Absolutnie nic nie jest tym, czym wydaje się być, ponieważ prawdziwa natura rzeczy pozostaje głęboko ukryta pod pozorami rzeczywistości.
czwartek, 1 lipca 2021
Odkryto rzadką planetę "bez znanego odpowiednika"
Podczas badania dwóch egzoplanet w jasnym, pobliskim układzie gwiezdnym, należący do ESA satelita Cheops nieoczekiwanie zauważył trzecią znaną planetę tego układu przecinającą tarczę gwiazdy.
Ten tranzyt ujawnia ekscytujące szczegóły na temat rzadkiej planety "bez znanego odpowiednika", mówią naukowcy.
Odkrycie jest jednym z pierwszych wyników pracy należącego do ESA satelity Cheops (CHaracterising ExOPlanet Satellite) i pierwszym przypadkiem, gdy egzoplaneta o okresie ponad 100 dni została zauważona jako tranzytująca gwiazdę, która jest wystarczająco jasna, aby być widoczna gołym okiem.
Nazwana Nu2 Lupi, ta jasna, podobna do Słońca gwiazda znajduje się niespełna 50 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Lupus (Wilk). W 2019 roku, High Accuracy Radial velocity Planet Searcher (HARPS) w 3,6-metrowym teleskopie ESO w Chile odkrył w tym układzie trzy egzoplanety (nazwane "b", "c" i "d", z gwiazdą uznaną za obiekt "A") o masach pomiędzy masami Ziemi i Neptuna oraz orbitach trwających 11,6, 27,6 i 107,6 dnia. Dwie najbardziej wewnętrzne z tych planet - b i c - zostały później odkryte jako tranzytujące Nu2 Lupi przez NASA's Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS), czyniąc ją jedną z trzech gwiazd widocznych gołym okiem, o których wiadomo, że goszczą wiele tranzytujących planet.
"Układy tranzytowe takie jak Nu2 Lupi mają ogromne znaczenie dla naszego zrozumienia jak powstają i ewoluują planety, ponieważ możemy szczegółowo porównać kilka planet wokół tej samej jasnej gwiazdy," mówi Laetitia Delrez z Uniwersytetu w Liège w Belgii, główna autorka nowego odkrycia.
"Postanowiliśmy oprzeć się na poprzednich badaniach Nu2 Lupi i zaobserwować planety b i c przecinające tarczę Nu2 Lupi z Cheopsem, ale podczas tranzytu planety c zauważyliśmy coś niesamowitego: Niespodziewany tranzyt przez planetę 'd', która leży dalej w układzie."
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz