piątek, 15 października 2021

Dziwne fale radiowe wyłaniają się z kierunku Centrum Galaktyki



Międzynarodowy student Ziteng Wang wykrył niezwykłe sygnały z głębi serca Drogi Mlecznej za pomocą radioteleskopu CSIRO ASKAP. Teraz astronomowie poszukują kolejnych dowodów na to, jakiego typu obiekty mogą je emitować.

Astronomowie odkryli niezwykłe sygnały pochodzące z kierunku centrum Drogi Mlecznej. Fale radiowe nie pasują do żadnego obecnie rozumianego wzorca zmiennego źródła radiowego i mogą sugerować nową klasę obiektów gwiezdnych.

"Najdziwniejszą właściwością tego nowego sygnału jest to, że ma on bardzo wysoką polaryzację. Oznacza to, że jego światło oscyluje tylko w jednym kierunku, ale kierunek ten obraca się w czasie" - powiedział Ziteng Wang, główny autor nowego badania i doktorant w Szkole Fizyki na Uniwersytecie w Sydney.

"Jasność obiektu również zmienia się dramatycznie, o współczynnik 100, a sygnał włącza się i wyłącza pozornie losowo. Nigdy nie widzieliśmy czegoś takiego".

Wiele typów gwiazd emituje zmienne światło w całym spektrum elektromagnetycznym. Dzięki ogromnemu postępowi w radioastronomii, badanie obiektów zmiennych lub przejściowych w falach radiowych jest ogromną dziedziną nauki pomagającą nam odkrywać tajemnice Wszechświata. Pulsary, supernowe, gwiazdy rozbłyskujące i szybkie wybuchy radiowe to wszystkie rodzaje obiektów astronomicznych, których jasność ulega zmianie.

"Na początku myśleliśmy, że może to być pulsar - bardzo gęsty rodzaj wirującej martwej gwiazdy - lub rodzaj gwiazdy, która emituje ogromne rozbłyski słoneczne. Ale sygnały z tego nowego źródła nie pasują do tego, czego oczekujemy od tego typu obiektów niebieskich," powiedział pan Wang.

Odkrycie obiektu zostało opublikowane dzisiaj w Astrophysical Journal.

Sygnały z ASKAP J173608.2-321635 głęboko wewnątrz Drogi Mlecznej




Pan Wang i międzynarodowy zespół, w tym naukowcy z australijskiej narodowej agencji naukowej CSIRO, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Kanady, RPA, Hiszpanii i Francji odkryli obiekt używając należącego do CSIRO radioteleskopu ASKAP w Zachodniej Australii. Dalsze obserwacje przeprowadzono za pomocą teleskopu MeerKAT Południowoafrykańskiego Obserwatorium Radioastronomicznego.

Promotorem doktoratu pana Wanga jest profesor Tara Murphy, również z Instytutu Astronomii w Sydney i Szkoły Fizyki.

Profesor Murphy powiedziała: "Przeglądaliśmy niebo z ASKAP, aby znaleźć niezwykłe nowe obiekty w ramach projektu znanego jako Variables and Slow Transients (VAST), przez cały 2020 i 2021 rok.

"Patrząc w kierunku centrum Galaktyki, znaleźliśmy ASKAP J173608.2-321635, nazwany tak od jego współrzędnych. Obiekt ten był wyjątkowy pod tym względem, że zaczął być niewidoczny, stał się jasny, zgasł, a następnie pojawił się ponownie. To zachowanie było niezwykłe."

Po wykryciu sześciu sygnałów radiowych ze źródła w ciągu dziewięciu miesięcy w 2020 roku, astronomowie próbowali znaleźć obiekt w świetle widzialnym. Nic nie znaleźli.

Zwrócili się do radioteleskopu Parkes i ponownie nie udało im się wykryć źródła.

Profesor Murphy powiedział: "Następnie spróbowaliśmy użyć bardziej czułego radioteleskopu MeerKAT w RPA. Ponieważ sygnał był przerywany, obserwowaliśmy go przez 15 minut co kilka tygodni, mając nadzieję, że zobaczymy go ponownie.
 

"Na szczęście sygnał powrócił, ale stwierdziliśmy, że zachowanie źródła było dramatycznie inne - źródło zniknęło w ciągu jednego dnia, mimo że w naszych poprzednich obserwacjach ASKAP trwało tygodniami".

Jednak to kolejne odkrycie nie ujawniło wiele więcej na temat tajemnic tego przejściowego źródła radiowego.

"Informacje, które posiadamy, wykazują pewne podobieństwa z inną wyłaniającą się klasą tajemniczych obiektów znanych jako Galactic Centre Radio Transients, w tym z jednym nazwanym 'kosmicznym burperem'," powiedział współprowadzący badania pan Wang, profesor David Kaplan z University of Wisconsin-Milwaukee.

"Podczas gdy nasz nowy obiekt, ASKAP J173608.2-321635, ma pewne cechy wspólne z GCRT, są też różnice. I tak naprawdę nie rozumiemy tych źródeł, więc to dodaje do tajemnicy."

Naukowcy planują bacznie obserwować obiekt, aby szukać więcej wskazówek, czym może być.

"W ciągu następnej dekady transkontynentalny radioteleskop Square Kilometre Array (SKA) wejdzie do sieci. Będzie on w stanie wykonywać czułe mapy nieba każdego dnia" - powiedział profesor Murphy. "Spodziewamy się, że moc tego teleskopu pomoże nam rozwiązać tajemnice takie jak to najnowsze odkrycie, ale także otworzy ogromne nowe połacie kosmosu do eksploracji w widmie radiowym".


Deklaracja

Naukowcy otrzymali finansowanie i wsparcie od następujących instytucji: Australian Research Council, US National Science Foundation, European Research Council, Natural Sciences and Engineering Research Council of Canada oraz Sydney Informatics Hub na Uniwersytecie w Sydney.

 Radioteleskop ASKAP jest częścią Australia Telescope National Facility, który jest zarządzany przez CSIRO. Eksploatacja ASKAP jest finansowana przez rząd australijski przy wsparciu National Collaborative Research Infrastructure Strategy. Teleskop MeerKAT jest obsługiwany przez Południowoafrykańskie Obserwatorium Radioastronomiczne, które jest placówką Narodowej Fundacji Badawczej, agencji Departamentu Nauki i Innowacji.

Naukowcy z wdzięcznością przyznają, że Wajarri Yamatji są tradycyjnymi właścicielami terenu Obserwatorium Radioastronomicznego Murchison, na którym znajduje się ASKAP.
**Source

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz