Życie bywa skomplikowane i pełne niepokojów. Często nie wiadomo czym się w nim kierować, gdzie szukać podpowiedzi, jak być dobrym dla siebie i innych. Ale nie musi tak być! Jeżeli czujesz się zagubiony lub zagubiona, być może lekcje / cytaty Rumiego będą dla Ciebie inspiracją.
Kim był Rumi i dlaczego omawiamy jego cytaty?
Zanim przejdziemy do omawiania lekcji Rumiego, warto dowiedzieć się kim był Rumi. Jego postać jest niezwykle ciekawa.
Rumi był wybitnym poetą perskim, mistrzem duchowym oraz mistykiem. Żyjącym w XIII wieku. Założycielem zakonu wirujących derwiszów. Jego poezja jest znana i żywa do dnia dzisiejszego, praktycznie na wszystkich kontynentach, pokonując bariery geograficzne oraz językowe.
Urodził się dokładnie 30 września 1207 r. w miejscowości Wachsz jako syn znanego teologa, mistyka, autora „Poznania Boga” stanowiącego kompendium nauk duchowych. Sam Rumi napisał dzieło o tytule „Mansnawi i Manawi”. Stanowi ono sześcioczęściowy, dwuwierszowy poemat niezwykle ważny dla sufich.
Poza nim pisał poezje, w których poruszał przekonanie, że miłość jest siłą twórczą Wszechświata. Gloryfikował kochanie i bycie zakochanym w Bogu jako sposób do osiągnięcia absolutu.
Swoimi tekstami, filozofią, nauczaniem wywarł niezwykle duży wpływ na literacki świat krajów islamskich. Jego autorstwa są także zasady, które podpowiadają, jak osiągnąć życiowe spełnienie, przede wszystkim duchowe.
Oto najbardziej znane i poszerzające świadomość lekcje Rumiego:
1 – „Tam, gdzie jest cierpienie, pojawia się okazja do wzrostu i zdobycia prawdziwego szczęścia. Nie unikaj złych rzeczy w życiu, bo ominą cię dobre”.
Jest to jedna z ważniejszych lekcji, zwłaszcza we współczesnym świecie, nastawionym na hedonistyczne przyjemności i szukanie często pozornego szczęścia.
Cierpienie i trudne chwile bywają potrzebne, bez nich nigdy nie docenimy pojawiającego się później spokoju oraz szczęścia. Stają się one podwójnie cenne, kiedy pojawiają się po trudnych czasach. Oczywiście, nie chodzi o to, aby w życiu celowo cierpieć. Ostatnio pod jednym postem na fanpage’u Głęboka Świadomość (jeśli jeszcze Cię tam nie ma to zapraszam – codzienne nowe, duchowe inspiracje) wywiązała się ciekawa dyskusja na ten temat, którą chciałabym tu przytoczyć, aby zachować pełen ogląd sytuacji:
Sylwester skomentował ten cytat Rumiego takimi słowami:
,,Cierpienie rodzi się przez pragnienie. Panowanie nad pragnieniem eliminuje cierpienie. Cierpienie więc oznacza naszą nieświadomość a nie szansę rozwoju.” I ja się z tym zgadzam! No… to jak w końcu? Cierpienie jest potrzebne, czy nie?
Ja widzę i czuję to tak:
,,Tak, tyle że to właśnie cierpienie jest często tym pierwszym bodźcem, który skłania nas do uważnej obserwacji i eliminowania przyczyn, czyli do rozwoju, absolutnie zgadzam się z tym co napisał Sylwester, jednak, aby dojść do tych wniosków wpierw musimy znaleźć się w niekomfortowej dla nas sytuacji oraz mieć gotowość to zrozumieć i przyjąć – jeśli zdamy sobie sprawę z naszej nieświadomości możemy poczynić kroki w kierunku pogłębienia naszej świadomości i eliminowania pragnienia”.
2 – „Nie wystarczy żyć. Sam fakt twojego istnienia to nie wszystko, co ma znaczenie. Liczy się to, w jaki sposób żyjesz” .
Bycie to nie wszystko, życie, oddychanie to nie wszystko. Każdy ma tylko określony czas i powinien wykorzystać go jak najlepiej.
Realizowanie swoich pragnień jest bardzo istotne dla komfortu własnego istnienia. PAMIĘTAJ! Nie jesteś tu po to, aby się uczyć – Twoim zadaniem jest kreować swoją rzeczywistość!
Posiadasz w sobie Boski pierwiastek i Tworzysz swoje życie w każdej sekundzie! Nie chodzi tu o bierną egzystencję, lecz w pełni świadome kreowanie.
3 – „Nigdy się nie poddawaj się. Cokolwiek robisz, jakiekolwiek poniesiesz porażki – nie wątp w siebie i swoje możliwości” jest lekcją trzecią.
Po porażce zazwyczaj ma się ochotę odpuścić, nie próbować więcej, wątpi się. Rumi zachęca, żeby nie poddawać się takim uczuciom. Wykorzystuj swój boski potencjał i kreuj! Wszechświat Cię wspiera – wybieraj nieustannie ten sam cel, tak czynili Mistrzowie. Po jakimś czasie zacznie Ci wychodzić!
4 – „Skarby, które można znaleźć w świecie (czyli na zewnątrz siebie), nie mogą równać się ze skarbami, które znajdziesz w sobie”.
Ludzie szukają na zewnątrz wszystkiego, co ma im dać szczęście, mądrość, bogactwo. Zapominają, że poszukiwania trzeba zacząć od siebie, od tego co kryje się w środku. Odnalezienie swojej wewnętrznej MOCY pomaga w budowaniu świadomego życia.
5 – „Przestań zachowywać się, jakbyś nic nie znaczył. Jesteś całym wszechświatem. Bóg działa przez ciebie – twoimi rękami buduje, twoim sercem kocha, twoimi oczami obserwuje”.
Ludzie mają tendencję do umniejszania siebie samych we własnych oczach. To powoduje kompleksy, przekonanie o braku umiejętności i nadwyręża wiarę w siebie. Najwyższy czas zmienić to podejście i docenić niezwykłość we własnym wnętrzu.
Tak jest, Kreatorze! Nie zapominaj o tym kim jesteś!
6 – „Gdy podejmujesz się zrobienia czegoś – zaangażuj się w to całym sercem. Nigdy nie działaj na pół gwizdka.”
Pasja, zaangażowanie, zarówno w drobiazgi, jak i w większe projekty to klucz do sukcesu oraz zadowolenia. Daj całego siebie, kiedy coś robisz, a nie pożałujesz. I pamiętaj, skoncentruj się na wybranym celu, bądź skupiony i wytrwały, a osiągniesz to, do czego zmierzasz!
7 – „Na poziomie duchowym, wszyscy jesteśmy jednością. Tak naprawdę nie ma między nami żadnej odrębności. Różnice religijne to iluzja zrodzona z głupoty lub ślepoty”.
Mistrz Rumi wspomina także o podziałach. Często ludzie są w nich wychowani, często sami separują się od innych jako gorszych, odrębnych, nie zgadzających się z nimi. Jednak pod tymi fałszywymi przekonaniami okazuje się, że wszyscy jesteśmy tacy sami. Wypełnia nas ten sam duch, ta sama potężna miłość i pole kreacji.
8 – „Myśl mniej. Więcej odczuwaj”
Zdanie krótkie, acz dosadne.
Myślenie jest pożyteczne, choć czasami może nas sprowadzić na manowce. Czucie to prawdziwe przeżywanie rzeczywistości. Zdaj się na to, co niewidoczne, a odczuwane. Czasami przynosi to więcej korzyści, więcej zrozumienia dla otaczającego świata.
9 – „Nie poprzestawaj na słuchaniu opowieści o tym, jak potoczyły się losy innych ludzi”
Korzystanie z doświadczenia innych bywa cenne, jednak nie można dać się zatrzymać na oglądaniu historii innych, przeżywać ich życia. Warto iść własną ścieżką, poznawać, błądzić, napisać własną historię zamiast powielać cudzą.
10 – „Wczoraj byłem bystry i chciałem zmienić świat. Dziś jestem mądry, więc zmieniam siebie”
Czy możemy zmieniać świat? Jasne, że tak! Jednak ta zmiana może nie wyjść, jeśli nie zacznie się od siebie. Od swoich poglądów, swoich zachowań, myśli… Jesteśmy Wszechświatem w skali mikro. To co zmieniamy w sobie wpływa na kształt otaczającej nas rzeczywistości.
Podnosząc naszą świadomość bezpośrednio oddziałujemy na poziom świadomości całej Planety Ziemia i kolektywnej świadomości istot ją zamieszkujących. Tak to działa! Dlatego też jest to mądre i sprytne, aby zmiany zacząć od siebie.
11 – „Nie smuć się. Wszystko, co tracisz, powróci do ciebie w innej formie”
Utrata bywa bolesna i zasmucająca. Jednak często oznacza tylko zmianę. To, co tracimy może okazać się konieczną stratą. Zwolnieniem miejsca na NOWE.
12 – „Jeśli irytuje cię każde potarcie, jak masz zostać wypolerowany?”
Rumi zdaje sobie sprawę, że ludzie nie chcą przeżywać chwil smutku, cierpienia, bólu, że nie chcą być ranieni. Jednak jest to naturalny element życia, który kształtuje charakter i nie należy przed nim uciekać. Proces przebudzenia duchowego i konfrontowanie się z ,,niewygodną” prawdą na swój własny temat, bywa… nieprzyjemny. Tak jak diament, który pierwotnie trzeba oszlifować, tak my, zrzucając rozmaite uwarunkowania, zbliżamy się do doskonałej formy.
13 – „Każdy został do czegoś stworzony i pragnienie robienia tego tkwi w sercu każdego z nas”
Ludzie jednak zadają sobie kłam, skupiając się na robieniu rzeczy dla pieniędzy, nie dla satysfakcji.
Zamiast robić to, co kochają, co czują że jest ich przeznaczeniem, wybierają prace intratne, lecz nie dające satysfakcji. Z czasem powoduje to frustracje, ból, smutek spowodowany brakiem samorealizacji.
14 – „Twoje serce zna drogę, podążaj za nią”
Warto zaufać intuicji. Nieraz czujemy, co zrobić, dokąd iść, co wybrać, ale nie słuchamy. Rumi zaleca wsłuchanie się w siebie, aby podjąć mądrą decyzję.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz