czwartek, 31 grudnia 2020

Nowy Rok 2021. Ziemia chce jak najszybciej zakończyć 2020 rok


Na Nowy Rok 2021 czeka nie tylko ludzkość. Jak się okazuje, Ziemia też chce szybkiego zakończenia 2020 roku. Skąd takie wnioski? Chodzi o to, że tak szybko nasza planeta nie obracała się od kilkudziesięciu lat. Jednak to nietypowe zjawisko niesie za sobą pewne konsekwencje.

Nowego Roku 2021 nie może się doczekać także Ziemia. Od 1973 roku ruch obrotowy tej planety jest precyzyjnie mierzony za pomocą specjalnych zegarów atomowych. Dzięki nim naukowcy mogą ustalić długość doby z dokładnością do milisekund. To właśnie dzięki temu wiemy, że doba zazwyczaj trwa 24 godziny - przekazał serwis twojapogoda.pl.

 Ziemia szybko wkracza w Nowy Rok 2021

Jednak od tej reguły zdarzają się odstępstwa. Nasza planeta może obracać się krócej niż 24 godziny lub dłużej. Od kilku lat naukowcy zaobserwowali, że ruch wokół własnej osi przyśpiesza. Oznacza to, że doba jest krótsza.

19 lipca 2020 roku padł nowy rekord. To właśnie wtedy trwał najkrótszy dzień od czasu sporządzania pomiarów. Trwał on o 1,4602 milisekundy krócej niż zazwyczaj, czyli 86 400 sekund.


Przez cały 2020 rok eksperci odnotowani łącznie 28 krótszych niż zazwyczaj dni. Takiej sytuacji nie było nigdy wcześniej. To stąd wziął się żart, że Ziemi chce jak najszybciej pożegnać się z 2020 rokiem, który dla ludzkości przyniósł wiele problemów - wytłumaczyła redakcja serwisu twojapogoda.pl


Na prędkość ruchu obrotowego wpływ ma wiele czynników m.in. stopione jądro, oceany, trzęsienia ziemi, atmosfera, a także grawitacja, siły kosmiczne i obecne ciała niebieskie.

Co więcej, obecne odchylenia od normy wskazują na to, że szybsze obracanie się Ziemi to zjawisko przejściowe. Gdy popatrzy się na to pod względem milionów lat, to Ziemia spowalnia. To spowoduje, że w przyszłości dobra będzie trwała dłużej niż 24 godziny.

Odpowiedzialna jest za to m.in. siła grawitacyjna Księżyca. Czym bliżej jest on Ziemi, tym nasza planeta obraca się szybciej. Średnia odległość między Ziemią a Księżycem do 384 tysiące kilometrów. Jednak ta odległość regularnie wzrasta o około 4 centymetry rocznie.

Dla wielu osób wydaje się to niewiele. Jednak około 1,5 mld lat temu doba trwała tylko 18 godzin. Z biegiem milionów lat orbita Księżyca się ustabilizowała, jednak on sam zaczął oddalać się od naszej planty. Dlatego też ruch Ziemi uległ spowolnieniu. W związku z tym kiedyś długość doby zostanie wydłużona. Stanie się do jednak za miliony lat. Chyba że orbita Księżyca ulegnie zmianie. Mogłoby się tak stać wtedy, gdy uderzyłby w niego planetoid. Tego jednak eksperci nie mogą przewidzieć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz