6-2,1 roku dłuższą niż osoby unikające słońca [Lindqvist, 2016].

Moja wcześniejsza analiza korzyści płynących ze zwiększenia poziomu witaminy D w populacji z 22 ng/mL (średnia wartość w wielu krajach) do 44 ng/mL zmniejszyłaby śmiertelność o około 15 procent i wydłużyła średnią długość życia o około 2 lata [Grant, 2011].
Ciąża:

Posiadanie wysokiego poziomu witaminy D podczas ciąży i laktacji jest ważne zarówno dla matki, jak i potomstwa. Geny kontrolują wiele z tego, co dzieje się podczas rozwoju płodu, a ponieważ witamina D kontroluje ekspresję genów, posiadanie optymalnego stężenia jest ważne. W badaniu klinicznym przeprowadzonym w Południowej Karolinie, kobiety ciężarne i karmiące potrzebowały 4000-6000 IU witaminy D3 dziennie, aby osiągnąć poziom kalcydiolu 40 ng/mL, przy którym poziom kalcytriolu osiąga plateau [Hollis, 2011].

Badania obserwacyjne powiązały wyższy poziom kalcydiolu w czasie ciąży z niższym ryzykiem porodu wymagającego cesarskiego cięcia, stanu przedrzucawkowego, cukrzycy ciążowej, przedwczesnego porodu i porodu w małym wieku ciążowym [Karras, 2016].
Inne efekty działania witaminy D:

Istnieje wiele efektów przypisywanych witaminie D. Zarówno w przypadku tych omówionych tutaj, jak i dodatkowych, możesz przeszukać źródła informacji wymienione w dalszej części artykułu.
Obawy związane z wysokim poziomem witaminy D:

Kilka badań wykazało, że osoby z poziomem witaminy D powyżej 70-100 nmol/L miały wyższe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych niż osoby z poziomem witaminy D około 30 ng/mL. Przeglądając literaturę medyczną, moi współpracownicy i ja stwierdziliśmy, że niewiele z tych ustaleń można uznać za ostateczne: wiele osób wykazujących niekorzystne efekty przy wyższych poziomach witaminy D mogło rozpocząć suplementację witaminą D na krótko przed wejściem do badań prospektywnych, być może dlatego, że ich lekarz zauważył stan związany z niedoborem witaminy D.

W ten sposób zostały one umieszczone w niewłaściwej kategorii witaminy D [Grant, 2016].
Ekspozycja na promieniowanie słoneczne UVB:

Ponieważ ekspozycja słoneczna UVB jest najważniejszym źródłem witaminy D dla większości ludzi, zbadanie kontrowersji wokół ekspozycji na promieniowanie UV jest warte uwagi. Być może najlepszym dowodem na to, że ludzie mieli pozyskiwać witaminę D z ekspozycji słonecznej UVB jest to, że pigmentacja skóry różni się w zależności od tego, gdzie ludzie żyli przez wiele pokoleń. Ciemna pigmentacja skóry, na przykład, chroni przed rakiem skóry i zniszczeniem folianów, ale pozwala na przenikanie wystarczającej ilości UVB do wytworzenia witaminy D w tropikalnych równinach.
Z kolei jasna pigmentacja skóry jest wymagana na wyższych szerokościach geograficznych, ponieważ dawki UVB są tam niższe [Grant, 2016]. Czas potrzebny do wytworzenia wystarczającej ilości witaminy D zależy od kilku czynników, takich jak kąt elewacji słońca, który zmienia się w ciągu dnia i w zależności od pory roku [Engelsen, 2010]; ilość odsłoniętej powierzchni skóry; oraz wiek (wraz z wiekiem skóra wytwarza mniej witaminy D). Mimo obaw związanych z ryzykiem zachorowania na raka skóry i czerniaka w wyniku ekspozycji na słońce, należy pamiętać o kilku faktach.

Po pierwsze, czas spędzany przez ludzi na słońcu znacznie się skrócił w ciągu ostatnich 70 lat z powodu przeniesienia pracy do zawodów wykonywanych głównie w pomieszczeniach zamkniętych. Liczba zachorowań na czerniaka wzrosła dramatycznie w tym okresie, ale śmiertelność pozostała na prawie stałym poziomie. Tak więc duża część "zwiększonej" liczby rozpoznań czerniaka jest prawdopodobnie spowodowana czerniakami niezłośliwymi. Po drugie, ryzyko zgonu z powodu raka skóry i czerniaka jest znacznie niższe niż z powodu nowotworów wewnętrznych (3 proc. vs 97 proc.), a ekspozycja na słońce przynosi wiele innych korzyści.
Zalecenia:

Określony w dużej mierze na podstawie badań obserwacyjnych, optymalny poziom witaminy D wynosi powyżej 30 ng/mL [Holick, 2011; Pludowski, 2012], ale 40 ng/mL jest jeszcze lepsze [Garland, 2014; Lappe, 2016; McDonnell, 2016]. Institute of Medicine zalecił 20 ng/mL i codzienną suplementację 600-800 IU witaminy D3. Wartości te opierają się głównie na badaniach klinicznych związanych ze zdrowiem kości oraz na głęboko wadliwej analizie danych z Niemiec dotyczących stanu kości w odniesieniu do poziomu witaminy D [Heaney, 2011].

Przegląd ten był sponsorowany przez U.S. Food and Drug Administration, National Institutes of Health oraz Health Canada. Chociaż niepewność co do korzystnego i szkodliwego działania witaminy D z pewnością istnieje, prawie wszystkie dowody przemawiają za korzystnym działaniem. Fakt, że istniejące systemy opieki zdrowotnej wymagają badań RCT przed zaakceptowaniem witaminy D jest bardzo wysoką poprzeczką, która moim zdaniem jest ustawiona w celu ochrony status quo.

Jak powiedział niemiecki filozof Arthur Schopenhauer, "Wszelka prawda przechodzi przez trzy etapy. Po pierwsze, jest wyśmiewana. Po drugie, gwałtownie się jej przeciwstawia. Po trzecie, jest akceptowana jako oczywista." Witamina D jest teraz w środku drugiego etapu. Pomyśl o witaminie D jak o niedrogim ubezpieczeniu zdrowia i życia. Roczny zapas może kosztować od 10 do 20 dolarów. Spojrzenie wstecz na zmiany w polityce zdrowia publicznego wskazuje, że korzystne zmiany zachodzą powoli.

Na przykład przejście od zrozumienia, jak zapobiegać szkorbutowi do noszenia owoców cytrusowych na pokładach statków zajęło około stu lat. A lekarze potrzebowali dziesięcioleci, aby zacząć myć ręce między autopsjami i badaniami kobiet w ciąży po tym, jak Semmelweis wykazał, że takie postępowanie zmniejsza liczbę zgonów.
Źródła informacji o witaminie D:

Standardowymi źródłami recenzowanej literatury na temat witaminy D są baza danych PubMed Narodowej Biblioteki Medycznej i Google Scholar. Publikacje mogą być wyszukiwane według tematu, tytułu lub autora. Pełny tekst jest często dostępny za darmo, zwłaszcza w Google Scholar lub poprzez e-mail do autorów. Ponadto, kilka organizacji zajmujących się witaminą D jest na bieżąco i często aktualizuje informacje na temat korzyści płynących z ekspozycji na promieniowanie UVB i witaminę D. Dwie pierwsze oferują również testy punktowe krwi na poziom witaminy D za symboliczną cenę około 60 dolarów. Zalecają one pomiar poziomu witaminy D przed rozpoczęciem suplementacji, a następnie ponownie po kilku miesiącach suplementacji. Istnieje znaczne zróżnicowanie w odpowiedzi zarówno na ekspozycję na promieniowanie UVB, jak i doustną witaminę D.
**Source

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz