Write Love everywhere . . .
There’s Rich, And Then There’s Jeff Bezos Rich: Meet The World’s Centibillionaires
December 10, 2020, NPR, By Jim Zarroli
https://www.npr.org/2020/12/10/944620768/theres-rich-and-theres-jeff-bezos-rich-meet-the-members-of-the-100-billion-club
Założyciel Amazonii Jeff Bezos jest najbogatszą osobą na świecie, według najnowszego Indeksu Miliarderów Bloomberga, z wartością netto 182 mld dolarów. Cztery inne osoby mają też ponad 100 miliardów dolarów fortuny.
Dzięki gwałtownie rosnącemu kursowi akcji Tesli, założonej przez firmę Musk, ten dziwaczny południowoafrykański przedsiębiorca zauważył, że jego osobisty majątek wznosi się na niewyobrażalną wysokość 147 miliardów dolarów.
W rzeczywistości, według Indeksu Miliarderów Bloomberga z 9 grudnia, Musk jest jednym z zaledwie pięciu centylionerów na świecie, lub osobą z osobistą fortuną przekraczającą 100 miliardów dolarów.
Ale nawet Musk nie jest tak bogaty jak Bezos. Z wartością netto 182 miliardów dolarów, założyciel Amazonki jest zdecydowanie najbogatszym człowiekiem na świecie. Jest tak bogaty, że jak Piżmo, Bezos ma własną firmę rakietową.
W rzeczywistości, magazyn Forbes nazwał kiedyś Bezosa najbogatszym człowiekiem, jaki kiedykolwiek żył. Jego bogactwo jest po prostu zdumiewające, mówi dziennikarz Bloomberg, Devon Pendleton, który pomaga skompilować indeks miliarderów.
"Jest on większy niż PKB większości krajów na świecie. To znaczy, jest większy niż limit rynkowy wielu firm, które są na S&P 500", mówi.
Mówiąc bardziej perspektywicznie, wartość netto Bezosa jest większa niż produkt krajowy brutto Węgier czy Ukrainy, wynika z danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Rounding out the group of five centibillionaires are Musk, Bill Gates
of Microsoft with a net worth of $129 billion, French luxury goods
tycoon Bernard Arnault with $110 billion and Facebook CEO Mark
Zuckerberg, the poorest of the five, with $105 billion.
Od lewej do prawej: założyciel Amazonki Jeff Bezos, założyciel Tesli Elon Musk, współzałożyciel Microsoftu Bill Gates i współzałożyciel Facebooka Mark Zuckerberg.
Kompozyt z Getty Images/Getty Images
Rosnące losy miliarderów znajdują się w samym środku pandemii, która wyrzuciła miliony z pracy, a wiele rodzin nadal walczy o to, by związać koniec z końcem.
Ale sektory takie jak technologia skorzystały na tym, że ci, którzy są w lepszej sytuacji, przekazali więcej filmów i zrobili więcej zakupów online, utknąwszy w domu.
Rosnące udziały w branży technologicznej pomogły z kolei w rozwoju giełdy, która z początków marca powróciła do rekordowych poziomów.
A rosnące udziały pomogły wielu menedżerom: Siedmiu z dziesięciu najbogatszych ludzi w Indeksie Miliarderów Bloomberga to amerykańscy potentaci technologiczni.
W rzeczywistości Musk i Zuckerberg weszły w tym roku do klubu o wartości 100 miliardów dolarów, po tym jak udziały Tesli i Facebooka wzrosły odpowiednio o 677% i 39%.
Dla Chucka Collinsa, dyrektora Programu na rzecz Nierówności i Wspólnego Dobra w Instytucie Studiów Politycznych, wzrost centylionerów jest kolejną oznaką prawie bezprecedensowych różnic w zamożności dzisiejszych Stanów Zjednoczonych.
"Nie ma co świętować". To trochę niepokojący kamień milowy", mówi. "Ale myślę, że jest to przewidywalny rezultat 4 dekad stałych płac i stałej koncentracji bogactwa i władzy."
Nie tylko centybilionerzy radzą sobie lepiej. Raport Institute for Policy Studies wykazał, że zbiorowe bogactwo 651 miliarderów w kraju wzrosło o ponad 1 bilion dolarów do 4 bilionów dolarów od początku pandemii.
Ale niewielu z tych zamożnych Amerykanów podchodzi do losów centybilionerów, nawet tak samo jak wielu ultra-zamożnych oddało również miliardy dolarów, w tym Gatesa za pośrednictwem Fundacji Billa i Melindy Gatesów.
Bezos, na przykład, ma tak oszałamiającą fortunę, że pomimo nieporządnego rozwodu i oddania jednej czwartej swoich akcji Amazonki swojej byłej żonie, MacKenzie Scott, nadal pozostaje najbogatszą osobą na świecie.
Taka jest jego fortuna, że jego rozwód może pewnego dnia wybić kolejnego centybilionera. Scott został sklasyfikowany jako 18. najbogatszy człowiek na świecie, z wartością netto 61 miliardów dolarów, większą niż PKB Chorwacji czy Urugwaju.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz