sobota, 20 lipca 2019

Mitochondria – jaką pełnią rolę i jak wspomóc ich działanie?



Najważniejszą funkcją mitochondrium, jest pozyskanie energii przechowywanej w wiązaniach chemicznych składników odżywczych. Elektrony te – bo w tej postaci właśnie ona występuje – zostają przekształcone w taką formę energii, która może zostać spożytkowana przez komórki.
Ta forma energii to cząsteczka zwana ATP (adenozynotrójfosforan), a proces ten nazywa się oddychaniem komórkowym. Mitochondria są siłą napędową komórek, ponieważ to one właśnie wytwarzają ok. 90% wszystkich ATP.
Sprawne działanie

Prawidłowo działające mitochondria, to wydajnie zasilane komórki. Kiedy to działanie zostaje zaburzone, dochodzi do uszkodzeń i zakłóceń procesów komórkowych. Upośledzenie mechanizmu produkcji ATP w mitochondriach, szczególnie łańcuchu transportu elektronów, powodują zwiększenie produkcji ROS (reaktywnych form tlenu). Te, w wysokich stężeniach, mogą okazać się niebezpieczne dla mitochondriów. Uszkodzenia w nich powstające mogą dać początek szeregowi zmian i zniszczeń, które wpływają na wszystkie procesy biologiczne w naszym organizmie.

Choć proces ten postępuje naturalnie wraz z wiekiem, poprawa skuteczności wytwarzania energii przez mitochondria, zapobieganiu uszkodzeniom lub ich naprawy może mieć korzystny wpływ na starzenie.
Jak wesprzeć mitochondria w pracy?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz