Grupa naukowców, których badania
opublikowało Nature Communications, opisała w jaki sposób spiąć
możliwości kwantowych systemów ze sztucznymi inteligencjami. Dzięki temu
będą mogły uczyć się znacznie szybciej.
Grupa badaczy ogłosiła zbudowanie komputera, który potrafi wyznaczyć superpozycję wszystkich możliwych dostępnych mu przyszłych wariantów.
- Gdy myślimy o przyszłości mamy przed sobą ogromną masę możliwości – tłumaczy Mile Gu z Nanyang Technological University w Singapurze, prowadzący zespół badawczy – Ich liczba rośnie gdy wchodzimy głębiej w przyszłość. Na przykład mając dwie możliwości do wyboru przez każdą minutę, w ciągu mniej niż połowy godziny mamy 14 milionów potencjalnych przyszłości. W czasie mniejszym niż jeden dzień ta liczba jest większa niż suma atomów we Wszechświecie.
To, co potrafi zrobić kwantowy komputer to wyznaczyć superpozycje wszystkich z nich. To podobne do ustalenia w eksperymencie myślowym z kotem Schrödingera, który jest żywy i martwy jednocześnie.
Maszyna stworzona przez Griffith University oraz Nanyang Technological University używa znacznie mniejszej pamięci niż wymagałby do takiej operacji standardowy komputer. To oznacza, że kwantowe komputery będą w przyszłości miały znacznie lepsze osiągi niż te, z których dziś korzystamy. Z drugiej strony naukowcy mówią o nowej maszynie z pewną nostalgią.
- Przypomina klasyczne komputery z lat sześćdziesiątych. Tak jak wtedy niewielu umiało sobie wyobrazić ogrom ich zastosowań, tak i dziś my nie wiemy co tak naprawdę potrafią komputery kwantowe – mówi Geoff Pryde z Griffith University.
Obecnie sztuczne inteligencje uczą się analizując po kolei przykład za przykładem. Teraz jednak, jak przekonują autorzy badania, będzie można zacząć myśleć o zmianie tego procesu.
- Poprzez łączenie ze sobą tych superpozycji możemy zupełnie uniknąć w przyszłości indywidualnego sprawdzania każdego wariantu przyszłości – dodaje Farzad Ghafar
http://www.national-geographic.pl/national-geographic/nauka/kwantowy-komputer-obliczy-wszystkie-mozliwe-warianty-przyszlosci?fbclid=IwAR3BA6-RiTG3-cCPxOG18AoVelIPcKD7JYQ6lmPV3Kih6LQcpxvfUjHPSOE
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz