środa, 9 listopada 2022

Starszyzna wzywa do globalnej spójności w obronie praw człowieka i zakończenia przemocy państwowej

 

November 9, 2022 by Kathleen Mary Willis


The Elders solidaryzują się z protestami w Iranie i żądają zaprzestania przemocy państwowej na całym świecie.

Oświadczenie:

The Elders wzywają dziś do globalnej konsekwencji w przestrzeganiu praw człowieka, w tym praw kobiet do samoekspresji i autonomii cielesnej oraz wolności słowa i zgromadzeń, wzywając wszystkie państwa do wypełniania swoich zobowiązań wynikających z prawa krajowego i międzynarodowego.

Żądamy zaprzestania stosowania przemocy państwowej we wszystkich jej formach oraz pociągnięcia do odpowiedzialności osób za nią odpowiedzialnych.

Instytucje i mechanizmy ONZ stworzone w celu obrony praw muszą być upoważnione do wypełniania swoich mandatów, a społeczność międzynarodowa musi podwoić swoje wysiłki w celu ochrony obrońców praw człowieka na całym świecie.

Członkowie Rady Starszych potwierdzają w szczególności swoje poparcie dla osób protestujących w Iranie w celu uzyskania wolności od represyjnych rządów Republiki Islamskiej.

Wyrażamy naszą solidarność z odważnymi irańskimi kobietami, młodzieżą i wieloma innymi grupami społecznymi, które bronią swoich podstawowych praw człowieka w obliczu brutalnych represji ze strony sił bezpieczeństwa, po śmierci w areszcie 22-letniej Kurdyjki Mahsy Amini.

Państwo irańskie w rażący sposób narusza własne zabezpieczenia konstytucyjne i międzynarodowe zobowiązania w zakresie praw człowieka.

Starszyzna uważa, że istnieją obecnie niepodważalne argumenty przemawiające za ustanowieniem przez Radę Praw Człowieka ONZ międzynarodowego mechanizmu dochodzeniowego w celu zbadania poważnych nadużyć popełnionych podczas tłumienia obecnych i przeszłych masowych protestów w Iranie.

Konsekwencja w rozliczaniu państw z łamania praw, niezależnie od ich ideologii politycznej, sojuszy geopolitycznych czy siły ekonomicznej, jest kluczowa w walce z bezkarnością.

Mary Robinson, przewodnicząca The Elders i była wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka, powiedziała:

"Protesty odważnych młodych kobiet w Iranie wywołały szerszą falę sprzeciwu w całym irańskim społeczeństwie wobec reżimu postrzeganego jako represyjny i niereprezentatywny.

"Ich głosy sygnalizują światu, że prawa kobiet i prawa człowieka są prawdziwie uniwersalnymi wartościami, a nie 'zachodnimi konstrukcjami', jak niektórzy nieszczerze twierdzą.

"Musimy położyć kres przemocy państwowej i karze zbiorowej we wszystkich jej formach, czy to popełnianej przez państwo izraelskie wobec Palestyńczyków, przez Chiny wobec narodu ujgurskiego, czy przez Iran wobec swoich obywateli".

O The Elders

The Elders to niezależni liderzy wykorzystujący swoje zbiorowe doświadczenie i wpływy na rzecz pokoju, sprawiedliwości i praw człowieka na całym świecie. Grupa została założona przez Nelsona Mandelę w 2007 roku.

W skład Starszyzny wchodzą Ban Ki-moon (wiceprzewodniczący), Gro Harlem Brundtland, Elbegdorj Tsakhia, Zeid Raad Al Hussein, Hina Jilani, Ellen Johnson Sirleaf, Ricardo Lagos, Graça Machel (wiceprzewodnicząca), Juan Manuel Santos, Mary Robinson (przewodnicząca) i Ernesto Zedillo.

Martti Ahtisaari, Lakhdar Brahimi, Fernando Henrique Cardoso i Jimmy Carter są starszymi emerytami.

Desmond Tutu (1931-2021) i Kofi Annan (1938-2018) byli członkami założycielami The Elders i pełnili funkcję przewodniczących odpowiednio od 2007 do 2013 i od 2013 do 2018. Ela Bhatt (1933 - 2022) była członkiem założycielem The Elders do 2016 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz