Naćpana ośmiornica
Po podaniu substancji psychoaktywnej, stosunkowo antyspołeczny i samotny gatunek ośmiornicy stał się nagle towarzyski, zaangażowany i ogólnie niezwykle zainteresowany otoczeniem.Zanim przejdziemy do dalszej części badania, warto odpowiedzieć na pytanie, które wszystkim ciśnie się na usta: dlaczego ktoś w ogóle wpadł na pomysł, by naćpać ośmiornicę? Żeby lepiej zrozumieć ewolucyjne dziedzictwo zachowań społecznych w królestwie zwierząt. Oczywiście.
Głównym argumentem przemawiającym za badaniem ośmiornic jest to, że ewolucyjnie są bardzo daleko od nas. Trochę tak, jak studiowanie obcej inteligencji. Badanie może wiele wyjawić o „zasadach” budowania układu nerwowego, który wspiera złożone zachowania poznawcze. – wyjaśnia członek zespołu, Gul Dolen
Przebieg badania
Podczas eksperymentu naukowcy podzielili akwarium na trzy części. W pierwszej z nich znajdowało się mnóstwo nowych obiektów, które potencjalnie mogły zainteresować badaną ośmiornicę. Druga część była zupełnie pusta, z kolei w trzecim pojemniku znalazł się inny osobnik, który ośmiornica pod wpływem środków psychoaktywnych mogła widzieć, dotykać i odbierać sygnały chemosensoryczne, a jednocześnie nie naruszać jego przestrzeni.Później naukowcy podali ośmiornicy ecstasy i umieścili w środkowym pojemniku. Zespół analizował, ile dokładnie czasu badany osobnik spędzał w każdej z komór podczas 30-minutowego eksperymentu.
Nietypowe zachowanie
Ośmiornice pod wpływem środków psychoaktywnych wykazywały dość osobliwe zachowanie. Nie tylko spędzały ze sobą więcej czasu, ale także znacznie bardziej angażowały się w kontakt fizyczny z innymi osobnikami – dotykały powierzchni brzusznej w sposobów eksploracyjny i nieagresywny.Choć ewolucyjnie ośmiornice oddalone są od ludzi około 500 milionów lat, uważane są za jedne z najbardziej złożony i rozwiniętych bezkręgowców. Wiele wskazuje na to, że w szczególności gatunek Octopus bimaculoides ma taki sam gen transportujący serotoninę jak ludzie.
Drobne „ale”
3,4-Metylenodioksymetamfetamina lepiej znana jako MDMA lub ecstasy to półsyntetyczny halucynogenny środek, który zmienia percepcję i ma działanie euforyczne. Wszystko dzięki temu, że ułatwia „szczęśliwym” związkom chemicznym dotarcie do mózgu – mowa o serotoninie, dopaminie i oksytocynie.W przypadku ośmiornic substancja uwalnia serotoninę, która choć jest obecna w ich mózgach, zwykle jest tłumiona. Autorzy zauważają, że niektóre z zachowań odebranych jako nietypowe mogą być odzwierciedleniem „adaptacji tych stworzeń do hodowlanych warunków w laboratorium”, które mogą być inne niż w naturalnych środowiskach.
Podobieństwo
Pomimo ewolucyjnych różnic, badanie pokazało, że istnieją podobieństwa molekularne w genie, który odpowiedzialny jest za transmisję serotoniny. Zarówno ludzie, jak i ośmiornice mają podobne doświadczenia po zażyciu ecstasy. To z kolei sugeruje, że omawiane bezkręgowce mogą używać podobnych ścieżek w mózgu w celach społecznych.https://nauka.rocks/nacpana-osmiornica/?fbclid=IwAR1-qyalnvQ2tVb8ZwctWNbkYHTiro8Usrg09nlOwaX-49HPE5uOt6vpMEk
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz