Oddychanie holotropowe to potężne podejście do samodzielnej eksploracji, uwolnienia od traum i osobistego wzmocnienia, które opiera się na naszej wrodzonej wewnętrznej mądrości i zdolności do przeniesienia nas w kierunku odmiennych stanów świadomości. Technika ta wykorzystuje moc oddechu – niezbędnej czynności, którą wykonujemy automatycznie, nie zwracając nawet na nią większej uwagi…
Zmierzanie ku całości
Rozbite słowo holotropowy pochodzi z greckiego holos – całość, trepein – zmierzanie w kierunku czegoś, tak więc można je przetłumaczyć jako zmierzanie w kierunku całości.Starali się opracować metodę osiągnięcia takiego psychodelicznego doświadczenia jedynie poprzez oddychanie, aby następnie wykorzystać je do eksploracji własnego wnętrza i uzdrawiania psychiki.
Ich rozwiązaniem było oddychanie holotropowe, które łączy krótkie, intensywne oddechy, po których następują długie, głębokie oddechy.
Z tego powodu wielu uważa praktykę holotropową za intensywniejszą praktykę medytacji.
Zalety oddychania holotropowego
Mimo że jest to intensywna praktyka, oddychanie holotropowe przynosi wielkie korzyści.Metoda ta została opracowana jako naturalny sposób na radzenie sobie z traumą, wobec czego okazuje się przydatna jako forma psychoterapii.
Stan, w który wprowadza oddech holotropowy, aktywuje naturalny wewnętrzny proces uzdrawiania psychiki, przynosząc praktykującemu określony zestaw wewnętrznych doświadczeń.
Wykazano, że u praktykujących zmniejsza się niepokój, a po sesji da się odczuć błogie uczucie spokoju i zwiększenie kreatywności.
Praktyka to uwalnia od stresu, gniewu, napięć, negatywnych emocji, daje jasne spojrzenie na różne trudne sprawy i zwiększa poziom zaufania do siebie.
Dodatkowo można doświadczyć odmiennych stanów świadomości, odblokować energię i większym stopniu odkryć samego siebie.
Holotropowa sesja oddechowa
Zajęcia z praktyki oddychania holotropowego są zwykle prowadzone przez certyfikowanego trenera oddechu podczas sesji grupowych, chociaż dostępne są też sesje indywidualne.Uczestnicy są sparowani z jedną osobą – w parach wyróżnia się obserwatora i osobę (osoby) doświadczającą.
Osoba doświadczająca wygodnie leży na macie, natomiast asystuje jej przy możliwie jak najmniejszej ingerencji (po prostu jest obecny i dostępny, by w razie czego służyć pomocą).
Często jest też włączana sugestywna muzyka wspierająca całą sesję.
Jest ona zazwyczaj rytmiczna podczas intensywnego oddychania i przechodzi później w bardziej medytacyjne dźwięki pod koniec praktyki.
Po sesji uczestnicy powinni zaangażować się w twórczą ekspresję – opowiedzieć o swoich doświadczeniach lub zachęca się ich do takich działań jak rysowanie i kolorowanie mandali.
Oddychanie holotropowe nie jest zalecane dla osób podatnych na ataki paniki, psychozę lub cierpiących na problemy z ciśnieniem (wysokie lub niskie ciśnienie krwi), jaskrę i chorobę sercowo-naczyniową.
W czasie sesji mogą pojawić się intensywne, osobiste emocje lub bolesne wspomnienia.
Domowa technika oddechu holotropowego
Jak już wcześniej wspomniano, najlepiej jest znaleźć wyszkolonego trenera, który zaopiekuje się nami podczas holotropowej sesji oddechowej.Praktyka ta jest o wiele bardziej intensywna niż medytacja.
Jeśli jednak chcesz trenować oddychanie holotropowe w domu, zacznij od znalezienia chłodnego i ciemnego miejsca.
Umieść wygodną matę na podłodze i połóż się.
Zamknij oczy, rozluźnij mięśnie i zacznij od kilku delikatnych, relaksujących oddechów.
Kiedy będziesz gotowy, pogłęb swój oddech.
Wdychaj powietrze mocno przez nos i wypychaj jak najmocniej brzuch.
Obserwuj, jak zmniejsza się objętość wydechu.
Następnie zacznij oddychać szybciej.
Myśl o oddychaniu, możesz sobie cicho powtarzać: „wdech, wydech, wdech, wydech…”.
Kontynuuj ten proces, aż poczujesz, że wchodzisz w zmieniony stan świadomości.
⇒ Czytaj także: STANY ŚWIADOMOŚCI – OD MEDYTACJI DO MARZEŃ SENNYCH
WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI
*Niebieską czcionką oznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz